کد خبر: 1031852 A

رئیس سازمان برنامه و بودجه:

محمدباقر نوبخت (رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور)، امروز (۱۱ بهمن ۹۹) در یک پخش زنده اینستاگرامی به پرسش‌های حقوق‌بگیران دولتی و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدباقر نوبخت در گفتگوی زنده خود با اشاره به تلاش‌های خود برای تخصیص مناسب بودجه‌ها گفت: من تمام تلاشم را می‌کنم اما محدودیت‌های فراوانی برای من نیز وجود دارد. به عنوان عضوی از این کشور، هیچ برنامه‌ای جز خدمت و تدریس برای کشور نخواهم داشت. از ۳۲ سال پیش، وارد کمیسیون بودجه شدم و اکنون نیز در این سن این کار را ترک می‌کنم.

رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این سوال که آیا کارهای انجام شده برای ۱۴۰۰ و بعد از آن ادامه خواهد داشت یا خیر؟ افزود: برای سال ۹۹ کارهایی انجام دادیم که نیاز به بازگویی ندارد. هر آنچه که می‌خواهیم انجام دهیم، در لایحه بودجه ۱۴۰۰ مشهود است که این موارد باید در کمیسیون تلفیق بررسی می‌شد. امیداوریم با کنار رفتن ما از دولت، این نظام همچنان ادامه پیدا کند و عزیزان در وزارت بهداشت و علوم از این امکانات استفاده کنند. ما باید بتوانیم موارد مورد نظر را با تمام محدودیت‌ها در چارچوب قوانین اجرایی کنیم. تمامی تلاش‌مان اگر ۱۰۰ درصد هم نبوده باشد در حد مقدور آن را انجام داده‌ایم.

وی در مورد تقاضای همسان‌سازی حقوق اعضای هیئت علمی وزارت علوم با وزارت بهداشت نیز گفت: مجوز این اقدام را به وزارت علوم و بهداشت دادیم که بخش نخست این مجوز را انجام دادند اما همچنان نیاز به دنبال کردن و پیگیری وجود دارد که در لایحه بودحه ۱۴۰۰ تعبیه شده بود اما بدون هیچ دلیلی، در کمیسیون تلفیق به تصویب نرسید. انشاالله بتوانیم این همسان‌سازی را جز در حرفه‌های تخصصی وزارت بهداشت، انجام دهیم. البته این اقدام برای کارمندان این دو وزارتخانه نیز در نظرگرفته شده است که در فصل دهم مفصلا به آن پرداخته شده است. من به نمایندگان کارمندان وزارت علوم قول دادم که منابع را در لایحه بودجه۱۴۰۰ پیش‌بینی کنیم و این کار صورت گرفت که نه تنها این همسان‌سازی اتفاق خواهد افتاد بلکه باقی همکاران نیز از امتیازات فصل دهم برخوردار خواهند شد. بودجه پیشنهادی وزرات بهداشت نیز ۲.۳٪ افزایش پیدا کرده است. سال آینده، بازنشستگان مشکلی نخواهند داشت.

نوبخت با اشاره به بحث رتبه‌بندی فرهنگیان بیان کرد: وزارت آموزش و پرورش پیش‌نویس این رتبه‌بندی را تقدیم دولت کرد و ما منابع آن را تعیین کردیم که همجنان رتبه‌بندی فرهنگیان را اجرایی خواهیم کرد. این رتبه‌بندی حق قانونی‌شان بود که انجام هم شد. لازم به ذکر است که هیچ کدام از این افزایش حقوق‌ها بدون پشتوانه قانونی نیست. نگران مبالغ رتبه‌بندی فرهنگیان نباشید زیرا یک ردیف تکمیلی نیز وجود دارد. مشکلی برای این کار نخواهیم داشت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوال چند تن دیگر از کاربران مبنی بر چگونگی انجام همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اذعان کرد: در سال جاری، حسب برنامه‌ای، قانون همسان‌سازی حقوق برای بازنشستگان لشکری و کشوری انجام شد. برای بازنشستگان تامین اجتماعی نیز این همسان‌سازی انجام شد اما جدول و ضابطه‌اش غالبا با همدیگر متفاوت بود. ما ۵۰ هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشسته‌ها تخصیص دادیم که ۱۸ هزار میلیارد تومان آن برای بازنشستگان لشکری و کشوری و ۳۲ هزار میلیارد تومان آن نیز به بازنشستگان تامین اجتماعی اختصاص پیدا کرد. این اختلاف رقم به دلیل بیشتر بودن تعداد بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی است.

او ادامه داد: در این میان، سرانه حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی بیشتر شد اما تمام آن استفاده نشد. ما جلساتی با مسئولین سازمان تامین اجتماعی و وزیر رفاه داشتیم که من پیشنهاد کمک برای دور دیگر مرحله دوم همسان‌سازی بازنشستگان تامین اجتماعی دادم. با تدارکات دیده شده، مرحله دوم این کار نیز انجام خواهد شد. تاکنون دو جلسه داشتیم و همچنان جلسه خواهیم گذاشت. موضوع بازنشستگی لشکری و کشوری جای نگرانی ندارد.

وی در مورد قانون تسری برای سازمانه زندان‌ها نیز بیان کرد: هم مجوز این کار داده شد و هم اعتبارش برای سال آینده در بودجه در نظر گرفته شد که انشالله مشکلی نیست و از اول فرودین می‌توان آن را اجرایی کرد. سال آینده، قانون تسری برای عزیزان در سازمان زندان‌ها اجرایی خواهد شد.

او همچنین اظهار کرد: نکته دیگر مربوط به سربازان است. اعتبارات پرداختی ما به آن‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۰ دو برابر شده است. همه این موارد باید طوری اجرا شود که شما احسلاس کنید به عدالت نزدیک شده‌اید.

وی در انتها افزود: برای کادر درمان، اقداماتی انجام و فوق‌العاده اعتبارش در نظر گرفته شد. سازمان اداری و استخدامی برای قراردادی‌ها اقداماتی باید انجام دهد که عدالت برایشان اجرا شود؛ اولویت ویژه برای همسان‌سازی هیات علمی‌هاست که در رشته‌های مشابه هستند. با وزیرعلوم دیداری داشتیم که این کار حتما حل خواهد شد. برای کارمندان وزارت نیز مجوزی داده شد که سال آینده اعتبارات آن کامل دیده شده است.

بازنشستگی سازمان برنامه و بودجه وزارتخانه محمدباقر نوبخت محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر