کد خبر: 1029630 A

بازنشستگان تامین اجتماعی استان قزوین نیز همزمان با سایر استانهای سراسر کشور در اعتراض به تبعیض در پرداخت حقوق و سایر مطالبات خود به نسبت سایر بازنشستگان کشور تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حوالی ساعت ۱۰ صبح امروز دوشنبه (۶بهمن ماه) شمار زیادی از بازنشستگان کارگری استان قزوین همزمان با تهران و سایر استانها و شهرستانهای کشور تجمع مشابهی را در مقابل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قزوین ترتیب دادند.

بازنشستگان قزوین گفتند: در اعتراض به تبعیضی که هر سال دولت میان بازنشستگان تامین اجتماعی با بازنشستگان صندوق کشوری و لشکری در لایحه بودجه قائل است، دست به اعتراض صنفی زده‌ایم چراکه این موضوع تبعات جبران‌ناپذیری را در وضعیت معیشتی ما بازنشستگان تامین اجتماعی ایجاد کرده است،

به گفته عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تامین اجتماعی قزوین؛ شرایط زندگی برای بازنشستگان تامین اجتماعی بسیار سخت شده و بازنشستگان معتقدند کاهش ارزش پول ملی در سال آتی افزایش فشار اقتصادی را بر آن‌ها بیشتر می‌کند و برابری تسعیر ارز را نه تنها با نرخ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان بلکه با نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان را هم نمی‌پذیرند.

او گفت: اجرای طرح «همسان‌سازی حقوق بازنشستگان» که به یکباره به متناسب‌سازی تبدیل شد، همه بازنشستگان کارگری را درگیر خود کرده است؛ ماه‌هاست که جامعه بازنشستگی به روش‌های مختلف به موضوع اشکالاتی که در اجرای طرح متناسب‌سازی حقوق خود و مشکلاتی که در معیشت آنها به وجود آمده اعتراض می‌کنند اما متاسفانه گوش شنوایی برای پاسخ دادن به مطالباتشان نمی‌یابند.

عیدعلی کریمی تصریح کرد: یکی از اشکالات اجرای طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان لحاظ نشدن سختی کار کارگران مشمول این طرح است. علیرغم وعده‌های بی‌شمار مبنی بر اصلاحات عادلانه در آذرماه، نتیجه چندان رضایت‌بخش نبوده و نتوانسته بازنشستگان را قانع و راضی کند.

این فعال کارگری در ادامه با بیان اینکه آنچه که در حوزه بازنشستگان تامین اجتماعی اتفاق افتاده، متناسب‌سازی است و به هیچ وجه همسان‌سازی نیست، اضافه کرد: برخی بازنشستگان تصور می‌کنند که آنچه در افزایش حقوق آن‌ها اتفاق افتاده، همسان‌سازی است.

او گفت: اجرای همسان‌سازی برای همه بازنشستگان کشور از جمله بازنشستگان تامین اجتماعی از وظایف دولت است که براساس الزامات قانون بودجه سال ۹۸ و برنامه ششم توسعه، دولت مکلف شده آن را برای بازنشستگان همه صندوق‌ها از جمله تامین اجتماعی، از محل منابع عمومی اجرا کند اما متاسفانه دولت، صورت مساله را تغییر داد و در آیین نامه اجرایی منابع مالی اجرای این طرح را از جیب دولت فقط برای صندوق‌های کشوری و لشگری لحاظ کرد و به سایر صندوق‌ها گفت از محل منابع داخلی خود، همسان‌سازی را اجرایی کنند.

کریمی در ادامه افزود: خواسته بازنشستگان در تجمعات امروز اختصاص بودجه خاص برایاجرای همسان‌سازی بازنشستگان تامین اجتماعی است. درست نیست که ما کارگران مالیات بدهیم اما دولت برود فقط برای پرسنل خودش همسان‌سازی را اجرا کند. وقتی یک قانونی برای عموم بازنشستگان از جمله بازنشستگان کارگری تصویب می‌شود، باید برای همه یکسان اجرا شود. نباید نوبت به تامین اجتماعی که می‌رسد، به منابع داخلی سازمان احاله دهند. اگر قرار بود از منابع داخلی اجرایی شود، دیگر نیازی به اجازه و مجوز دولت نداشت. قانونگزار دولت را مکلف کرده افراد تحت پوشش تامین اجتماعی را هم مانند خانواده خودش ببیند و برایش بودجه تصویب کرده است.

اوبا بیان اینکه در موضوع متناسب‌سازی از صندوق تامین اجتماعی تشکر وقدردانی می‌کنیم افزود: با توجه به اینکه بودجه مورد نیاز همسان‌سازی و تامین اعتبار ان از قدرت سازمان تامین اجتماعی خارج است بنابر این از دولت می‌خواهیم در بودجه سال آینده (۱۴۰۰) آنرا ظ کند.

WhatsApp Image 2021-01-25 at 04.57.31

بازنشستگان تامین اجتماعی قزوین تجمع مقابل ساختمان مدیریت برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر