کد خبر: 1025715 A

رسولی:

دبیر خانه کارگر مشهد گفت: افزایش نرخ ارز از ۱۱۵۰۰ به ۱۷۵۰۰ نشانگر بی‌ثباتی نظام ارزی کشور وعدم توافق گروه‌های تصمیم‌گیر است.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی خانه کارگر مشهد مقدس، بهار ۱۳۹۷ و افزایش پرشتاب نرخ ارز، طلا و سکه در این ایام خاطرات خوبی را برای ایرانیان تداعی نمی‌کند. اتفاقی که طی آن ایرانیان شاهد افزایش افسارگسیخته‌ی سطح عمومی قیمت‌ها (تورم) بوده‌اند. این را سیدحسین رسولی، دبیر اجرایی خانه کارگر، گفت و افزود: این امر بهانه‌ای برای تک نرخی شدن ارز دولتی با رقم ۴۲۰۰ تومانی شد که در نهایت به نفع جریان سرمایه دار گردید. 

وی یادآور شد: ادامه‌ی این روند، یعنی بی‌ثباتی نرخ ارز از ۴۲۰۰ به ۱۱۵۰۰ که در بودجه ۱۴۰۰ دیده می‌شود و تغییر این نرخ از ۱۱۵۰۰ به ۱۷۵۰۰ طی مصوبه اخیر مجلس همچنان نشانگر بی‌ثباتی نظام ارزی کشور و عدم توافق گروههای تصمیم گیر در کشور بوده و این بی‌ثباتی را تداوم خواهد بخشید. 

رسولی در خصوص نرخ تسعیر ارز در بودجه ۱۴۰۰ افزود: به نظر می‌رسد دوستان ما در مجلس شناخت دقیقی از وضعیت مردم ندارند. تسعیر نرخ ارز به معنای کاهش ارزش پول ملی است و این خود یعنی افزایش قیمت کالاها و خدمات که نتیجه‌ای جز بیچاره شدن گروه‌های فرودست و کم درآمد جامعه نخواهد بود. 

دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی عنوان کرد: کارگران بیکار، کشاورزان و اقشار کم درآمد از این مسیر لطمه خواهند دید و این امر افزایش ثروت ثروتمندان و فقیر شدن فقرا را به دنبال خواهد داشت. کارگران رسمی که به انضمام کارگران غیررسمی و بیکار، بیش از ۵۰ درصد نیروی کار فعال و غیرفعال کشور را تشکیل می‌دهند، از این تصمیم بسیار آسیب می‌بینند. دولت بایستی در جهت کاهش نرخ ارز اهتمام ورزد تا از افزایش قیمت‌ها جلوگیری شود. 

وی در ادامه در مورد رابطه نرخ ارز با ارزش پول ملی، گفت: این یک رابطه عکس است؛ یعنی هرچقدر نرخ ارز افزایش یابد ارزش پول ملی کاهش خواهد یافت و بالعکس؛ بنابراین هرتصمیمی در این مورد عواقب مشخص دارد. 

رسولی در مورد پیامدهای این تصمیم‌گیری بر اقتصاد ایران، یادآور شد: نتیجه‌ی این مصوبه جز افزایش بیش از پیش قیمت کالاها و خدمات نخواهد بود و از دیگر سو قدرت خرید مردم بخصوص کارگران بشدت کاهش خواهد یافت و سفره‌هاشان کوچکتر و خالی‌تر خواهد شد که این در شان نظام جمهوری اسلامی که قرار بود انقلاب، انقلاب مستضعفان باشد و در رفاه باشند، نیست.

حسن رسولی خانه کارگر مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر