کد خبر: 1024222 A

مدیرکل کار قم مطرح کرد؛

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم با اشاره به کاهش نرخ بیکاری در این استان، گفت: قم به زودی با کمبود شدید کارگر صنعتی روبه رو می‌شود و باید از همین امروز به دنبال تربیت نیروهای متخصص و ماهر باشیم.

به گزارش ایلنا، «مصطفی کاویانی» امروز (24 دی ماه) در جلسه ستاد مدیریت بحران در سالن کرامت استانداری، افزود: برای اولین بار از سال ۹۳ تا سال جاری نرخ بیکاری در قم به ۸ درصد رسیده و شهرک‌های صنعتی استان به شدت با کمبود کارگر مواجهه هستند.

وی اثرات کرونا بر اشتغال استان را مورد اشاره قرار داد و افزود: نرخ بیکاری در قم با شیوع کرونا از ۱۰.۱ درصد در اسفندماه سال گذشته به ۱۱.۵ درصد تا فصل پاییز افزایش یافت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم ادامه داد: با این وجود از پاییز روند نرخ بیکاری در قم کاهشی شده و نرخ افراد بیکار فعال تک قمی شده است.

حجم سرمایه‌گذاری انجام شده برای واحدهای صنعتی قم فراتر از ۵۱ هزار میلیارد ریال است که با این حجم از سرمایه‌گذاری صورت گرفته در حدود ۲ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی و تولیدی استان برای بیش از ۵۸ هزار تَن فرصت اشتغال ایجادشده است.

قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، ثامن‌الائمه (ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I. C. T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است که هرکدام از آن‌ها موقعیت ممتازی برای توسعه سرمایه گذاری، تولید و اشتغال دارد.

وی تسهیلات پرداخت شده کرونایی در قم را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: ۴ هزار ۷۷۴ پرونده به ارزش ۱۰۷ میلیارد تومان به بانک‌ها معرفی شده که در مجموع ۹۷ میلیارد تومان از این طرح‌ها پذیرش و ۷۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان به مرحله پرداخت رسیده است.

کاویانی اظهار داشت: ۳۶۵ هزار و ۸۶۹ خانوار قمی معادل ۸۶ درصد از مجموع ۴۲۵ هزار خانوار این استان یارانه بگیر هستند که مجموع آن‌ها یک میلیون و ۱۶۲ هزار نفر است.

به گفته وی، همچنین۲۷۲ هزار و ۷۷۴ خانوا قمی معادل ۶۴ درصد از کل خانوارهای استان از تسهیلات یارانه معیشتی استفاده می‌کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم افزود: ۸۵۳ هزار نفر از مردم یارانه معیشتی می‌گیرند.

کاویانی اضافه کرد: ۳۰۲ هزار خانوار قمی به تعداد ۹۹۷ هزار نفر معادل ۷۲ درصد جمعیت استان از تسهیلات یک میلیونی تومانی مرحله اول کرونایی بهره برده‌اند.

وی اظهار داشت: ۹۵ هزار و ۲۹۴ خانوار قمی به تعداد ۱۴۸ هزار و ۶۰۴ نفر معادل ۲۳ درصد جمعیت استان یارانه مرحله دوم کرونایی به میزان یک میلیون تومان را دریافت کرده‌اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم درپایان گفت: ۴۱ درصد مردم قم نیز یارانه صد یا صد و بیست هزار تومانی کرونایی را دریافت کرده‌اند.

بیکاری صنعت قم کار و رفاه اجتماعی نیروی کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر