کد خبر: 1023081 A

تشکل‌های کارگری استان قزوین در نامه‌ای خطاب به قالیباف، از تصمیم مجلس برای گران کردن ارز انتقاد کرده و خواستار افزایش دستمزد همپای گرانی ارز شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، تشکل‌های کارگری استان قزوین در نامه‌ای به ریاست مجلس شورای اسلامی، نسبت به تبعات گران کردن ارز اعتراض کردند.

متن این نامه در زیر آمده است:

در رابطه با پیشنهاد کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در خصوص کاهش وحشتناک ارزش پول ملی در بودجه سال ۱۴۰۰ و نیاز کارگران به افزایش حداقل ۶۰۰ درصدی دستمزد با ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی نمی‌توان از کنار آن به سادگی گذشت. گویا مجلس در نظر دارد با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی را جایگزین کند.

از مجلسی که ظلم‌ستیزی و فقرستیزی را شعار خود قرار داده تصمیمی که تبعات گسترده‌ای در اقتصاد و معیشت طبقات پایین جامعه خصوصاً کارگران و بازنشستگان داشته باشد، بعید است. این عمل مجلس تورم‌زا بوده و می‌تواند کشور را از لحاظ اقتصادی در وضعیت خطرناکی قرار دهد. در حال حاضر با وضعیت کنونی گرانی و تورم در مقابل دریافت حداقل حقوق بین ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کمر کارگران و جامعه زیر خط فقر شکسته و می‌تواند زیان‌های جبران‌ناپذیری به خانواده‌ها وارد نماید. اصل سوال این است با چه نگرشی به این تصمیم رسیده‌اید؟ در هیچ جای دنیا بر سر افزایش دهم درصد یا صدم درصد آن در زندگی مردم برای چنین تصمیمی بدون رجوع به شورای پول تصمیم‌گیری نمی‌کنند. درست است که مجلس برابر قانون اختیار دارد اما تصمیم گرفتن درست و بجا با این نوع از تصمیم گرفتن فاصله زیادی با هم دارند. اینگونه تصمیم‌گیری را باید بانک مرکزی و مقام‌های پولی اتخاذ تصمیم نمایند. ما با فکر و دانش کارگری خود تصور می‌کنیم که مجلس متهمان را گم کرده است. با این مصوبه کمیسیون تلفیق که به مجلس داده شده است، هجمه عجیبی علیه پول ملی اعمال شده است و با حساب دو دوتای میزان فعلی تورم افسارگسیخته رسماً کارگران و حقوق‌بگیران به ۵۵۰ الی ۶۰۰ درصد افزایش دستمزد نیاز دارند چراکه قبلا یک افزایش ۳۰۰ درصدی در قیمت ارز رخ داده بود حال مجلسی که ادعای فقرزدایی دارد باید پاسخ دهد که چرا به یکباره چنین تصمیمی گرفته است؟

شاید عده‌ای بگویند نرخ کالای مصرفی مردم با ارز قیمت‌گذاری می‌شود که باید دید تمام واقعیت این است یا باید نشست و دید که این افزایش نرخ ارز تبعات گسترده‌ای دارد؟

در گذشته ممکن بود با شوک‌های ارزی یک دهه اخیر تغییرات ارزی را بپذیریم اما امروزه یک بقال نخود و لوبیا را بدون اطلاع از نرخ ارز نمی‌فروشد حال کسانی که در کمیسیون تلفیق بودجه نشسته‌اند و با چنین تصمیم‌گیری نمی‌دانند که عوارض این تصمیم در زندگی مردم چه اتفاقی رخ خواهد داد. تصمیم‌گیرندگان با این حرکت افزایش نرخ ارز با زندگی مردم چه کرده‌اند و چه بلایی بر سر پول ملی آورده‌اند. پول ملی را رسماً به کاغذ پاره‌ای تبدیل کرده‌اند. آیا می‌دانید عملا برای اشتغال کشور جایی باقی نمی‌ماند. این تصمیم از تحریم و حتی حمله به خاک میهن اسلامی که پایه و ستون آن قطره قطره خون شهدا و اشک فرزندان آنها بر دوام آن استوار است، خطرناک‌تر است چرا که هجوم به پول ملی هجوم به مرزهای اقتصادی و نهایتاً زندگی حداقلی مردم محسوب می‌شود و هزاران چراها، اگرها و... خلاصه مجلس باید به جای این کارها با کسری بودجه مقابله کند و مصارف بودجه را مدیریت کند زمانی که می‌شود این کارها را انجام داد چرا مردم ذلت بکشند حو در تهیه نان شب دچار مشکل شوند؟ بنابراین کسانی که به عنوان نماینده مجلس در مورد نرخ ارز بودجه ۱۴۰۰ تصمیم‌گیری می‌کنند باید بنا به وظیفه نمایندگی و امین مردم تلاش کنند چون ما تاکنون فکر می‌کردیم که اعتراض مجلس به لایحه ارسال بودجه به دلیل عدم حمایت از فقرا است اما شخصاً اعتراض‌شان به نفع ثروتمندان تمام شده و خواهد شد این کار آنها باید به جایزه و پاداش برای ثروتمندان و تنبیه علیه فقرا و نیازمندان محسوب شود این یک عمل تورم‌زا است و هر عمل تورمی، علیه فقرا است.

اگر کسی می‌خواهد به جیب فقرا دست ببرد اول باید جیب خودش را خالی کند و هزینه تصمیماتش را پرداخت کند. اینگونه تحمیل به مردم در تاریخ بر علیه شما ثبت خواهد شد چراکه باید بدانید بحران موجود با هیچ‌یک از بحران‌های گذشته قابل مقایسه نیست.

تاریخ در مورد شما به بدی قضاوت خواهد کرد و بدانید که در آینده اعمال اقتصادی شما معیار تاریخ‌نویسان خواهد بود. حداقل اگر در جهت فرمایش مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی عمل نمی‌کنید در جهت مخالف عمل نکنید و اینگونه نیست که رئیس دولت می‌گوید کم کم گران کردیم و کسی نفهمید، ایشان در بین مردم نیستند که بدانند مردم خوب می‌فهمند و حداقل گرانی کمرشکن را خوب درک می‌کنند.

تشکلات کارگری استان قزوین ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر