کد خبر: 1011216 A

معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، گفت: ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای تعاونی‌های مسکن سراسر کشور در نظر گرفته شده که بازپرداخت آن ۱۰ساله است.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، محمد کبیری در شورای عالی توسعه تعاون استان فارس با تقدیر از فعالیت تعاونی‌ها در استان فارس، افزود: مبلغ یک هزار میلیارد تومان تسهیلات از محل ماده ۵۶ و ماده ۵۲ توسط بانک توسعه تعاون با پیگیری استانداری فارس و سازمان برنامه و بودجه برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام دولتی و تعاونی‌های فارس که در شرایط اقتصادی کنونی نیاز به حمایت دارند اختصاص یافت. 

وی تاکید کرد: صندوق ضمانت تعاون نیز در کنار بانک توسعه تعاون کمک خواهد کرد که تعاونگران فارس به راحتی بتوانند این تسهیلات را دریافت کنند. 

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: از طریق سامانه جامع هوشمند بخش تعاونی کشور، مراجعه به ادارات کل برای تشکیل تعاونی‌ها در سطح کشور منتفی شده است. 

وی با بیان این که استان فارس از نظر تشکیل تعاونی‌ها رتبه نخست در کشور را دارد که این موضوع نشان از فرهنگ غنی مردم این خطه در مشارکت‌پذیری فعالیت‌های اقتصادی دارد، 

بیان کرد: خطوط اعتباری ویژه‌ای برای تعاونی‌های جوانان، زنان، توان یابان، دانش بنیان، توسعه عمران شهرستان‌ها و مسکن با نرخ ۱۲ تا ۱۴ درصد تعیین شده است. 

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: مجموعه عملکرد تعاونی‌های این استان در سطح کشور در سالیان اخیر کارنامه خوبی به جا گذشته است. 

وی ادامه داد: ایران در برابر شدیدترین تحریم‌های ظالمانه قرار دارد و بیماری کرونا نیز وضعیت را دشوار و آثار زیانباری بر اقتصاد و فضای کسب و کار تحمیل کرده است. 

کبیری اضافه کرد: توسعه تعاون می‌تواند به بهبود این وضعیت کمک کرده و این حوزه از ظرفیتی بهره‌مند است که محور اقتصاد مقاومتی را به دست گیرد. 

وی با بیان این که در قوانین کشور به بخش تعاون توجه ویژه‌ای شده است، گفت: در اجرا و به صورت میدانی چندان به حوزه تعاون توجه نشده است. 

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: تعاون بهترین راه برای توسعه کشور و ایجاد رفاه اجتماعی و بخشی است که با اتکا به آن می‌توان اشتغالزایی و از طریق جذب سرمایه‌های خرد توسعه پایدار را نیز حاصل کرد. 

وی با تاکید بر بهبود فضای کسب و کار در سطح کشور بیان کرد: قانون سهمی ۲۵ درصدی را در اقتصاد برای تعاونی‌ها مشخص کرده که برای تحقق این موضوع باید بخش خصوصی تلاش کند و سازمان‌های دولتی نیز این موضوع را سرعت ببخشند. 

کبیری با بیان اینکه باید اعتماد عمومی را به بخش تعاون احیاء کرد، گفت: توسعه شفافیت در روند فعالیت تعاونی‌ها امر بسیار مهمی است تا مردم بتوانند به این واحدها اعتماد کرده و سرمایه‌های خرد خود را در اختیار تعاونی‌ها قرار دهند. 

وی همچنین معتقد است: باید فعالیت تعاونی‌ها از حالت سنتی به الگوهای به روز و پویا تبدیل و روند این واحدها در اتاق‌هایی شیشه‌ای دنبال شود. 

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به راه‌اندازی سامانه شفافیت این وزارتخانه افزود: به زودی تمامی خدمات بخش دولتی به بخش غیردولتی و تعاونی‌ها با استفاده از این سامانه به جامعه هدف ارایه خواهد شد. 

وی در ادامه توسعه نوآوری را در حوزه تعاون امری بسیار مهم و لازمه این بخش دانست و اظهارکرد: اولین مرکز نوآوری توسعه تعاون طی ماه‌های اخیر در استان فارس افتتاح شد، تاکنون نیز ۱۱ مرکز نوآوری در سطح کشور به بهره برداری رسیده است. 

کبیری ادامه داد: بودجه‌های قابل قبولی برای افزایش بهره وری و هدایت تعاونی‌ها از فعالیت سنتی به سمت روش‌های مدرن پیش بینی شده است. 

وی همچنین بر لزوم هدایت هدفمند از تعاونی‌های کشور تاکید کرد و گفت: ضروری است که تسهیلات کم بهره و کارآمد برای واحدهای تعاونی درنظر گرفته شود. 

وی اضافه کرد: ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای تعاونی‌های مسکن سراسر کشور در نظر گرفته شده که بازپرداخت آن ۱۰ساله است و فارس نیز می‌تواند سهم خوبی از این اعتبارات را جذب این استان پهناور کند. 

معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: این آمادگی وجود دارد که برای تکمیل و توسعه زنجیره تعاونی‌ها با الگوی بنگاه‌های پیشران همکاری لازم انجام شود.

تعاونی تسهیلات محمد کبیری تعاونی‌های مسکن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر