کد خبر: 1011022 A

علی خدایی از قرار برای آغاز به کار کمیته دستمزد خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، دقایقی پیش جلسه سه جانبه شورایعالی کار به پایان رسید. علی خدایی (نماینده کارگران در این شورا) در ارتباط با مصوبات و گفتگوهای جلسه امروز گفت: در ابتدای کار، گروه کارگری اعتراض خود را نسبت به روند برگزاری جلسات و نادیده گرفتن مطالبات کارگران بیان کردند؛ سپس مقرر شد کمیته رسمی دستمزد با حضور نمایندگان دولت، کارگران و کارفرمایان کار خود را در اسرع وقت آغاز کند؛ احتمالاً اولین جلسه این کمیته، هفته آینده خواهد بود.

دستور کار کمیته دستمزد براساس مصوبه شورایعالی کار در سال ۹۶، تعیین سه جانبه عدد و رقم برای سبد معیشت است که به گفته خدایی، پیش شرط مذاکرات مزدی است و در هفته‌های آینده، ابتدا رقم سبد معیشت به صورت سه جانبه محاسبه و تعیین خواهد شد.

خدایی در ادامه به دیگر موضوعات مورد گفتگو در جلسه امروز پرداخت: معاونت اجتماعی روابط کار، گزارشی در ارتباط با آسیب‌های اجتماعی محیط کار ارائه داد و پیشنهاد مصوبه‌ای در این زمینه داشت که قرار شد کمیته‌ای سه جانبه در این زمینه تشکیل و از نهادهای ذیربط دعوت به عمل بیاید؛ این کمیته قرار است به مساله آسیب‌های اجتماعی کارگران در محیط کار بپردازد. 

عضو کارگری شورایعالی کار ادامه داد: در حوزه مسکن کارگری نیز گزارشی از اقدامات صورت گرفته ارائه شد؛ در این گزارش به تخصیص ۷۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار توسط بانک توسعه و تعاون و اختصاص ۱۰۰۰ قطعه زمین به اتحادیه اسکان جهت ساخت مسکن کارگری اشاره شد؛ همچنین جزئیات پرداخت وام به کارگران فاقد مسکن و ثبت نام آنها در سامانه ملی مسکن مطرح و قرار شد آیین نامه ماده ۱۴۹ قانون کار در ارتباط با مسکن کارگری به صورت سه جانبه تدوین و اصلاح شود.

به گفته وی، موضوع بعدی برگزاری انتخابات الکترونیک انجمن‌های صنفی بود که قرار شد در این زمینه شیوه‌نامه مربوطه تهیه شود.

خدایی ابراز امیدواری کرد هفته آینده با شروع به کار کمیته مزد، بحث معیشت و دستمزد وارد فاز جدی‌تر شده و محاسبات سبد معاش به صورت رسمی و سه جانبه آغاز شود.

علی خدایی مزدد 1400 شورایعالی کار در آذر 99
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر