کد خبر: 1001360 A

نزدیک به هزار و ۳۵۰ نفر از خانواده‌های کارکنان سازمان صداوسیما که در سه مجتمع ۱۱۰ واحدی منطقه ۲۲ تهران ساکن هستند، از رئیس قوه قضائیه برای برطرف نمودن مشکلات ساکنین این مجتمع کارمندی درخواست استمداد کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، برای سومین سال متوالی، شماری از کارکنان سازمان صداوسیما که در سه مجتمع مسکونی مهستان در منطقه ۲۲ تهران ساکن هستند، از ادامه مشکلات خود خبر دادند. این کارکنان از حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی (رئیس قوه قضائیه) خواستند با ورود به مشکلات این مجتمع مسکونی برای برطرف کردن آن به ساکنین کمک کنند.

این کارکنان که از طریق دو تعاونی مسکن محل کار خود (تعاونی مسکن اداره کل اخبار خارجی معاونت سیاسی و تعاونی مسکن شبکه قرآن سازمان صداوسیما)، مالک و ساکن این سه مجتمع مسکونی هستند، به ایلنا گفتند: از حدود ۱۲سال پیش (سال ۸۸) عملیات ساخت و ساز سه مجتمع ۱۱۰ واحدی (۳۳۰ واحد) تعاونی مسکن کارکنان صداوسیما در یک قطعه زمین ۱۲ هزار متری در منطقه ۲۲ تهران آغاز شد و در حال حاضر حدود سه سال است که خانوارهای کارکنان بدون داشتن امکانات رفاهی در حالی به زندگی در اینجا ادامه می‌دهند که هر روز با مشکلات جدید روبرو می‌شوند.

به گفته یکی از اعضای این تعاونی؛ علاوه بر تکمیل نشدن برخی از امکانات در کنار عدم رسیدگی به مشکلات پس از ساخت، مهمترین معضلی که اخیرا به مشکلات اعضای این تعاونی افزوده شده، فشار اعضای هیات مدیره برای بدهکار کردن همه مالکین با افزایش قیمت تمام شده هر یک از واحدها و اخذ وام‌های کلان غیرضروری از یکی از بانک‌هاست.

این کارمند با بیان اینکه به تازگی اعضای هیات مدیره در اقدامی تامل‌برانگیز جدا از افزایش ۴ میلیونی قیمت واحدها بابت بازپرداخت وام‌های اخذ شده ۴۰ و ۵۰ میلیاردی از مالکان درخواست کرده‌اند برای بازپرداخت آن ماهانه ۶ تا ۱۰ میلیون تومان قسط بپردازند، افزود: این اقدام اعضای هیات مدیره تعاونی کاملا غیرقانونی و خارج از تعهد، قرارداد و مصوبات تعاونی است چراکه دریافت این وام‌ها جدا از اینکه کاملا غیرضروری بوده، هزینه‌کرد آن برای اعضا مشخص نیست و مدارک و اسناد آن ارائه نشده است.

او درباره یکی دیگر از مشکلات ساکنین پروژه مهستان افزود: طبق قرارداد مبلغ قیمت تمام شده هر واحد مسکونی در پروژه تعاونی مسکن کارکنان صداوسیما که در متراژهای ۱۰۰ تا ۱۶۵ و ۲۰۰ متری ساخته شده‌اند یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و خارج از تعهد از مالکان حدود ۲ میلیون تومان دریافت شد این در حالیست که بعد از تحویل این رقم به ازای هر متر مربع به ۶ میلیون تومان افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه پیش از این نیز هیات مدیره تعاونی پس از دریافت مبلغ توافق شده در قرارداد اولیه به ازاء تحویل هر واحد مسکونی مبلغ ۳۰ میلیون تومان اضافی از مالکان پروژه گرفتند، افزود: بازهم با وجود پرداخت شدن این مبلغ از سوی مالکان، هیات مدیره تعاونی قصد دارد با افزایش قیمت تمام شده هر یک از واحدها از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به شش میلیون، مالکانی که هیچ بدهی‌ای بابت این پروژه به تعاونی و بانک ندارند را مقروض کنند.

یکی دیگر از اعضای تعاونی مسکن صداوسیما در ادامه مدعی شد: ظاهرا مدیران تعاونی مسکن پروژه کارکنان شاغل در صداوسیما برای آنکه بتوانند این مبلغ اضافی را از مالکان دریافت کنند هر روز فشار خود را به مالکین و خانوادهایشان بیشتر می‌کنند.

او با بیان اینکه درصورتی که شرکت تعاونی هر یک از مالکان را به بانک موردنظر معرفی کند باید هر ماه اقساط چند میلیونی بپردازند، در ادامه اضافه کرد: صرف‌نظر از غیرمنطقی بودن خواسته هیات مدیره تعاونی، پرداخت تمامی این هزینه‌ها آن‌هم به صورت اقساطی با رقم ۶ تا ۱۰ میلیون تومان برای خانواده‌های کارمندی حداقل‌بگیر ساکن این سه مجتمع مقدور نیست.

وی یادآور شد: بسیاری از اعضا قبل از کامل شدن امکانات داخلی و بیرونی مجتمع‌ها به واحدهای مسکونی خود ساکن شدند اما با گذشت سه سال علارغم آنکه هر یک از مالکین با صرف مخارج زیادی اقدام به تکمیل واحد خود، تجهیز لابی و محوطه‌سازی اطراف این منازل کرده‌اند اما هنوز برخی امکانات همانند تجهیزات آتش نشانی انجام نشده و برای واگذاری اسناد مالکیت واحد‌ها طبق تعهدات شرکت تعاونی، اقدامی صورت نگرفته با این‌حال برای دریافت مبالغ اضافه اعضا را در فشار گذاشته‌اند.

به گفته این عضو تعاونی مسکن؛ با وجود پیگیری‌های زیاد اهالی این مجتمع کارمندی، هنوز اعضای هیئت مدیره تعاونی مسکن و پیمانکار پروژه توضیح و پاسخ قانع‌کننده‌ای در خصوص مشکلات به وجود آمده، ارائه نکرده‌اند به همین دلیل شماری از مالکان در تاریخ اول مهر ماه سال جاری تجمع اعتراضی را مقابل ساختمان منازل مسکونی خود در پروژه مهستان انجام دادند.

این کارمند شاغل در صداوسیما در مورد پرداخت بدهی‌های بانک از اموال شرکت تعاونی گفت: اعضای هیات مدیره پروژه مسکن کارکنان صداوسیما که به نام پروژه «مهستان» شهرت دارد، سال‌ها پیش قطعه زمینی به مساحت ۱۴ هزار متر مربع در حوالی میدان موج در منطقه ۲۲ تهران خریداری کرده‌اند. مالکیت این زمین که حدود ۷۰۰ میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده‌اند، بر اساس مدارک متعلق به مالکین پروژه مهستان است. در عین حال تعدادی واحد تجاری به مساحت ۵۰۰ متر در محدوده پروژه مهستان ساخته شده‌اند که این واحدها هم دست‌کم متری ۸۰ میلیون تومان ارزش مالی دارند.

او در ارتباط با فروش این دارایی‌ها برای پرداخت بدهی‌های شرکت تعاونی اضافه کرد: آنچه که مشخص است اینکه پس از ده سال که از خرید این زمین‌ها می‌گذرد؛ اعضای هیات مدیره هیچ اقدامی برای تملک قطعی آن زمین‌ها به نام تعاونی نکرده‌اند. در عین حال به پیشنهاد مالکان برای فروش این اموال برای بازپرداخت بدهی‌های بانکی و سایر دیون شرکت و همینطور رفع نواقص مجتمع مهستان موافقت نمی‌کنند.

وی افزود: نکته قابل توجه دیگر این است که خانه‌ها سال ۹۷ طبق قرارداد به متقاضیان تحویل داده نشد بلکه اعضا ناچار شدند به سبب افزایش مشکلات و فشارهای مالی اعضای هیات مدیره اقدام به تصرف واحدهای خود کنند، اما مشکلاتی کماکان ساکنان را آزار می‌دهد که نیازمند پیگیری مسئولان ارشد قوه قضائیه است.

او اضافه کرد: هیچکدام از کارکنان و اعضای آزادی که در این مجتمع ها ساکن شده‌اند توانایی پرداخت اقساط سنگین تحمیلی را ندارند و بر این اساس با تنطیم نامه‌ای مشکلات را به اطلاع مسئولان بانک رسانده‌اند.

او در خاتمه تاکید کرد: حالا که هیچ مسئولی حاضر به قبول مسئولیت در خصوص شرایط وخیم ساکنان مجتمع مسکونی «مهستان» نیست، از رئیس دستگاه قضایی کشور می‌خواهیم تا دست‌کم برای ارزیابی صحت ادعاهای  اعضا هم که شده بازرسان نهاد تحت مسئولیت خود را برای بازدید از این سه مجتمع بفرستند تا ضمن مشاهده مشکلات مسکن کارکنان شاغل در صداوسیما در ناحیه ۲۲ تهران، نسبت به برطرف نمودن آنها اقدامات اساسی انجام دهند.

عدم نصب آسانسور درست و اصولی، رعایت نکردن اصولی ساخت و ساز صحیح در برخی از واحدها، عدم آسفالت معابر در برخی خیابان‌ها و کمبود امکانات رفاهی دیگری از قبیل نداشتن روشنایی برخی خیابان در شب و فضای سبز مشکلات مطروحه جمعی از ساکنین مجتمع مهستان است که به آن رسیدگی نمی‌شود.

WhatsApp Image 2020-11-16 at 01.09.18

قوه قضائیه کارکنان صدا وسیما تعاونی مسکن صدا وسیما پروژه مهستان عبدالله رئیسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر