کد خبر: 236942 A

مدیر طرح چکاوک؛

در بخشی از این طرح هر برگه چک شناسه ۱۵ رقمی خواهد داشت که امکان استعلام وضع دارنده دسته چک را فراهم می کند.

مدیر طرح چکاوک از شناسه دار شدن چک های بانکی خبر داد و گفت: در بخشی از این طرح هر برگه چک شناسه ۱۵ رقمی خواهد داشت که امکان استعلام وضع دارنده دسته چک را فراهم می کند.

به گزارش ایلنا و به نقل از بانک مرکزی، رحیمی افزود: گیرنده چک می تواند با ارسال این شناسه به سامانه بانک مرکزی در همان لحظه از آخرین وضع اعتباری صاحب دسته چک و اینکه آیا وی چک برگشتی دارد، مطلع شود. در این طرح همچنین چاپ و صدور دسته چک ها متمرکز می شود.

وی با بیان اینکه مرحله اول طرح چکاوک در ۱۴ استان اجرایی شده، افزود: شیوه نامه مرحله بعدی یعنی یکپارچه سازی چک ها و امکان استعلام انها به شبکه بانکی ابلاغ شده است و سال آینده اجرایی خواهد شد.

رحیمی افزود: طرح چکاوک از پنجم مهر در ۴ استان قزوین، زنجان، قم و البرز و در ادامه استان های سمنان، همدان، کرمانشاه، کردستان مرکزی، استان ایلام، گلستان و مازندران عملیاتی شده است. این طرح روز گذشته(شنبه) در تهران به عنوان چهاردهمین استان به اجرا درآمد.

مدیر طرح چکاوک بانک مرکزی گفت: در این طرح پذیرش و پردازش چکها به صورت مکانیزه است و تصویر و اطلاعات چک در بانک واگذارنده تهیه و به صورت تراکنش الکترونیک به بانک صادرکننده ارسال می شود. لاشه و اصل چک در همان شعبه واگذار شده، بایگانی می شود.

رحیمی گفت: با این طرح روند تسویه و واریز وجوه چک از ۴۸ ساعت به ۲۴ ساعت کاهش می یابد و هزینه جاری سیستم بانکی نیز کمتر می شود.

وی افزود: در روش سنتی اصل چک به اتاق پایاپای اسناد بانکی منتقل و در آنجا بعد از تفکیک به بانک صادرکننده ارسال می شد که این کار هم مخاطرات حمل و نقل فیزیکی چک را داشت و هم در برخی مناطق روستایی شاید حدود دو هفته هم طول می کشید.

وی گفت: برنامه ریزی شده تا قبل از اسفند امسال این سامانه در همه استان ها عملیاتی شود.

رحیمی افزود: در گذشته بانک مرکزی اطلاعاتی که از چک ها داشت با تاخیر بود اما در طرح جدید بانک مرکزی به صورت برخط می تواند وضع چک ها را رصد کند.

وی اجرای طرح را تاکنون موفق ارزیابی کرد و گفت: با نظارت برخط، بانک مرکزی از روابطی که ممکن است بین بانک و صاحب دسته چک وجود داشته باشد، پیشگیری می کند.

وی افزود: مواردی پیش از این وجود داشت که چک بی دلیل عودت داده می شد و زمان می برد تا صاحب چک وجه آن را تامین کند.

مدیر طرح چکاوک گفت: توانایی بانکها برای اجرای این طرح متفاوت و ممکن است در روزهای ابتدایی نقایصی وجود داشته باشد که رصد می شود. در برخی استانها دو سه بانک از نظر تجهیزات لازم از جمله اسکنر برای تهیه تصویر از چک ها مشکل داشتند که به سرعت تامین کرده اند. با اجرای این طرح شفافیت اقتصادی نیز بیشتر می شود و دارندگان چکها نیز مدیریت بهتری بر حسابهای خود خواهند داشت.

استان قزوین الکترونیک بانک مرکزی چک حمل و نقل درآمد قم بانکی چکاوک شناسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر