کد خبر: 191111 A

حسین راغفر:

اگر ما به مشکلات ساختاری توجه نکنیم و به کاستی‌های نهادی توجه نکنیم باعثمی‌شود مسئله ما تشدید شود و در شرایط کنونی اقتصاد کشور همه این را می‌پذیریم که ۱۰۰ هزار میلیارد تومان دیون معوقه بانکی یعنی مداخله قدرت در سیستم بانکی و یعنی فساد در حالیکه جایی به این مسئله پاسخ داده نشده است.

یک کارشناس اقتصادی گفت: وقتی نیروی انتظامی ۱۷۰ میلیون دلار نفت می‌‌فروشد و به دولت پس نمی‌دهد بنابراین پاسخ به این مشکلات چیست و دولت حتما باید به این ‌ها توجه کند.

به گزارش ایلنا؛ حسین راغفر، کارشناس اقتصادی در رابطه با بسته خروج غیر تورمی از رکود گفت: این بسته مبنای تحلیلی درستی ندارد و یک بریده از تاریخ اقتصادی کشور است، زیرا از سال ۱۳۳۸ به بعد سهم تشکیل سرمایه ناخالص به زیان تولید بوده، در حالی که تولید محرک اقتصاد هر کشوری است و می‌تواند خلق شغل کند.

وی افزود: بدون توجه به این ساختار کج و اصلاح آن و فقط با تزریق ارز و اتکا به درآمدهای بادآورده نفتی فقط می‌توان تصویر موجود را تخریب کرد و آسیب می‌زند.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: من راجع به این صحبت می‌کنم که این بسته آیا می‌‌تواند پاسخگوی مشکلات اقتصاد کشور باشد که می‌گویم نمی‌تواند باشد، این بسته برای سال‌های ۹۳ و ۹۴ است، بنابراین باید سیاست‌ها کوتاه مدت و مشخص باشد.

راغفر گفت: رونق بخشیدن بازار سرمایه مهم است، ولی این امری بلند مدت است و یا ارتقای بهره‌وری و چگونگی آن مهم است و در یک سال امکان پذیر نیست.

وی افزود: در تحلیل و عوامل شکل‌گیری تحلیل به مسائل مهم توجه نشده و تاکید این بسته عمدتا بر روی اصلاح قیمت‌ها است که اگر قیمت‌ها را در بخش انرژی و نرخ ارز و نرخ بهره‌بانکی که عامل بوجود آمدن این بحران است که به نظر من عمیق‌تر است، فقط دولت هشتم و نهم این غده چرکی را باز کرد و موجب فساد و انحراف در منابع شد.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: در این تحلیل آن چیزی که دیده نشده است و آن این است که از توصیه‌ها و تحلیلی که این بسته ارائه می‌کند که اگر ما قیمت‌ها را اصلاح کنیم بعد همه چیز درست می‌شود.

وی افزود: در حالی که باید بگویم که چه عواملی باعثشده است که ۱۰۰ هزار میلیارد تومان دیون معوقه بانکی شکل می‌گیرد، در حالی که این تحلیل بخش تولید را متهم کرده است و به نظرم این تحلیل غلط است.

راغفر اظهار داشت: مشکل اساسی کشور ما فقدان استراتژی توسعه است، ما باید چشم‌انداز بلند مدت داشته باشیم برای آن چیزی که می‌خواهیم به آن برسیم.

وی افزود: در ۶۰ سال گذشته به مسئله چگونه صنعتی شدن توجه نشده است و این مسئله مغفول مانده است.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: ما دچار کمبود تقاضا هستیم و اگر دولت چابک داشته باشیم باید به تحولات حتی منطقه‌ای پاسخ دهد.

راغفر بیان داشت: در بحثکردن راجع به اصلاح محیط کسب و کار و تخصیص ارز به صنایع مختلف، برای اینکه فعال شود و تولید فعال شود باید بگویم که ۱۲۰۰ شرکت فرش ماشینی و ۳۶۰ کارخانه موتورسیکلت سازی داریم در حالیکه در کشور چین تعداد موتورسازی‌ها بیشتر از ۲۰ تا نیست و تعداد ۳۸ کارخانه خودروسازی داریم و تعداد متعدد دیگر کارخانه‌ به اسم تولید دارو داریم، ولی در کشورهای مشابه صنعتی تعداد این کارخانه‌ها کم است و بیشتر از شش یا هفت نیست.

وی افزود: در این اقتصاد بحثمقیاش نادیده گرفته شده است و اگر فردا یعنی دولت بخواهد به این تقاضا پاسخ دهد معلوم نیست که از کجا می‌خواهد پاسخ دهد.

راغفر گفت: ما کارخانه تولید خودرو داریم که اتاق رنگ ندارد و فقط قطعات را مونتاژی می‌کند.

وی افزود: یک تقاضای کاذب ارز شکل گرفته این مسائل محیط کسب و کار را ما آلوده کرده است، ما کارخانه تولید خودرو داریم در حالیکه اتاق رنگ نداریم و وابسته است به نهاده‌های قدرت در کشور و نمی‌توانیم به آن ارز ندهیم.

راغفر بیان داشت: آن تولیدی که کشور واقعا می‌تواند بر روی آن تکیه کند تولید بخش خصوصی است و همه ما بر این مسئله تفاهم داریم ولی راه‌حل شما در نهایت منجر به توزیع درآمدهای نفتی به سمت کسانی که قدرت دارند، می‌شود.

راغفر بیان داشت: من قبول دارم که دولت نمی‌تواند مسئول پاسخگویی به همه چیز باشد و چنین چیزی اصلا امکان ندارد ولی نکته‌ای که وجود دارد این بسته ارائه شده و شبیه به این بسته در دولت‌های قبل هم آمده است.

وی افزود: اگر ما به مشکلات ساختاری توجه نکنیم و به کاستی‌های نهادی توجه نکنیم باعثمی‌شود مسئله ما تشدید شود و در شرایط کنونی اقتصاد کشور همه این را می‌پذیریم که ۱۰۰ هزار میلیارد تومان دیون معوقه بانکی یعنی مداخله قدرت در سیستم بانکی و یعنی فساد در حالیکه جایی به این مسئله پاسخ داده نشده است.

وی افزود: بجثمن این است که ما نهادهای حامی تولید نداریم و این بسته دولت نمی‌تواند پاسحگوی نیاز تولید باشد و این ساخت کج که ما صدها بنگاه صنعت داریم و نهادهایی که فعالیت‌های غیر اقتصادی مانند امنتیی دارند وارد فعالیت‌های اقتصادی شده‌اند.

راغفر اظهار داشت: وقتی نیروی انتظامی ۱۷۰ میلیون دلار نفت می‌‌فروشد و به دولت پس نمی‌دهد بنابراین پاسخ به این مشکلات چیست و دولت حتما باید به این ‌ها توجه کند.

اقتصاد اقتصاد کشور چین دارو دلار دولت مشکلات موتورسیکلت نفت نیروی انتظامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر