کد خبر: 710360 A

با حضور دکتر صادقی فر و نمایندگان اصناف

اولین نشست نشست شورای برنامه ریزی ورزش اصناف با حضور دکتر صادقی فر معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و نمایندگانی از اصناف و تامین اجتماعی و سایر بخش های مرتبط امروز در محل ساختمان شهید بهشتی وزارت تعاون و کار و رفاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا ، در این نشست معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان مشکلات روزمره افراد در عصر حاضر که عصر کم تحرکی و بی تحرکی است افزود: همه ما آنقدر درگیر مسایل روزمره کار و زندگی هستیم که از سلامت جسمی و روحی و روانی خود غافل می شویم و زمانی ورزش و تحرک بدنی برایمان معنا و مفهوم پیدا می کند که نیاز به پزشک و درمان پیدا کنیم و آن موقع است که ورزش را به مثابه یک دارو و درمان به توصیه پزشک انتخاب می کنیم.

صادقی فر اضافه کرد: در حالیکه شعار همیشگی در جوامع پیشرفته پیشگیری بهتر از درمان است باید سرلوحه کار باشد ، در همین راستا وظیفه ما در مقابل جامعه هدف از جمله کارگران و اصناف که ایشان نیز بخشی از جامعه کارگری محسوب می شوند پیدا کردن مشکلات جسمانی ناشی از کار و سپس ارائه راه حل هایی برای پیشگیری از عوارض ناشی از کارهای روزمره است.

وی افزود: طرح سنجش ساختار قامتی که اداره کل امور ورزشی ما از دوسال پیش برای اصناف اتخاذ کرده یک طرح جامع و فراگیر است و امیدواریم با ادامه این نشست ها بیش از پیش وارد مراحل اجرایی شویم و به اعتقاد من طرحی پخته و خوب است که باید با فرهنگ سازی و استفاده از پتانسیل موجود در اصناف به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود.

در این نشست که آقایان سید رحیم میرعبدالله نماینده شواریعالی کار- علیرضا صدقی مدیر روابط عمومی اتاق اصناف ایران – محمد سلیمانی از صندوق بازنشستگی کشوری – وهاب پور بابایی کانون عالی کارفرمایان – احمد علی بابایی از مرکز اصناف و بازرگانان ایران و افشین شیرزاد مشاور سازمان تامین اجتماعی نیز حضور داشتند به بیان دیدگاههای خود پیرامون ورزش اصناف پرداختند و مقرر شد در نشست های بعدی با طرح مباحث کاربردی تر ، به پربار شدن نشست ها منجر شود .

دکتر رحیمی طراح طرح سنجش ساختار قامتی اصناف نیز با بیان اینکه از سال گذشته 5 صنف را انتخاب کرده ایم و ابتدا با هماهنگی مدیریت هرکدام از اصناف مورد نظر از 250 نفر از پرسنل آنها تست های ساختار قامتی گرفته شد و دستاورد بسیار خوبی داشت و حداقل اینکه الان می دانیم به طور دقیق و البته کلی آرایشگران ، رانندگان ، خیاطان ، نانوایان و تعمیرکاران دارای چه مشکلات و نارسائی هایی هستند و با چه مشکلاتی مواجه می شوند.

وی گفت: ما آمادگی داریم که برای سایر اصناف هم این طرح را اجرا کنیم و باید تقاضا و اعلام آمادگی از سوی اصناف برسد تا وارد مراحل اجرا شویم.

رحیمی گفت: مرحله دوم ارائه راه حل و راهکار برای مرتفع ساختن و یا پیشگیری پرسنل و کارگران هرصنف با انجام ورزش و نرمش ها و کشش های علمی ورزشی از طریق چاپ بروشور و لوح فشرده و مکتوب است که کارشناسان اداره کل امور ورزشی آماده می کنند و در اختیار اصناف قرار می دهند.

در ادامه این نشست آقایان فرزاد حیدری مدیرکل ورزش کارگران و جواد رمضی سرپرست فدراسیون کارگری به تشریح اهداف اداره کل و فدراسیون برای کمک یه سلامت و صیانت از نیروی کار و اصناف و ایجاد شور و نشاط در جامعه هدف پرداختند.

همچنین اهداف کلی ورزش کارگران و نموداری از فعالیت ها و موفقیت های ورزش کارگران در ابعاد داخلی و برون مرزی توسط خانم خواجه نژاد معاون اداره کل امور ورزشی برای حاضرین در جلسه تشریح شد تا اطلاعات نسبی از نحوه کارکرد و مسئولیت های ورزش کارگری در اختیار مهمانان شرکت کننده قرار گیرد.

 

شهید بهشتی کار و رفاه معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر