کد خبر: 949551 A

بعد از 3 دهه حسرت، تماشای موفقیت رقبا و حتی تجربه قهرمان نشدن با وجود کسب 97 امتیاز، لیورپول مقتدرانه‌ترین قهرمانی تاریخ لیگ برتر را کسب کرد.

به گزارش ایلنا، آنها باز هم رکورد زودهنگام‌‌ترین قهرمانی لیگ و برد‌های متوالی در بازی خانگی را به نام خود کرده و با رکورد برد‌های متوالی سیتی در لیگ برابری کردند. این قهرمانی در حالی نصیب سرخ‌های بندر لیورپول شد که آنها یک فصل نقل و انتقالات آرام را هم سپری کرده‌ بودند؛ نه جداشده‌ سرشناس و نه خرید مهمی داشتند اما این قهرمانی در بعد فنی چگونه حاصل شد؟

 

لیورپول به هنگام دفاع

کلوپ در اولین پیش‌فصلی که در تیم لیورپول گذراند، در برخی روز‌ها تا سه وعده تیم را تمرین می‌داد. به گواه کارکنان قدیمی باشگاه لیورپول، آنها هرگز چنین تمرینات پرفشاری را زیر نظر هیچ مربی ندیده بودند. مرد آلمانی بعد از تجربه موفق در دورتموند، به خوبی می‌دانست که برای اجرای «Gegen pressing» خود، مهم‌ترین اصل آمادگی بدنی است. در این سبک از پرسینگ، تیم شما باید بلافاصله بعد از لو رفتن توپ، آن را باز پس بگیرد و بعد به سرعت در همان موقعیت به حریف ضربه بزند. علت اتخاذ این تصمیم توسط کلوپ هم شکل نگرفتن ساختار دفاعی حریفان در زمانی است که توپ به دست آورده را از دست می‌دهند، زیرا آنها در تدارک یک حمله بوده‌اند. در سیستم 3-3-4 کلوپ، فیرمینو با هافبک دفاعی جلوی مدافعان حریف «من تو من» می‌کند، صلاح و مانه به صورت مورب بین دفاع وسط و دفاع کنار قرار می‌گیرند تا هم خود دفاع وسط را پرس کرده و هم گزینه پاس او به دفاع کنار را بسته باشند. سه هافبک لیورپول هم با هافبک‌های حریف یارگیری می‌کنند. گهگاهی هم آرنولد، رابرتسن یا هر دو برای پرسینگ به نیمه‌ زمین حریف می‌آیند. مهم این است که لیورپول همواره سه نفر (دو دفاع وسط و یک دفاع کنار یا دو دفاع وسط و یک هافبکش) را در عقب زمین داشته باشد.

 

ساخت لیورپول از عقب زمین

مهم‌ترین تفاوت سبک بازی کلوپ با تیم‌های گواردیولا، در استفاده بیش از اندازه مرد آلمانی از فول‌بک‌هایش در حملات و همچنین بازی مستقیم بیشتر تیم‌های کلوپ است. آرنولد و رابرتسن در حملات کاملاً تبدیل به دو بال راست و چپ لیورپول می‌شوند. این مسأله به صلاح و مانه اجازه می‌دهد تا به داخل زده و در فضای بین مدافعان و هافبک‌های حریف قرار گیرند. بنابراین اگر تیم حریف با پرسینگ خود سه هافبک لیورپول را از بازی خارج کند، دو مدافع میانی بازیساز لیورپول می‌توانند مانه یا صلاح را با یک پاس زمینی عمودی در آن فضا صاحب توپ کنند. همچنین برای شکستن پرسینگ حریفان و ایجاد برتری عددی در میانه میدان، گاهی فیرمینو نقش 9 کاذب را بر‌عهده گرفته و به عقب می‌آید تا تبدیل به یک گزینه پاس در خط هافبک لیورپول شود. اگر تیم حریف به حدی فشرده بازی کند که نه هافبک‌ها و نه مهاجمان لیورپول به عنوان گزینه پاس در دسترس نباشند، آنگاه نوبت به پاس‌های قطری دو مدافع میانی و مدافع کناری لیورپول می‌رسد که برای دیگر مدافع کناری تیم که از جناح مخالف به فضای پشت مدافعان حریف فرار کرده، ارسال شود. این فضای پشت مدافعان می‌تواند مورد استفاده صلاح و‌ مانه هم قرار گیرد.

به واقع لیورپول با بهره‌ درست از فول‌بک‌ها و به‌کارگیری بازی مستقیم توانسته در این دو فصل مقابل تیم‌های مختلف با سبک‌های دفاعی متفاوت کار را درآورد. این در حالی است که پپ گواردیولا و تیمش در برابر دفاع عمیق بسیاری از تیم‌های این فصل فوتبال جزیره مثل ساوتهمپتون، نوریچ و تاتنهام امتیازات حساسی را از دست داده‌ و همین نقطه تمایز دو تیم سیتی و لیورپول در این فصل بوده است.

فوتبال لیگ برتر لیورپول
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر