کد خبر: 807395 A

تراژدی تریلوژی تمام شد

تیم ملی بسکتبال ایران با استفاده از درس هایش از شکست های دور نخست، اولین پیروزی خود را در جام جهانی دشت کرد.

به گزارش ایلنا،همانطور که پیش تر هم نوشته بودیم بازیکنان تیم ملی ایران نه تنها شایستگی حضور در المپیک 2020 را دارند بلکه حتی شایسته حضور در جمع 16 تیم برتر جهان نیز بودند .

تیم ملی بسکتبال ایران پس از 2 شکست ناباورانه برابر پورتوریکو، تونس و یک باخت پیش بینی شده مقابل اسپانیا در گروه بازنده ها در  نخستین گام به مصاف آنگولا رفت و در نهایت توانست با نتیجه 71 بر 62 از سد این تیم بگذرد. ثبت 11 توپ از دست رفته در نیمه نخست کار را برای ملی پوشان سخت کرد تا با یک اختلاف امتیاز و 29 بر 28 به نفع آنگولا بازیکنان راهی رختکن شوند. ملی پوشان ایران در این دیدار برعکس بازی های گذشته ظاهر شدند و اگرچه در نیمه اول نتوانستند نمایش چندان خوبی از خود به نمایش بگذارند اما در نیمه دوم بهتر و روان تر بازی کردند.شکست های قبلی در دقایق آخر برای بچه ها درس عبرت شده بود برای همین در 5 دقیقه پایانی به خوبی زمان را مدیریت و از مالکیت توپ بهره بردند.

در این دیدار حامد حدادی که همان دقایق ابتدایی 2 خطایی شد نتوانست مثل بازی های قبل بدرخشد اما در عوض صمد نیکخواه بهرامی دوباره همان صمد همیشگی شد و به کمک ایران آمد. آرون گرامی پور توانست جای خالی حدادی را تا حدودی پر کند. بهنام یخچالی و محمد جمشیدی به نظر کمی خسته می آمدند و شادابی بازی های قبلی را نداشتند.

در این دیدار باز هم در تعویض ها مشکل داشتیم و دوباره سوال برای مان پیش آمد که چرا در زمان های درست دست به تعویض نمی زنیم مثلا آرون گرامی پور را که خوب بازی می کرد، نیمکت نشین کردیم درست کاری که در بازی های قبل با محمد حسن زاده شده بود. با همه اینها باز کادر فنی بهتر از بازی های قبل عمل کرد و با بازی دادن به رسول مظفری در نیمه دوم (و فرصت دادن به او با وجود اشتباهش) شرایط بهتری برای ایران رقم زد. از طرفی هم چشم مان از بازی های قبل ترسیده بود و خدا خدا می کردیم دقایق آخر دوباره بازی را دو دستی تقدیم آنگولا نکنیم که خدا را شکر با مدیریت کاپیتان توانستیم نبض بازی را در دست بگیریم.

در این بازی برعکس بازی برابر پورتوریکو و اسپانیا عمل کردیم به این معنی که در آن دو بازی بچه های ایران فوق العاده بودند اما در نهایت شکست خوردند اما در برابر آنگولا نمایشی به مراتب معمولی تر داشتیم ولی توانستیم برنده از میدان خارج شویم.

رقابت ایران و چین برای المپیک

به هر حال برای رسیدن به المپیک  پیروزی بر آنگولا برای مان بسیار مهم بود و حالا امیدوارتر شدیم اگرچه نباید از بازی دیگر تیم ها هم غافل شویم. از امروز نبرد ایران با تیم های آسیایی است چرا که هر تیمی بهتر نتیجه بگیرد راهی المپیک خواهد شد. رقابت اصلی هم بین ایران و چین است چرا که فیلیپین و کره جنوبی با 4 شکست امیدی برای صعود به المپیک ندارند اما چین با دو پیروزی از همه امیدوارتر است و ایران هم با یک برد میزبان را تعقیب می کند. بازی بعدی هر دو تیم تعیین کننده خواهد بود جایی که ایران باید به مصاف فیلیپین برود و چین هم باید با نیجریه بازی کند . اگر در این بازی چین شکست بخورد و ایران فیلیپین را شکست دهد و هردو تیم در برد و باخت برابر شوند گل دیفرنس یا همان گل آوراژ تعیین کننده خواهد بود. میزبان با گل دیفرنس مثبت 3 از تیم ایران که به لطف پیروزی بر آنگولا  گل دیفرنسش به منفی 13 کاهش یافت از ما پیش است. از همین رو ایران در بازی با فیلیپین باید با قدرت به میدان برود چرا که نه تنها به پیروزی نیازمندیم بلکه باید با اختلاف بالا این بازی را از آن خود کنیم.

المپیکی شدن حق بسکتبال ایران است،بازیکنان ثابت کردند توانایی شکست 3 حریف خود در مرحله اول را داشتند و اگر درست هدایت می شدند الان نه تنها صعود کرده بودند بلکه شگفتی ساز این رقابت ها هم لقب می گرفتند. اما این اتفاق رخ نداد و باز هم امیدوار به شکست حریفان آسیایی و صعود به المپیک هستیم.
سعیده فتحی

آنگولا بسکتبال جام جهانی صمد نیکخواه بهرامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر