کد خبر: 738339 A

افزایش فیباکوچ ها با دیدی اشتباه در بسکتبال صرف داشتن مدرک، نماد موفقیت و رزومه گرایی است در نتیجه پروسه صحیح شناسایی و حمایت واقعی از مربیان با ذهنیت های خلاق وهوشمند محقق نمی شود.

به گزارش ایلنا، در بسکتبال ایران هر چند روز یک بار می شنویم فلان و بهمان مربی «فیباکوچ» شده است. تا همین چند سال پیش تعداد فیباکوچ ها معدود بود ومعلوم اما در یک سال گذشته از در و دیوار بسکتبال ایران فیباکوچ می بارد!

فیباکوچ به‌عنوان یک اصل افزایش علم و سواد در بسکتبال تاثیر مثبت دارد اما باید نظام مهارت مربیان را در دایره تیمداری و فعالیت های رسمی آنها سنجید. ته کشیدن بسکتبال و رشد روزانه فیباکوچ ها، به مثابه منزلت و پرستیژ اجتماعی، رخنه مدرک‌گرایی در بسکتبال است در حالی که بازار کار وجود ندارد.

افزایش فیباکوچ ها با دیدی اشتباه در بسکتبال صرف داشتن مدرک، نماد موفقیت و رزومه گرایی است در نتیجه پروسه صحیح شناسایی و حمایت واقعی از مربیان با ذهنیت های خلاق وهوشمند محقق نمی شود.

فیباکوچ بازتولید یک مدرک گرفته ی بی خبر و بیکار است که از همه ی بسکتبال هم طلبکار است. هیچ چیز از آینده شغلی به او یاد نمی دهند و از امنیت حرفه ای خودش بیمناک است. هر روز بر تعداد این مربیان اضافه می شود و در این شتاب فزاینده، انگار کاربُنی گذاشته اند که مدام باید فیباکوچ های بیشتری در بسکتبال ایران کپی کرد.

 

تب «فیباکوچ» در ایران

فیبا تحت عنوان WORLD ASSOCIATION OF BASKETBALL COACHES با حروف اختصاری WABC  چهار سرفصل آموزشی مشخص دارد.

مینی بسکتبال 

سطح یک 

سطح دو 

سطح سه

در بسکتبال ایران این چهار فصل به درجه سه (سطح یک) درجه دو (سطح دو) و درجه یک (سطح سه) تقسیم بندی می شود.

بر این اساس ما طبق شرایط و معیارهای فیبا در کلاس های فدراسیون که طبق همان ضوابط فیباست باید شرکت کرده، امتحان بدهیم و مدرک بگیریم. در این پروسه مربیانی می توانند در سطح ملی مربیگری کنند که دوره های فیبا را با حدنصاب های لازم در آزمون ها گذرانده باشند.

آیا همه مربیانی که فیباکوچ شده اند شامل این موارد و مورد تایید فیبا هستند؟ الان مربیان بدون سابقه مربیگری ملی هم فیباکوچ شده اند که این در بسکتبال ایران نوبر است.

در حال حاضر مربیان ایرانی که به عنوان مدرس در کلاس های درجه سه تا یک حاضر می شوند هیچ کدام از کلاس های فیبا تاییدیه نگرفته اند و در واقع بدون هیچ گونه آزمون و غربالگری و به صرف تجربه، یا آشنایی با این ورزش از گذشته همین طور لابیگری با اعضای بلندپایه فدراسیون، مدرس بسکتبال شده اند. ما مدرس رسمی فیبا نداریم چون سرفصل های فیبا هرگز رعایت نشده است و مدرسان ما با سلیقه و نظر شخصی خودشان کلاس ها را اداره کرده اند.

آنچه امروز به عنوان فیباکوچ رواج پیدا کرده، لاینسس فیباست که شامل شرکت کنندگان در مسابقه های فیباست. فرد چه مربی باشد یا تدارکات و فیزیوتراپ تیم های ملی همه می توانند لاینسس فیبا را دریافت کنند و تفکیک نکردن این مباحث آفت بسکتبال شده است تا ندانیم فیباکوچ چیست و فقط «پُز» داشتن عنوانش را بدهیم.

افشین رضاپور

بسکتبال 3 نفره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر