کد خبر: 710781 A

کمیته ملی المپیک در حالی اعزام کاروان به نخستین دوره بازی‎های ساحلی جهان را مصوب کرده است که هنوز مجوز شورای عالی امنیت ملی را نگرفته؛ مجوزی که تعیین‎کننده در اعزام است.

به گزارش ایلنا، قرار است کمیته ملی المپیک برای بازی‌های ساحلی جهان، کاروان اعزامی داشته باشد. این بازی‌ها مهرماه سال آینده برای نخستین بار و زیر نظر اتحادیه کمیته‌های ملی المپیک در سن‌دیگو آمریکا برگزار می‌شود.

با تصویب هیات اجرایی کمیته ملی المپیک، کاروان ایران در پنج رشته از ۱۶ رشته حاضر در این بازی‌ها نماینده اعزامی خواهد داشت. والیبال، بسکتبال، کاراته، کشتی و فوتبال رشته‌هایی هستند که مصوبه اعزام ورزشکار دارند.

رقابت در این رشته‌ها در هر دو بخش مردان و زنان برگزار می‌شود. با این حال بسکتبال بانوان که سهمیه لازم را بر اساس رنکینگ جهانی گرفته و برگزارکنندگان بازی‌ها هم این سهمیه را تایید کرده‌اند، به آمریکا اعزام نمی‌شود. درخواست ایران جایگزین شدن تیم بسکتبال مردان است که باید دید با آن موافقت می شود یا نه.

 در مجموع و بر اساس بررسی‌های انجام شده در آخرین نشست ستاد عالی بازی‌های المپیک و آسیایی که روز گذشته برگزار شد، قرار است کاروان ایران تنها در کاراته که پوشش بانوان این رشته مجوز جهانی دارد، نماینده‌ای در بخش بانوان داشته باشد.

اتفاقا در کاراته دو سهمیه در کاتای انفرادی بانوان و مردان کسب شده که البته هنوز از طرف کمیته برگزاری بازی‌های ساحلی جهانی تایید نشده است.

موضوع دیگر اینکه قرار است کاروان ایران حداکثر با ترکیبی ۲۵ نفره متشکل از ورزشکاران، مربیان، سرپرست و همراهان به محل برگزاری بازی‌های ساحلی جهان اعزام شود. برای پرچمدار این کاروان هم بررسی‌هایی انجام شده و قرار است بانوی کاراته‌کای اعزامی این مسوولیت را عهده‌دار باشد.

همه اینها در حالی است که هنوز شورای عالی امنیت ملی در رابطه با اعزام کاروان ورزش به آمریکا و شرکت در بازی‌های ساحلی تصمیم‌گیری نکرده است و همین موضوع می‌تواند عاملی بازدارنده باشد.

در واقع کمیته ملی المپیک در حالی نسبت به تشکیل کاروان برای شرکت در نخستین دوره بازی‌های ساحلی جهان و جوانب مختلف آن، تصمیم گیری کرده که هنوز اصلی ترین اقدام برای این اعزام را انجام نداده است. اعزام کاروان به این بازی‌ها که در آمریکا و به صورت ساحلی برگزار می‌شود، به تصمیم‌گیری و مجوز لازم از سوی شورای عالی امنیت ملی نیاز دارد. کمیته ملی المپیک باید این مجوز را از این شورا بگیرد اما هنوز هیچ اقدامی حتی در حد مکاتبه هم با این نهاد تصمیم گیرنده نشده است.

در صورتی که شورای عالی امنیت ملی به هر دلیلی با اعزام کاروان به بازی‌های ساحلی مخالفت کند، قاعدتا این برنامه از دستور کار کمیته ملی المپیک خارج خواهد شد.

 

کمیته ملی المپیک ایران بازی های ساحلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر