کد خبر: 210509 A

ناداوری فقط بر علیه ما نبود؛

با اینکه معتقدم در بازی های اینچئون در حق برخی بچه ها به ویژه احسان روزبهانی اجحاف شد، اما این را نیز می گویم که یک بوکسور باید آن قدر با قدرت ظاهر شود که جای هیچ گونه حرف و حدیثی را باقی نگذارد.

عضو هیات ژوری مسابقات بوکس المپیک ۲۰۰۴ آتن گفت: اگر در هیات ژوری بازی های آسیایی نماینده ای داشتیم، مشکلات ناداوری برای بوکسورهای کشورمان پیش نمی آمد.

همایون اردلان در گفتگو با خبرنگار ایلنا، درخصوص قضاوت های ناعادلانه در مورد بوکسورهای ایران در بازی های آسیایی اینچئون، اظهار داشت: ابتدا باید بگویم ناداوری ها تنها مختص تیم ایران نبود. چند کشور دیگر نیز از وضعیت بد داوری ها شکایت داشتند. با این حال، اگر از کشورمان یک نفر در هیات ژوری و یا کمیته اجرایی حضور داشت، این مشکلات برای بچه های ما پیش نمی آمد.

وی ادامه داد: در مسابقات بوکس ۵ داور کار قضاوت را برعهده دارند، اما ممکن است یک داور مثلا یک ضربه را ببیند و آن دیگری نبیند و یا فلان ضربه برای یک داور امتیازآور باشد، اما برای دیگری نه. به همین دلیل قضاوت در بوکس، کاری بسیار تکنیکی و البته مشکل است.

داور بوکس ایران در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا، در پاسخ به این سوال که اگر یکی از داوران ما در بازی های آسیایی حضور می یافت آیا احتمال حق خوری بر علیه ملی پوشان ایران به خصوص احسان روزبهانی کاملا از بین می رفت، تصریح کرد: اینطور نیست که همه کشورهای آسیایی در این مسابقات داور داشته باشند و یا حتی داوران ۳ ستاره نیز فرصت قضاوت را پیدا کنند. با این حال اگر یک داور از ایران در اینچئون حضور می داشت، در نتیجه بچه ها، تاثیرگذار می بود.

دبیر سابق فدراسیون بوکس با بیان اینکه در مسابقات بوکس، حرف اول و آخر را خود بوکسور در داخل رینگ می زند، گفت: با اینکه معتقدم در بازی های اینچئون در حق برخی بچه ها به ویژه احسان روزبهانی اجحاف شد، اما این را نیز می گویم که یک بوکسور باید آن قدر با قدرت ظاهر شود که جای هیچ گونه حرف و حدیثی را باقی نگذارد.

اردلان در ادامه درخصوص اینکه فدراسیون جهانی بوکس چه برخوردی با داوران خاطی انجام خواهد داد، خاطرنشان کرد: مسئولان فدراسیون جهانی، فیلم بازی ها را می بینند و داوری ها را بررسی می کنند. اگر ناداوری برای آنها مسجل شود، داور خاطی را از ۶ ماه تا یکسال از حضور در رقابت های قاره ای، جهانی و حتی المپیک محروم می کنند. ضمن اینکه به فرد خاطی اجازه حضور در هیات ژوری را هم نمی دهند.

رئیس سابق کمیته داوران فدراسیون بوکس، همچنین درباره وضعیت داوری بوکس کشورمان و ادامه همکاری خود با کمیته داوران، اظهار داشت: الان داوران جوانی وارد عرصه داوری شده اند که این جای بسی امیدواری دارد. بنده نیز همچنان در خدمت کمیته داوران هستم و هر کاری از دستم بربیاید، انجام می دهم چون دنبال پست و مقام نیستم.

مسئول کمیته روابط بین الملل فدراسیون بوکس در پایان یادآور شد: اگر برخی اجازه دهند و نامه نگاری و حاشیه سازی نکنند، کمیته بین الملل فدراسیون را متحول خواهم کرد. متاسفانه به خاطر حاشیه سازی برخی ها، نتوانستیم در المپیک داور داشته باشیم و یا حتی خود من موفق به حضور در هیات ژوری نشدم، آن هم در شرایطی که نسبت به بسیاری از کشورها، شایستگی بیشتری داشتیم.

المپیک ایران بازی بوکس رقابت روابط بین الملل کمیته داوران مشکلات داور ژوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر