کد خبر: 205420 A

والیبال‌مردان‌جهان - لهستان؛

امشب‌ ایران از ملی‌پوشان خود خلق حماسه‌ای دیگر را انتظار می‌کشد، حماسه‌ای که می‌تواند دامنه آن حتی به کسب افتخاری تازه در والیبال دنیا برسد.

تیم ملی ایران امشب در مرحله سوم رقابت‌های والیبال مردان جهان به مصاف تیم ملی آلمان می‌رود؛ دیداری حساس و سرنوشت‌ساز برای والیبال ایران که می‌تواند والیبال ایران را برای نخستین بار در جمع ۴ تیم برتر جهان قرار دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شیرمردان والیبال ایران تاکنون با ۷ پیروزی و ۲ شکست مقابل فرانسه و لهستان و عبور از سد تیم‌هایی نظیر ایتالیا، آمریکا و صربستان به تیم غول کش‌ها بدل شده، امشب از ساعت ۲۲:۵۵ دقیقه در اندیشه خلق حماسه‌ای دیگر در رقابت‌های جهانی است. جایی که آلمان زخم خورده از نبرد با فرانسه امید کمرنگی برای صعود به مرحله نیمه نهایی دارد و این فرصتی مغتنم برای شاگردان کواچ خواهد بود تا ماموریت خود را برای حضور در مربع قهرمانی کامل کنند.

آلمان به عنوان نخستین حریف ایران در مرحله سوم رقابت‌های جهانی لهستان، در این سال‌ها با بازسازی ساختار خود، همواره به عنوان یکی از ۱۰ تیم برتر رقابت‌های مهم والیبال خودنمایی کرده که مقام پنجم المپیک لندن و مقام هشتم دوره گذشته مسابقات قهرمانی جهان از جمله این افتخارات است. آلمان‌ها پیش‌تر مدال‌طلای قهرمانی‌جهان(۱۹۷۰) و نقره المپیک مونیخ را به نام آلمان شرقی به گردن آویخته‌اند. آلمان پس از سال‌ها سر در لاک‌داشتن، از سال ۲۰۰۸ با هدایت رائول لوزانوی آرژانتینی به جمع مدعیان اروپا و جهان بازگشت، اکنون به سرمربیگری ویتال هِینِن ۴ سال است تا مرز صعود به نیمه نهایی پیکارهای مهم والیبال دنیا می‌رسد، ولی از هدف خود بازمی ماند. این تیم که تا همین جا هم مقام هشتم دوره گذشته اش در رقابت های قهرمانی جهان را حداقل دو پله ارتقا داده، در این دوره از مسابقات با ۷ پیروزی و ۲ شکست به جمع شش تیم برتر راه یافته و در جستجوی مدال از پیکارهای جهانی امسال است. آلمان یکی از بهترین تیم‌های حاضر در مسابقات جهانی لهستان است که با تکیه بر والیبال قدرتی، به همکاری گروهی و انسجام تیمی معروف است. آلمان‌ها در نواختن سرویس نیز همچون دفاع، حمله و توپ گیری گروهی از جمله تیم های خوب این دوره از رقابت ها بوده اند. این تیم از ابتدای مسابقات قهرمانی جهان تاکنون تمام ۹ بازی خود را در شهر کاتوویس برگزار کرده و از این حیث، سالن اسپودک شهر کاتوویس را می‌توان استادیوم خانگی تیم ملی آلمان قلمداد کرد.

آلمان تنها تیم والیبال دنیاست که در تاریخ برگزاری مسابقات قهرمانی جهان هنوز هیچ بازی ۵ سته‌ای را تجربه نکرده است. به عبارت بهتر، تمام بازی های آلمان با نتیجه ۳ بر صفر یا ۳ بر یک به پایان رسیده است. ویتال هِینِن پاسور اسبق تیم ملی بلژیک که در سال ۲۰۰۴ به عنوان والیبالیست سال کشورش و همچنین بهترین پاسور جام قهرمانان اروپا برگزیده شد، در سال ۲۰۰۸ دوران بازیگری خود را با ۱۵۰ بازی ملی به اتمام رساند و به جرگه مربیگری وارد شد. این مربی ۴۵ ساله با هدایت تیم نولیکو ماسیک چهار بار به قهرمانی لیگ و چهار بار نیز به قهرمانی جام حذفی بلژیک دست یافت و سه سال نیز به عنوان مربی سال والیبال بلژیک معرفی شد. هینن از سال ۲۰۱۲ در راس کادرفنی تیم ملی آلمان جای رائول لوزانو را گرفت و موفق شد این تیم را به مقام پنجم لیگ‌جهانی و همچنین المپیک لندن برساند.

تیم ملی والیبال ایران که با پیروزی غرور آفرین مقابل صربستان برای نخستین بار گام به مرحله سوم مسابقات جهانی گذاشت تاکنون تیم شایسته و مقتدر نشان داده که حتی توان حضور در مراحل پایانی مسابقات جهانی را دارد و می‌تواند روند موفقیت‌های اخیر خود را با ایستادن بر سکوی جهانی کامل کند.

مردان کواچ هرچند امشب نبردی سختی برابر ژرمن های سختکوش و منضبط دارند اما عبور از سد این تیم برای والیبال غرور آفرین ایران غیر ممکن نیست. ایران با اتکا به توانمندی جوانانی نظیر غفور، موسوی، میرزاجانپور و باتجربه هایی چون معروف، غلامی و ظریف ترکیبی همگون و یکپارچه در اختیار دارد که قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد و شاید همین بازی شناور باعثشده تا رقیبان در مصاف با ایران نتوانند مقابل برنامه های تاکتیکی و خلاقیت‌های فردی بازیکنان ایران ایستادگی کنند.

امشب ایران که این روزها والیبال پرچمدار افتخار آفرینی ورزش ایران در دنیای ورزش است از ملی‌پوشان خود خلق حماسه‌ای دیگر را انتظار می‌کشد، حماسه ای که می‌تواند دامنه آن حتی شیرمردان والیبال ایران را به کسب افتخاری تازه در والیبال دنیا برسد.

ایتالیا ایران بلژیک جهان خلاقیت صربستان لهستان مردان نیمه نهایی والیبال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر