کد خبر: 161918 A

شرایط جودو اسف‌بار است؛

زمانی افتخار می‌کردم جودوکار هستم، اما الان خجالت می‌کشم که خودم را جودوکار معرفی کنم. البته این به خاطر بی‌تعصبی من به این ورزش نیست. جودو در خون من است و به آن عشق می‌ورزم

نایب قهرمان سابق جودوی جوانان جهان گفت: امیدوارم جودوی ایران به جایی برسد که ما خجالت نکشیم از اینکه بگوییم قهرمان آسیا و جهان بوده‌ایم و حالا پیشکسوت این ورزش هستیم.

ایرج امیرخانی در گفتگو با خبرنگار ایلنا در مورد وضعیت کنونی جودوی کشور اظهار داشت: شرایط جودو به معنای واقعی اسف‌بار است. الان ستاره‌ها و قهرمانان از تیم ملی رفته‌اند و فقط چند جودوکار معمولی در تیم ملی مانده‌اند.

وی به خداحافظی اجباری محمدرضا رودکی از تیم ملی جودو اشاره کرد و افزود: وقتی شنیدم رودکی از تیم ملی خداحافظی کرده، واقعا شوکه شدم. چرا کسی که امید صد در صد جودوی ایران در بازی‌های آسیایی اینچئون بود، گفته که دیگر بر نمی‌گردد.

نایب قهرمان جودوی جوانان جهان در سال ۲۰۰۶ در ادامه درخصوص این قضیه که گفته می‌شود جودوی ما به تک مدال‌ها دلخوش کرده، یاد آور شد: همان تک مدال‌ها را هم نداریم. ما فقط در گرجستان و کشورهای آسیای میانه است که مدال آن هم برنز می‌گیریم. اگر قاسمی‌نژاد و محجوب را از تیم ملی بگیریم، دیگر چیزی به نام تیم ملی جودو نخواهیم داشت.

جودوکار سابق وزن ۸۱ - کیلوگرم تیم ملی در مورد وضعیت مدعیان این وزن گفت: زمانی که من در تیم ملی بودم، نفرات مطرحی همچون رضا چاه‌خندق، حامد ملک‌محمدی و چند جودوکار سرشناس دیگر در وزن ۸۱ - کیلوگرم حضور داشتند، اما در حال حاضر به غیر از قاسمی‌نژاد، جودوکار قابلی در این وزن نداریم.

امیرخانی به وضعیت نامساعد مدیریتی در فدراسیون جودو نیز اشاره کرد و افزود: در زمان مدیریت سردار درخشان، جودوی ما در آسیا و جهان درخشید، اما بعد از او هر کس بر سر کار آمد، تنها به فکر خارج کردن رقیبش از صحنه بوده و هست. به همین دلیل است که جودوی ما هر روز بدتر از دیروز می‌شود.

وی درخصوص انتقاداتی که به تصمیمات شخصی نایب رئیس فدراسیون وارد است، خاطرنشان کرد: شکی نیست که آرش میراسماعیلی رکورددار مدال‌های جهانی در ایران است، اما بنده و خیلی‌های دیگر او را به عنوان مربی قبول نداریم.

بهترین جودوکار آسیا در سال ۲۰۰۹ ادامه داد: میراسماعیلی همه کاره تیم‌های ملی جودو در رده‌های سنی مختلف است. من حتی از تلویزیون شنیدم وی در کار تیم ملی بانوان نیز دخالت می‌کند.

دارنده مدال نقره جوانان جهان، سطح مربیان داخلی را خوب ارزیابی کرد، اما در عین حال گفت که تیم ملی به مربی خوب خارجی نیاز دارد. امیرخانی در این باره اظهار داشت: ما در ایران مربیان خوبی داریم، اما تیم ملی به مربی خوب خارجی نیاز دارد. محمد منصوری که سال هاست شاگردان زیادی را به تیم‌های ملی معرفی کرده، الان کجاست؟ مربی سازنده‌ای مثل اصغر عابدی کجاست؟

وی در مورد خبر حضور مجدد مربیان کره‌شمالی در تیم ملی خاطر نشان کرد: مربیان کره‌شمالی زمانی برای تیم ملی کشورمان خوب کار کردند، اما در حال حاضر به مربیان ژاپنی نیاز داریم چون جودوی آسیا و جهان به سمت جودوی ژاپنی رفته، البته دلیل اینکه مسئولان فدراسیون جودو همچنان به دنبال مربیان اهل کره‌شمالی هستند، این است که آنها قیمت ارزانی دارند.

ملی‌پوش سال‌های نه چندان دور تیم ملی جودوی جوانان، بی‌مهری به مربیان سازنده را یکی از دلایل ضعف جودوی کشورمان دانست و یادآور شد: برای مربیان کنونی تیم‌های نوجوانان و جوانان احترام قائلم، اما تیم ملی برای آنها بزرگ است. به نظرم باید تیم ملی بزرگسالان را برای مدتی تعطیل و فقط بر روی تیم‌های نوجوانان و جوانان سرمایه‌گذاری کنند تا در آینده در آسیا و حتی جهان صاحب مدال شویم.

بهترین جودوکار سال ۲۰۰۹ آسیا درخصوص احتمال بازگشت خود به دنیای قهرمانی گفت: به هیچ عنوان چنین کاری را نخواهم کرد. علاوه بر اینکه شرایط سنی من برای این کار مهیا نیست، مشکلاتی مثل مسائل پولی در عدم بازگشت من به جودو دخیل است. سقف قرارداد یک جودوکار در لیگ ۷-۸ میلیون تومان است. آیا با این وضعیت می‌توان مدال کسب کرد؟

وی ادامه داد: زمانی افتخار می‌کردم جودوکار هستم، اما الان خجالت می‌کشم که خودم را جودوکار معرفی کنم. البته این به خاطر بی‌تعصبی من به این ورزش نیست. جودو در خون من است و به آن عشق می‌ورزم، اما شرایط جودو همان‌طور که گفتم اسف‌بار است.

امیرخانی در پایان در مورد نتایج احتمالی جودوکاران کشورمان در بازی‌های آسیایی اینچئون کره‌جنوبی اظهار داشت: محمدرضا رودکی در دوره قبل بازی‌های آسیایی، دو مدال نقره و برنز گرفت تا دست جودوی ایران از مدال خالی نماند، اما او حالا دیگر در تیم ملی نیست. در مورد بقیه نفرات هم فقط باید دعا کنیم در یکی - دو وزنی که شانس داریم، حداقل یک مدال برنز بگیریم. البته کار بسیار سخت است چراکه خود آرش میراسماعیلی با اینکه قهرمان جهان بود، در بازی‌های آسیایی نتوانست مدال کسب کند.

ایران بازی تیم ملی تیم های ملی جودو جهان رئیس فدراسیون عشق ملی پوش وزن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر