کد خبر: 978901 A

برخی اوقات به گونه ای در مورد خرید ستاره و بازیکنان با کیفیت صحبت میشود که گویی لیگ ایران مملو از بازیکنان با کیفیت است، همه آنها آزاد و بدون قرارداد در بازار فوتبال در دسترسی کامل هستند و شاید این تعلل سپاهان است که آنها را به خدمت نمیگیرد!

به گزارش ایلنا از اصفهان، هواداران سپاهان همانند هواداران سایر مدعیان در فضای مجازی هر روز منتظر خریدهای جدید هستند. با حضور محمدرضا ساکت که بهترین مدیرعامل باشگاهی یکی دو دهه اخیر ایران بوده و همچنین با حضور مهندس و نخبه فوتبال محرم نویدکیا انتظار بستن تیمی کهکشانی دارند تا خیال شان از سیمای تیم در نقل و انتقالات و همه پست ها راحت و دغدغه هایشان برای شروع لیگ کم و کمتر شود. ولی واقعیت های پیش در فصل نقل و انتقالات و دغدغه های موجود در این راه چیست؟ در این باره یک بررسی ساده لازم است.

برخی اوقات به گونه ای در مورد خرید ستاره و بازیکنان با کیفیت صحبت می شود که گویی لیگ ایران مملو از بازیکنان با کیفیت است، همه آنها آزاد و بدون قرارداد در بازار فوتبال در دسترسی کامل هستند و شاید این تعلل سپاهان است که آنها را به خدمت نمیگیرد!

به عنوان مثال یکی از پست هایی که خرید در آن مورد انتظار و باید تقویت شود، واحد تهاجمی سپاهان است. ببینیم با توجه به قانون منع جذب بازیکن خارجی چه بازیکنان با کیفیتی وجود دارند که محمدرضا ساکت،محرم نویدکیا و سپاهان می تواند آنها را به خدمت بگیرد. قطعا در این باره به سراغ جدول بهترین گلزنان لیگ باید رفت و وضعیت آقایان گل را رصد کرد.

-شیخ دیاباته آقای گل لیگ

شیخ تحت قرارداد استقلال است و حتی اگر بخاطر بدعهدی آبی ها در پرداخت حقوق و دستمزد، قراردادش را فسخ کند مانع بزرگ قانونی به سپاهان اجازه خرید او را نمی دهد. وی با توجه به این قانون اگر بخواهد در فوتبال ایران بماند حداقل تا یک فصل آتی فقط و فقط میتواند در استقلال بماند و نه تیمی دیگر.

-شهریار مغانلو

بعد از درخشش در این فصل همانند بسیاری از بازیکنانی که در تکاپوی لژیونر شدن بخاطر قراردادهای دلاری هستند و البته برخی آنها نیز در کنار بحث مالی به پیشرفت بیشتر در اروپا فکر می کنند، به سانتاکلارای پرتغال رفت و از مشتریان ایرانی خود که سپاهان هم جز آنها بود عذرخواهی کرد.

- علی علیپور

بعد از قهرمانی با پرسپولیس، مدیران این باشگاه در تکاپوی تمدید با وی بودند که مشخص شد از مدت ها پیش با مشتری پرتغالی خود توافق رسیده، به نحوی که پرسپولیسی ها هم از نحوه جدایی او شاکی و مصاحبه مدیر باشگاه ماریتیمو پرتغال که اعلام کرد علیپور از مدت ها پیش با ما قرارداد بست آنها را شوکه کرد.

-عیسی آل کثیر

تصاویر منتشر شده از او از سالهای پیش بر روی سکوهای سرخ در هواداری از پرسپولیس، تقلاهای بی نتیجه سال گذشته برای اینکه بتواند رضایت صنعت نفت آبادان را جلب و راهی اردوگاه سرخ به عنوان مشتری پر و پا قرصش  شود به همراه یک پیشنهاد خوب مالی دیگر جای تردیدی باقی نمی گذاشت که گزینه اول و آخر ایرانی او در این شرایط فقط و فقط پرسپولیس باشد.

-مهدی ترابی

او هم در این شرایط اقتصادی که میل همه اقشار به ویژه بازیکنان به قراردادهای دلاری زیاد و چند برابر شده،  پس از پایان فصل خیلی زود از ایران رفت و با قراردادی چشمگیر به العربی قطر پیوست. درخواست های مکرر پرسپولیس برای ماندن وی نیز بی نتیجه بود.

- و بالاخره مهدی قائدی و امیر ارسلان مطهری

هر دو تحت قرارداد باشگاه استقلال هستند و اگر هم آبی ها بخواهند از یکی مثل قائدی دل بکنند، می خواهند برای یک درآمدزایی شگرف او را برای به یک مشتری پولدار خارجی که بیشترین دلار برای خرید او را بدهند، بفروشند.

خوب تا اینجا قطعا متوجه شدید که مهاجم خیلی با کیفیتی در دسترس نیست، بازیکنانی که نام بردیم برترین گلزنان ایران هستند که مشخص است دیدید دسترسی به آنها در شرایط فعلی و حداقل در فصل پیش رو ممکن نیست.  با رویکردی که از محمدرضا ساکت سراغ داریم و روحیاتی که محرم نویدکیا دارد قطعا آنها اهل خریدهای متوسط و بی کیفیت برای فعال نشان دادن کاذب خود در فصل نقل و انتقالات نیستند. در این بین نیم نگاه به سایر بازیکنان با تجربه ای که شاید بتوانتد رضایتنامه خود را دریافت و برای تقویت تیم مفید باشند، استفاده از پدیده های آکادمی و چهره های جوانی که احتمالا ستاره های فردای سپاهان و فوتبال ایران باشند قطعا مثمر ثمر است.

شرایط اقتصادی کشور به سمت و سویی رفته که خیلی از بازیکنان در بیقرار پرواز به سوی لیگ های خارجی هستند، حتی اگر مقصدشان لیگ هایی بی کیفیت باشد، ولی صرف اینکه یک پرداخت خوب دلاری دارند برای بازیکنان کافی است. همین که برخی از بازیکنان توسط ایجنت ها به لیگ هند، تایلند و... هم پیشنهاد می شوند دیگر متوجه کل ماجرا بشوید!

این را فراموش نکنیم که در نگاه به لیست سپاهان و نام عمده بازیکنان این لیست، افرادی را می بینیم که هر کدام ستاره ها و بازیکنان با کیفیتی هستند که قطعا اگر تحت قرارداد نبودند سایر مدعیان مشتریان آنها بودند. محرم نویدکیا بارها در ستایش آنها صحبت کرده و اعلام نموده که خوشحال است تیمی با این مهره های شایسته را تحویل گرفته است‌. قرار نیست چون این بازیکنان تحت قرارداد هستند  و خیال مان از ماندنشان و قدرتمندی پست های مربوطه تیم راحت است و در نتیجه نیازی به جذب بازیکنان بیشتری نداریم اینگونه فکر کنیم که سپاهان تیمی منفعل در نقل و انتقالات است.

باید به نقشه ها و تفکرات ساکت و محرم تا پایان راه اعتماد داشته باشیم. خیال مان از حضور بازیکنان با کیفیت در اکثر پست های تیم راحت است و با چند اقدام نقل و انتقالاتی دیگر خیال مان راحتتر هم می شود. وقتی که صحبت از اعتماد و اطمینان به مدیر عامل و سرمربی مان می کنیم این اعتماد در همه ابعاد است و فصل نقل و انتقالات و عملکرد منطقی در این فصل با توجه به همه محدودیت ها هم  قسمتی از این اعتماد است.

مرتضی رمضانی راد

خبرنگار ورزشی و مدیرسابق رسانه باشگاه سپاهان

 

جدول فوتبال تیم فوتبال سپاهان محمدرضا ساکت محرم نویدکیا ایلنا استان اصفهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر