کد خبر: 959585 A

امروز پنجم شهریور ماه مصادف است با نودمین سالروز تولد جهان پهلوان غلامرضا تختی اسطوره ورزش ایران.

به گزارش ایلنا، جهان پهلوان تختی گرچه سالهاست او از میان ما پرکشیده  اما نام و یادش همچنان زنده و خاطرش در‌گوشه قلب هر ایرانی محفوظ و عزیز مانده است.

عمر‌ ورژشی تختی آن‌گونه طی شد که بر خلاف تمام قهرمانان بزرگ و نام آور دنیا که افتخارات  و ‌مدال های ارزشمندشان ملاک شهرت و محبوبیت شان بود ، دلیل جهانگیر شدن آوازه تختی پیش از مدال ها و افتخارات رنگارنگش، اخلاق، جوانمردی و  نوع دوستی ذاتی اش بود که هر‌ روز بیشتر از قبل در قلب مردم جای می‌گرفت تا جایی که در شکست هم مورد استقبالی بی نظیر از جانب دوستداران بسیارش واقع شد.

مهر دو سویه جهان پهلوان  و مردم اما از جانب  برخی دوستان ‌و دشمنان مورد حسادت واقع شده و در زندگی و مرگ او از هیچ طعنه و تهمتی فرو‌گذار نشدند لکن هیچ تحریف و توطئه ای برای تخریب این بزرگمرد تکرار ناشدنی و دور نگاه داشتنش از نظر مردم کارساز نشد تا امروز که بعد از گذشت پنجاه و سه سال از مرگش، تک ستاره آسمان شجاعت و دارنده مدال لیاقت مردمان دیار رستم و پوریای ولی باشد.

تختی را طلای المپیک ملبورن و نقره هلسینکی و رم تختی نکرد. او‌حتی با کلکسیونی از طلا های آسیایی، جهانی، المپیک و سال‌ها پهلوانی ایران به جایگاه تاریخی و اساطیری‌اش نرساند. بلکه وقتی بزرگ شد که خود را کوچک مردم دانست. آنقدر کوچک که در قلب همگان منزل یافت. جهان پهلوان راه و رسم بزرگی و در عین حال فروتنی را بدرستی یافته ‌و پیمود.

یادش همواره جاودانه و سبز

سید مهدی فاطمی

جهان پهلوان تختی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر