کد خبر: 953583 A

جشن ششمین قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر به بازی تیمی همیشگی که سرخ‌ها پیش از مسجل شدن قهرمانی خود به نمایش می‌گذاشتند، مزین نشد. این بازی دقیقاً مطابق خواست لوکا بوناچیچ پیش رفت؛ شاگردان وی در همان ابتدا به‌قدری روی دروازه میزبانشان فشار آوردند که توپ را به قفس توری رادوشویچ رساندند و تا سوت پایان بازی را در یک‌سوم دفاعی خود اداره کردند. شکست اندیشه‌های فنی گل‌محمدی، اشتباهات رادو و بی‌دقتی مهاجمین قرمزپوش در ضربات آخر، در بازی گذشته آنها با نساجی نیز دیده می‌شد.

شاید بتوان تا قسمتی این لغزش‌ها را با برچسب «بی‌انگیزگی» جبران‌ کرد. اما نگران‌کننده‌تر از این لغزش، کم‌توجهی پرسپولیسی‌ها به رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا است. درست در روزهایی که در شایعات پیرامون رفتن‌ها و آمدن‌ها حوالی اردوگاه سرخ‌ها به پرواز درآمده‌اند، صفحه مجازی لیگ قهرمانان آسیا، رسماً تقویم ادامه مسابقات فصل جاری را منتشر کرده، تقویمی که نشان می‌دهد تا چه اندازه به ازسرگیری بالاترین سطح رقابت باشگاهی در قاره کهن نزدیک هستیم.

در همین اثنا، بایرن‌مونیخی که مانند پرسپولیس، قهرمانی زودهنگام را در بوندس‌لیگا تجربه کرده، در لیگ قهرمانان اروپا همان بازی منظم و حساب‌شده‌‌ همیشگی خود را مقابل چلسی ارائه داد تا سرافرازانه به جمع 8 تیم برتر اروپا راه‌ یابد. تیمی که هانسی دیتر فلیک در آلمان ساخته، چه پیش از تثبیت صدرنشینی و چه پس از آن، سرحال و قبراق پای به زمین چمن می‌گذاشت؛ در اوج آمادگی ذهنی و جسمانی.

هیچ فوتبال‌دوستی، برای نکاستن از سهمیه‌های لیگ برتر در آسیا هم که شده، دوست ندارد قهرمان مقتدر فوتبال ایران بدون آمادگی ذهنی به قطر سفر کند و برابر الدحیل و دو رقیب دیگر زورآزمایی کند. پوکر قهرمانی شاید از عسل شیرین‌تر باشد، اما مزه آن نباید گل‌محمدی را غافل کند که تیم وی با کسب تنها یک امتیاز از دو دیدار نخستش، در منطقه حذف از دور گروهی قرار دارد.

اگر از فاکتور قهرمانی زودهنگام چشم بپوشیم، فعلاً شباهت دیگری میان پرسپولیس ایران و بایرن مونیخ آلمان پیدا نمی‌شود. وسوسه ستارگانی نظیر خلیل‌زاده، ترابی، بشار برای پیوستن به باشگاه‌های متمول‌تر حوزه خلیج فارس، انتخاب جانشین بیرانوند که رقیب سرسخت رادوشوویچ برای پیراهن شماره یک خواهد بود و البته، نارضایتی بازیکنان از دریافت مطالباتشان، همه داستان‌هایی هستند که باید در پیش‌فصل باز شوند و به آنها پرداخته شود؛ نه در کوران بازی‌های رسمی و البته سخت پرسپولیس.

 

وقتی این شایعات گسترده می‌شوند و شاگردان یحیی درون مستطیل سبز نیز از نظم تیمی و آمادگی ذهنی سه هفته قبل خود فاصله معناداری می‌گیرند، شاید جام قهرمانی از دستان سرخ‌پوشان سر نخورد؛ ولی سرمربی و البته مدیران تصمیم‌گیر باشگاه را باید برای شارژ روحی و روانی بازیکنان به فکر فرو برد. همان‌طوری که پرسپولیس برانکو با فتح جام‌ها هرگز اشباع نمی‌شد، این سیری‌ناپذیری اگر توسط کادر فنی فعلی در پرسپولیسی‌ها نهادینه نشود، پیش از فصل پیش روی لیگ، در جام حذفی و البته گروه سخت آسیایی قرمزها، تاوان سختی بابت آن پرداخته خواهد شد.

پرسپولیس لیگ قهرمانان آسیا یحیی گل محمدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر