کد خبر: 953512 A

امتیاز بزرگ حضور کریمی به‌عنوان هافبک نفوذی این بود که بارها موفق شد توپ را در فضاهای کوچک به دست آورد و پاس‌های سالمی برای وریا و قایدی ارسال کند.

ابهام بزرگ پیش از بازی حساس استقلال-سپاهان این بود که مجیدی در غیاب دیاباته و مطهری می‌خواهد از چه کسی در کنار قایدی استفاده کند؟ انتخاب کادر فنی استقلال بر خلاف تمام پیش‌بینی‌ها و کاملاً غافلگیرکننده بود. استقلال با آرایش 1-5-4 بازی می‌کرد و نزدیک‌ترین بازیکن به قایدی، علی کریمی نام داشت. آنها از رضاوند نزدیک مسعود ریگی و با وظایف دفاعی بیشتر استفاده کرده بودند تا کریمی برای اولین‌بار به‌عنوان مهاجم دوم و در پست 10 بازی کند.

استقلال با توجه به داشته‌های محدودش بازی را کاملاً دفاعی شروع کرد و تنها با سه بازیکن (قایدی، کریمی و غفوری) در حملات شرکت می‌کرد، ولی بلوک دفاعی سپاهان به‌قدری شکننده بود که میزبان در نیمه اول با همین حملات محدود توانست دو فرصت خوب گل به دست آورد. در عوض سپاهان که نقشه‌اش قابل پیش‌بینی بود، در نیمه اول تنها یک‌بار و با شوت از راه دور محبی توانست موقعیت بسازد.

برنامه استقلال این بود که فضاها را ببندد و با استفاده از سرعت قایدی در ضدحملات به حریف ضربه بزند. استفاده از زوج یزدانی-چشمی در قلب دفاع و دانشگر و غلامی در کنار زمین انتخاب هوشمندانه‌ای بود تا استقلال روی توپ‌های بلند کم نیاورد و با حضور این چهار مدافع بلندقد استنلی کی‌روش هیچ‌وقت نتوانست دروازه حسینی را تهدید کند.

سپاهان که در بازی‌های قبلی با ترکیب‌های مختلفی در قلب دفاع بازی کرده بود، این‌بار با زوج طیبی-مصلح به زمین رفت، ولی این دو مدافع که سرعت بالایی ندارند برای مهار قایدی بارها به دردسر افتادند. مشکل دیگر سپاهان فاصله زیاد خط میانی و خط دفاع بود و قایدی و کریمی بارها توانستند در این فضا توپ بگیرند.

استقلال  پس از دو فرصتی که با فرارهای قایدی به دست آورد، سرانجام روی همین الگو در دقایق آخر نیمه اول به پنالتی رسید و پیش افتاد. با این گل استقلال نیازی به تغییر روش نداشت و نیمه دوم هم دفاع-ضدحمله بهترین انتخاب بود. در این نیمه هم موقعیت‌های خطرناک به استقلال تعلق داشت و این‌بار نوبت کریمی بود که نمایش فوق‌العاده‌اش را با زدن گل دوم تکمیل کند. این حمله هم با حرکت قایدی شروع شد و میلیچ در یکی از معدود نفوذهایش کریمی را در حفره بزرگ قلب دفاع سپاهان صاحب توپ کرد تا کار را با یک بغل پای حرفه‌ای تمام کند.

امتیاز بزرگ حضور کریمی به‌عنوان هافبک نفوذی این بود که بارها موفق شد توپ را در فضاهای کوچک به دست آورد و پاس‌های سالمی برای وریا و قایدی ارسال کند. او همچنین به‌خوبی به خط حمله اضافه می‌شد و سرانجام توانست روی یکی از این نفوذها دروازه سپاهان را باز کند. جالب اینکه با گذشت دقایقی از بازی نقشه استقلال مشخص شد، ولی کادر فنی سپاهان کسی را مأمور مهار کریمی نکرد و او بدون دردسر زیادی مأموریتش را به انجام رساند. استقلال که در بازی چند روز قبل با یک بازیکن کمتر سپاهان را برده بود، این‌بار بدون دو مهاجم گلزن هم توانست راه بردن رقیبش را پیدا کند. نبرد تاکتیکی دو مربی که گفته می‌شد رقابت راه دوری هم برای نیمکت فصل آینده استقلال دارند، با برتری مجیدی به پایان رسید که توانست با وجود غایبانش راه بردن حریف را پیدا کند. حالا استقلال نه‌تنها سهمیه لیگ را در دسترس می‌بیند که هنوز فرصت کسب یک جام دارد، در حالی که سپاهان با تحمل سومین شکست متوالی ممکن است فصل را بدون هیچ دستاوردی به پایان ببرد.

 

 

استقلال علی کریمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر