کد خبر: 953466 A

در خبرها آمده بود ریاست محترم فدراسیون پزشکی در جواب سؤال مربوط به دوپینگ فرموده بودند که پاسخ نمی‌دهند و در مورد کرونا آماده جوابگویی هستند.

به گزارش ایلنا، صرفنظر از علت عدم پاسخگویی ریاست محترم فدراسیون پزشکی در مورد دوپینگ، بایستی اذعان داشت متأسفانه با وجود شایعات فراوان در این خصوص به ویژه مثبت شدن نمونه آزمایش برخی قهرمانان جهان، هنوز شفاف‌سازی صورت نگرفته. با نزدیک شدن به پایان لیگ فوتبال و هم لیگ دسته یک، متأسفانه حرف و حدیث‌هایی مبنی بر آلوده بودن برخی از بازیکنان شنیده می‌شود اما برای ایجاد امنیت و آرامش در جامعه ورزش متأسفانه کسی پاسخگو نیست. آیا مثل گذشته نمونه‌گیری تصادفی و حضور اتفاقی ماموران دوپینگ بر سر مسابقات ادامه دارد؟

 

آیا در رشته‌های مختلف نظارت و کنترلی صورت می‌گیرد؟ آیا سعی شده برای جلوگیری از رواج این پدیده مذموم در ورزش آموزش‌های لازم صورت گیرد؟ تجربه نشان داده متأسفانه در بیشتر موارد مثبت شدن آزمایش برخی از ورزشکاران، استفاده از برخی مواد بدون داشتن آگاهی صورت گرفته. در برخی موارد ما دچار پارادوپینگ شدیم. یعنی ندانسته موادی را به ما خورانده‌اند یا نمی‌دانستیم که برخی داروهای پیش ‌و پا افتاده که مصرف آنها متأسفانه بدون مراجعه به پزشک در جامعه ما رواج پیدا کرده، در لیست دوپینگ قرار دارند و بدون اطلاع پزشک فدراسیون مبادرت به مصرف آنها کرده‌ایم و متأسفانه نمونه آزمایش‌مان مثبت شده است. آیا لیست داروهای دوپینگی برای ورزشکاران‌مان اطلاع‌رسانی شده و می‌شود؟

 

 اینکه اطلاع رسانی نمی‌شود اینکه شفاف‌سازی نمی‌شود اینکه جامعه ورزشی در بی‌خبری به‌سر می‌برد، اصلاً درست نیست. این پدیده در عین اینکه پدیده مذمومی است احتیاج به آموزش و راهنمایی دارد. امیدوارم جامعه علمی ورزشی ما به درجه‌ای از رشد برسد که در این خصوص به یک تحقیق جامع دست یابد و با بررسی عوارض آن در کسانیکه با مصرف داروهای دوپینگی دچار بیماری‌های لاعلاج شده‌اند و متأسفانه عقیم گشته‌اند و در بعضی موارد مبتلا به سرطان‌های عجیب و غریب شده‌اند و با اطلاع‌رسانی نتیجه آن تحقیق و در اختیار ورزشکاران گذاشتن آن عواقب خطرناک دوپینگ را به جامعه گوشزد کنند. امیدواریم به توصیه و رهنمودهای وادا عمل کنیم و در مواردی که اعتبار ملی‌مان توسط مصرف داروی دوپینگ زیر سؤال می‌رود، علاوه بر ورزشکار مصرف‌کننده، مربیان و مسئولین و مدیران و حتی رئیس فدراسیون مربوطه هم شامل محرومیت گردند که از رواج این عمل ناجوانمردانه جلوگیری شود.

 

یادمان باشد شدت تمرینات و نیاز بدن قهرمانان، مصرف برخی داروهای مکمل را ضروری می‌سازد که بر عهده پزشک فدراسیون است که با تشخیص این نیاز و توصیه به موقع پیشگیری لازم به عمل آید.

 

دوپینگ فدراسیون پزشکی ورزشی فدراسیون ووشو علی نژاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر