کد خبر: 949544 A

یک تحقیق ریاضی که روزنامه مادریدی مارکا ترتیب داده بود، نشان می‌داد در 11 هفته پایانی این فصل لالیگا، 111 بازیکن مصدوم می‌شوند.

به گزارش ایلنا، نکته جالب این بود که تعداد مصدومان 116 نفر شد و این نشان می‌دهد این پیش‌بینی مارکا چقدر دقیق بوده است. پژوهش مارکا بر اساس داده‌های موجود و مدل‌سازی ریاضی بوده است. البته از قبل هم انتظار می‌رفت که تعداد مصدومان افزایش پیدا کند، چراکه در دوران قرنطینه، تیم‌ها نتوانسته بودند تمرینات مناسبی انجام دهند و همین مسأله روی آمادگی جسمانی بازیکنان تأثیر بسیاری گذاشته بود.

با نگاه به داده‌های فیفا و یوفا در 20 سال گذشته می‌توان دریافت که معمولاً 80 مصدومیت در 11 هفته پایانی روی می‌دهد. حالا این عدد در فصل جاری 45درصد افزایش داشت. از 116 مصدومیتی که بازیکنان داشتند، 82 مورد عضلانی بوده؛ یعنی 71درصد کل مصدومیت‌ها. این یعنی مصدومیت‌های عضلانی در این برهه از فصل 105درصد نسبت به حالت معمول افزایش داشته است. از سوی دیگر، مصدومیت‌های ضربه‌ای در هفته‌های آخر تنها 29درصد بیشتر شده است.

هنگامی که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، مقررات قرنطینه بر اسپانیا حاکم شد، 11 هفته از این رقابت‌ها باقی مانده بود. هنگامی که بازی‌ها پس از قرنطینه از سر گرفته شد، در ابتدا در 30 دقیقه پایانی مسابقات تعداد مصدومیت‌ها بیش از حد معمول بود، سپس تعداد مصدومیت‌ها در دقایق 30 تا 60 بیشتر شد. به این ترتیب مصدومیت بازیکنان به زمانی زودتر منتقل شده است. تقریباً همه تیم‌های دسته برتر لالیگا در چهار هفته نخست پس از بازگشت فوتبال از بیش از سه تعویض استفاده کردند و در این مدت میانگین تعویض برای هر تیم 6/4 در هر بازی بوده است. در دیدارهای بعد از این چهار هفته، میانگین تعویض برای هر تیم به 43/4 کاهش پیدا کرد.

نکته جالب آنکه تیم‌های صدر جدول لالیگا نسبت به تیم‌های پایین جدول مصدومان کمتری داشته‌اند. رئال وایادولید (15 مصدوم)، لگانس (10) و والنسیا (9) بیشترین آسیب را از مصدومیت دیده‌اند. ویارئال و لوانته هم تنها دو مصدوم داشته‌اند.

تقریباً 30درصد مصدومیت‌هایی که در 11 هفته پایانی و پس از قرنطینه روی داد، جدی بوده است، به این معنا که باعث شده بازیکنان بیش از یک بازی را از دست بدهند. تعداد 45 مصدومیت جدی در این برهه از فصل به شکل غیرمعمولی بالا بوده است.

در طول این پنج هفته، هر تیم هر هفته دو بازی انجام داد و به این ترتیب مشخص بود که تعداد مصدومیت‌ها بیشتر می‌شود. نداشتن تمرینات ساختار‌یافته باعث شده تعداد مصدومیت‌ها بسیار افزایش یابد، به‌ویژه مصدومیت‌های عضلانی. دقت پیش‌بینی تحقیق مارکا نشان می‌دهد با استفاده از داده‌ها می‌توان واقعیت را با دقت بالایی پیش‌بینی کرد.

 

 

 

اسپانیا لالیگا کرونا مصدومیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر