کد خبر: 945258 A

معاون سابق وزارت ورزش و جوانان گفت: با داشتن رزومه وزرشی می‌توانیم خودمان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در کرسی‌های ورزش جهانی مطرح کنیم.

به گزارش ایلنا، حمید سجادی در خصوص دریافت کرسی‌های بین المللی از سوی ورزشی‌های کشورمان اظهار داشت: در ورزش ایران بعد از انقلاب و در این 42 سال بزرگان و قهرمانان المپیکی داشتیم که حتی رئیس فدراسیون هم شدند. به طور مثال علیرضا دبیر در فدراسیون کشتی شخصیت کمی ندارد. بهداد سلیمی، احسان حدادی قهرمانان المپیکی هستند که می‌توانند در پست‌های بین المللی تعاملات فوق‌العاده‌ای داشته باشند. در تمام رشته‌ها بیت‌المال برای ما ورزشکاران خرج شده است تا در کنار ورزش ارتباطات بین المللی نیز برای ارتقاء سطح ورزش کشورمان داشته باشیم.

وی در خصوص گرفتن کرسی در کمیته بین المللی المپیک تصریح کرد: فضای IOC مثل یک قله است که باید برای صعود از دامنه حرکت کنیم و با اصول و قوانین خودش راهکاری برای صعود بدون خطر به قله پیدا کنیم. 

معاون سابق وزارت ورزش و جوانان در خصوص این که اگر هر فردی در ورزش راه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اشتباه برود خیلی زود اشتباهاتش عیان می‌شود، گفت: به طور مثال پست‌های رئیس، دبیر و نایب رئیس در فدراسیون‌ها و سمت مدیرعاملی در باشگاه‌ها در کشورمان خیلی سخت است و افراد ارزشمندی با قابلیت‌هایشان در فدراسیون‌ها و باشگاه‌های ما سمت می‌گیرند. ورزش کشورمان مثل یک اتاق شیشه‌ای است که خیلی زود مسائل پشت پرده نمایان می‌شود و کسانی که اصالتی در ورزش ندارند دستشان رو خواهد شد و ورزش آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ طرد خواهد کرد.

سجادی با اشاره به این که در یک مقطع نفوذ سیاسی‌ها در ورزش باعث به راه افتادن ورزش ما شد، تأکید کرد: حسن غفوری‌فرد بعد از جنگ ورزش کشور ما را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با نفراتی شایسته باعث شد تا ورزش ما ایستا و ساکن نباشد و توانستیم بعد از انقلاب از این دوره سخت عبور کنیم. ورزش کشور ما بعد از سازمان تربیت بدنی به وزارت ورزش تبدیل شد که همین موضوع باعث اعمال سیاسیون در ورزش شد و این مسأله به ورزش ایران آسیب زد. بعضی اوقات سیاست به نفع ورزش کار کرد ولی در اصل می‌گویند که ورزش از سیاست جدا است.

پیشکسوت دوومیدانی با اشاره به اینکه گرفتن کرسی در فدراسیون‌های بین المللی نیازی به نفوذ سیاسی ندارد، گفت: نباید برای رأی آوردن در مجامع بین المللی از سیاست خارجی استفاده کنیم و با رزومه وزرشی می‌توانیم خودمان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در کرسی‌های ورزش جهانی مطرح کنیم.

وی در خصوص حسادت ایرانی‌ها در گرفتن کرسی‌های بین المللی عنوان کرد: حسادت در همه جای دنیا وجود دارد. زمانی که من معاون وزارت ورزش و جوانان بودم، مدیران اجرایی ورزش ایران را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای شرکت در کنگره‌ای خارج از کشور اعزام می کردم که یک ایرانی در آن کنگره عضویت داشت و نایب رئیس یکی از فدراسیون‌ها کشورمان بود، جلوی حضور مدیران ما را جهت شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در آن کنگره گرفت. وقتی این ماجرا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از رؤسای آن کنگره بین المللی جویا شدیم آنها از طریق ایمیل به ما اطلاع دادند که این فرد ایرانی به ما گفته است که اعضای ایرانی واجد شرایط شرکت در این کنگره نیستند. این نایب رئیس یکی از فدراسیون‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وزارت ورزش احضار کردم تا با او صحبت کنم و در نهایت فکر نمی‌کرد لو برود و از کار خود پشیمان شد.

معاون سابق وزارت ورزش و جوانان در مورد داشتن علم و تجربه در گرفتن پست‌های بین المللی گفت: وقتی ما در گرفتن پست‌های داخلی دورخیز می‌کنیم و برنامه ریزی‌های خوبی برای گرفتن سمت در فدراسیون‌های مختلف داریم، بالطبع گرفتن کرسی در مجامع ورزشی خارج از کشور خیلی سخت‌تر است، چون باید در عرصه ورزش بین المللی تاثیرگذار باشیم و اثراتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از این سمت ها بپذیریم و همین طور در این مورد نیز باید دورخیزهای بسیار با برنامه‌ای داشته باشیم.

وی با اشاره به کسب کرسی‌های بین المللی با هدیه و کادو، اذعان کرد: نباید با گرفتن پست‌های بین المللی که تشریفاتی است، دلمان خوش شود و با داشتن قهرمانی، علم، جایگاه و نفوذ مالی بتوانیم پست‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بگیریم. به طور مثال؛ باب حسن دبیر کل اسبق دو و میدانی آسیا که سلطان چوب دنیا بود و یک جنگل در کشور اندونزی داشت، با اینکه حضورش در این پست تشریفاتی بود، با پولش بیش از چند دهه دو و میدانی آسیا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ متحول کرد و این پول و نفوذ در آسیا تأثیرگذار بود.

سجادی خاطرنشان کرد: یک پیشنهاد به وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک، فدراسیون‌ها و انجمن‌ها دارم که اگر انتخاباتی در سطح بین‌المللی را پیش رو دارند، از مسئولان جامعه ورزش کشور درخواست داشته باشند تا برنامه خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای 6 یا یک سال آینده برای کسب جایگاه‌های بین المللی بدهند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌  و برای اثرگذاری در فضای بین المللی با مکاتبات درست برای گرفتن یک پست بین المللی دورخیز کنند.

وزارت ورزش و جوانان حمید سجادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر