کد خبر: 944585 A

قرارداد 8 نفر از بازیکنان استقلال در پایان لیگ نوزدهم به اتمام می‌رسد.

به گزارش ایلنا،قرارداد 8 نفر از بازیکنان استقلال که اغلب آنها هافبک هستند در پایان لیگ نوزدهم به اتمام می‌رسد. علی کریمی،داریوش شجاعیان،فرشید باقری و فرشید اسماعیلی  هافبک‌های استقلال در کنار روزبه چشمی و محمددانشگر در خط دفاع و مرتضی تبریز و محسن کریمی در خط حمله نفراتی هستند که باشگاه باید تکلیف آنها برای فصل آینده لیگ برتر را تا قبل از پایان فصل مشخص کند.

در این بین تعدادی از این بازیکنان به دنبال ترانسفر شدن و حضور در باشگاه‌های خارجی هستند که فرشید اسماعیلی و علی کریمی و روزبه چشمی که در فصول گذشته هم برای رفتن به باشگاه‌های اروپایی و قطری مذاکرات وتلاش هایی انجام دادند امسال هم از محتمل ترین گزینه‌ها برای لژیونر شدن هستند. هرچند برخلاف آنچه که در برخی از رسانه‌ها عنوان می‌شود باشگاه‌های اروپایی برای خرید بازیکنان ایرانی حتی از نوع ملی پوش اش چندان رغبتی از خودشان نشان نمی‌دهند.

بلژیک به واسطه باشگاه شارلوا یکی از مهم ترین مقصد‌های اروپایی فوتبالیست‌های ایرانی به شمار می‌رود.امید ابراهیمی و سعید عزت الهی دوهافبک اصلی تیم ملی از طرف باشگاه نه چندان سطح بالای یوپن بلژیک در لیست مازاد قرار گرفتند.

اف سی بروژ با وجود درخشش کاوه رضایی در شارلوا این ستاره ایرانی را نمی‌خواهد و به دنبال فروش این ستاره ایرانی است. علیرضا بیرانوند هم که به باشگاهی مثل آنتوروپ رفته هنوز مشخص نیست در تیم جدیدش فیکس باشد. سوپرلیگ ترکیه هم که در سال‌های اخیر سراغ چند ستاره ایرانی رفته بود در این فصل فقط مجید حسینی و الهیار صیادمنش در آنجا توپ می‌زنند و خبر هایی درباره جدایی آنها درپایان فصل شنیده می‌شود.

لیگ‌های روسیه و هلند و یونان هم چند سالی است که سراغ بازیکنان ایرانی نمی‌روند. در کنار شالروا بلژیک بل مالک ایرانی اش، لیگ‌های پرتغال و قطر بازار‌های جدید دلال‌ها برای ترانسفر بازیکنان ایرانی هستند. به خصوص که مهدی طارمی وامیر عابدزاده درخشش خوبی در تیم‌های خودشان داشتند.البته میل باشگاه‌های قطری هم برای استفاده از بازیکنان ایرانی از خودشان نشان نمی‌دهند و خبر خارج شدن برخی از آنها از لیست تیم شان برای فصل آینده از رسانه‌های قطری شنیده می‌شود.تازه این شرایط برای فوتبالیست‌های درجه یک و ملی پوش یا کم سن و سال و آینده بدون داشتن سابقه مصدمیت طولانی و شدید است.

برای بازیکنانی مثل چشمی،کریمی،شجاعیان،اسماعیلی وباقری که سابقه مصدومیت‌های طولانی و سخت را دارند یا دانشگر که ملی پوش و چنئان کم سن و سال نیست ترانسفر شدن به باشگاه‌های اروپایی حتی از جنش شارلوا هم کار چندان ساده‌ای نیست. همان طور که در تمام این سالها تلاش اغلب این نفرات برای ترانسفر شدن بی حاصل بوده است. اگر هم پیشنهادی از لیگ‌های درجه چندم و باشگاه‌های گمنام اروپایی برسد به لحاظ مالی آنقدر نیست که کفاف زندگی خوب در قاره سبز را بدهد. برخی با این استدلال که با افزایش نرخ دلار پیشنهاد‌های مالی کم خارجی رقم قابل توجه می‌شود باید این نکته را هم مدنظر قرار بدهند که زندگی در اروپا هم به یورو و دلار است ونه ریال!

لیگ قطر هم در بهترین حالت سالیانه یکی دو بازیکن تاپ از فوتبال ایران برمی دارد که بعید است استقللی‌های مازاد دربین آنها باشند. به خصوص که اغلب آنها هافبک و مدافع هستند که چندان مورد توجه باشگاه‌های عربی نیست. در مجموع می‌شود این گونه نتیجه گرفت که اغلب شایعه‌ها درباره رسیدن پیشنهاد خارجی یا عکس گرفتن با برخی مدیربرنامه‌ها بیش از آنکه واقعیت داشته باشد و از نزدیک شدن این بازیکنان به باشگاه‌های خارجی حکایت داشته باشد شاید به دنبال  تحت فشار گذاشتن مدیران برای شل کردن سر کیسه و تحریک کردن هواداران برای فشار آوردن به باشگاه باشد. برای مثال علی کریمی با مدیربرنامه‌های ایرانی پاتوسی سلفی گرفته بود.

بازیکنی که پس از درخشش در فوتبال ایران و لیگ قهرمانان آسیا فقط چشم شفر را گرفت تا او را با خودش به بن یاس امارات ببرد و بعد از نیم فصل هم جایی بهتر از فوتبال ایران و باشگاه فولاد برای این بازیکن 28 ساله با سابقه بازی در لیگ‌های اروپایی و تیم ملی کشورش پیدا نشد!هما طور که تیام بعداز درخشش خیره کننده و با آن سن و سال کم جایی بهتر از باشگاهی مثل عجمان پیدا نکرد.تجربه در تیم هایی مثل استقلال و پرسپولیس نشان می‌دهد اغلب پیشنهاد خارجی فقط اهرمی برای بالا بردن مبلغ قرارداد است.

 

استقلال لیگ برتر فوتبال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر