کد خبر: 943960 A

آبی‌ها علیرغم تمام بهانه‌هایی که طی سالیان اخیر در خصوص موفقیت رقبا به میان آوردند اما یک ناکامی بزرگ را در کارنامه ثبت کرده‌اند.

به گزارش ایلنا، حتی اگر استقلال در نهایت رتبه دوم لیگ نوزدهم را به دست آورده و جام حذفی را هم به چنگ آورد، این عناوین نمی‌تواند از درد جانکاه 7 سال ناکامی در تصاحب جام لیگ برتر بکاهد. شاید یک امتیاز تا قهرمانی سرخ‌ها همچنان روی کاغذ مجال قهرمانی را برای دیگر مدعیان لیگ نوزدهم باقی گذاشته باشد اما ساده‌لوحانه است که پرسپولیس را قهرمان دوباره و فاتح لیگ نوزدهم ندانیم و این تیم چهارمین قهرمانی پی‌درپی خود در فوتبال ایران را هم جشن خواهد گرفت.

استقلال و دیگر تیم‌ها که با امتیازهای نزدیک به هم در جدول دیده می‌شوند، می‌توانند بر سر تصاحب رتبه دومی که به واقع منزلت آنچنانی هم ندارد و عایدی‌اش فقط حضور قطعی در لیگ قهرمانان آسیای فصل بعد است با هم بجنگند؛ نبردی تکراری که استقلال 7 سال است آن را تجربه می‌کند! البته استقلال مجیدی به واسطه پیروزی در بازی با صنعت نفت اکنون در وضعیتی به سر می‌برد که از چپ و راست تمجید می‌شود و رسانه‌های موافق و مخالف نیز آبی‌ها را می‌ستایند اما باید این واقعیت را باور داشت که اگر درهای ورزشگاه به روی تماشاگران باز بود با وجود امتیاز اخیر و شخصیت احترام‌آمیزی که همواره مجیدی به دلیل جایگاهش برای هواداران دارد، شعارهای اعتراض‌آمیز حاصل از 7 سال ناکامی فضای ورزشگاه را پر می‌کرد؛ شعارهایی که احتمالاً نوک پیکان آن بیشتر سمت تصمیم‌گیران باشگاه استقلال را نشانه می‌گرفت که در سال‌های اخیر نتوانستند تدبیری بیندیشند که مسیر استقلال به قهرمانی ختم شود.
 امروز اگر از عامه فوتبال‌دوستان بخواهیم نام نایب‌قهرمان‌های هجده دوره گذشته لیگ برتر را شمارش کنند، قطعاً باید با کمک موتور جست‌وجوی گوگل به این سؤال پاسخ دهند اما عامه کارشناسان و اهل فن می‌توانند به ترتیب نام قهرمان‌های لیگ را شمارش کنند. این یادآوری کافی است تا جایگاه تیم‌هایی که در لیگ به نایب قهرمانی می‌رسند، مشخص شود. حتی هستند مربیانی که میان تیم دوم جدول و تیم‌های فرودست لیگ حتی آنها که به زحمت جواز ماندن در لیگ را به دست آورده‌اند، هیچ تفاوتی قائل نیستند و موفقیت را تنها در قهرمانی جست‌وجو می‌کنند که از نظر فنی ادعای بیراهی هم نیست. حال اگر نام تیم‌های بزرگ و پرهوادار در میان باشد این ناکامی ملموس‌تر جلوه می‌کند که استقلال نیز از این دسته‌بندی متمایز نیست و دقیقاً همین شرایط را تجربه می‌کند. پرواضح است که جام حذفی نیز در سال‌های گذشته هرگز نتوانسته نقطه آرمانی برای باشگاه استقلال باشد کما اینکه دیدیم زمان مربیگری شفر یک قهرمانی به دست آمد و این فصل نیز حتی اگر استقلال این جام را تصاحب کند موجب چشمپوشی از ناکامی‌های سریالی‌اش در لیگ برتر نخواهد شد.

آنها که برای استقلال نسخه می‌نویسند عمیقاً باید به این ناکامی بزرگ توجه داشته باشند و اگر قصد دارند نوار این ناکامی بزرگ را پاره کنند باید برای فصل بعد متدی را تببین کنند که با همه فصول گذشته متفاوت باشد. تصمیم‌سازان باشگاه استقلال چنانچه بازگشت این باشگاه به مسیر دستیابی‌های مکرر به جام را ضروری می‌دانند باید از همین حالا دایره نگاه خود را متوجه اشتباه‌های کمرشکنی کنند که در سال‌های گذشته تکرار شد و اجازه نداد این باشگاه فاتح لیگ شود و در نهایت با به کارگیری روش‌هایی صحیح به مقابله با فصل جدید بروند.

 

استقلال پرسپولیس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر