کد خبر: 943944 A

ستاره‌های سابق دنیای فوتبال اکنون فرصت جدید شغلی خود را در قاب گزارشگر و تحلیل گر فوتبال دنبال می‌کنند.

به گزارش ایلنا، از گری لینکر تا آلن شیرر، از کریس ساتون تا رابی سوج تا فرانک لمپارد، همه ستاره‌های سابق فوتبال، در مقطعی از حرفه درخشان‌شان به عنوان مجری و مفسر تلویزیونی، در کلاس‌های کارشناسی شرکت کردند و زیر نظر مربیان مجری‌گری آموزش دیده‌اند. چطور کسل‌کننده نباشیم؟ چطور اصیل باشیم؟ چطور با یک بازیکن مصاحبه کنیم یا تحلیل ارائه کنیم؟ اینها به آن اندازه‌ای که به نظر می‌رسند آسان نیستند. اینطور نیست که فقط یک دوربین را برداری و بچرخانی و امیدوار باشی جذاب‌ترین برنامه را برای مخاطبت بسازی.
زمان می‌برد، تمرین لازم دارد و مک کورتیس و راب ناتمن هم کسانی هستند که این آموزش‌ها را به شما می‌دهند. ستاره‌های زیادی در کنار آنها تمرین کرده‌اند تا به توانایی که ما در صفحه نمایش تلویزیون‌ می‌بینیم، برسند و حالا در گفت‌و‌گو با کایران جیل خبرنگار سایت دیلی میل، این دو توضیح می‌دهند که چطور و چرا این کارها را انجام داده‌اند.
مک کورتیس: جرمین جناس یک نمونه خوب است از اینکه چگونه شما می‌توانید در این کار موفق شوید. طبق اعتراف خودش، جرمین رزومه فوتبالی کسی مانند ریو فردیناند، استیون جرارد، فرانک لمپارد، گری نویل و ... را ندارد اما در سال‌های پایانی دوران بازی‌اش او می‌دانست که می‌خواهد همان کاری را انجام دهد که الان انجام می‌دهد. من فکر نمی‌کنم که با فوتبالیست پیشکسوتی برخورد داشته باشم که در ایفای نقش به عنوان یک مفسر فوتبال به اندازه جرمین خوب کار کرده باشد. الان هم به نظرم تروی دینی و آندروس تاونسند گزینه‌های فوق‌العاده‌ای برای برنامه‌های تلویزیونی هستند.
کایران جیل: به خاطر اینکه در حال حاضر بازی می‌کنند؟
مک‌کورتیس: بله و تا یکی، دو سال دیگر آنها دست از بازی می‌کشند، چون خیلی به درد این کار می‌خورند. آنها می‌دانند که بازی کردن در لیگ برتر در سال 2020 چه معنایی دارد. نام آنها به اندازه کافی در یادها سپرده شده است که مرتبط با کار کارشناسی و تفسیر فوتبال باشد اما همه این چیزها خیلی سریع اتفاق می‌افتد. در یکی، دو سال اول شما سعی می‌کنید که به کارتان مسلط شوید. باید سعی کنید که جرمین جناس مفسر باشید نه جرمین جناس فوتبالیست پیشکسوت تاتنهام و هافبک سابق تیم ملی انگلیس. مخاطبان این روزها به مراتب بیشتر از قبل از شما به عنوان یک کارشناس و مفسر فوتبال انتظار دارند. آنها قطعاً گوش کردن به صحبت‌های یک کارشناس خوب را به گوش کردن به صحبت‌های یک کارشناس ضعیف که فقط کارنامه دوران بازی‌اش خوب بوده، ترجیح می‌دهند.
راب ناتمن: من با پیتر بروملی، کارشناس مسابقات اسب‌دوانی BBC کار کردم. او سابقه کار در ارتش را دارد و یک جمله داشت که همیشه آن را برایم تکرار می‌کرد: «وقتی که برای شناسایی می‌گذاری، به ندرت هدر می‌رود». این پند او را در ذهنم حک کرده‌ام. هر چه بیشتر برای انجام یک کار آمادگی کسب کنی، اعتماد به نفسی که احساس می‌کنی بیشتر می‌شود و بهتر می‌توانی ارتباط بگیری. یکی دیگر از افرادی که برای مجری‌گری و کارشناسی فوتبال به خوبی آمادگی کسب کرد، کریس ساتن است. یادم هست که برای دیدنش به نوریچ رفته بودم، درست در همان اوایل شروع به کارش به عنوان کارشناس و از برخی فوتبالی‌ها هم شنیده بودم که ساتن «شخصیت زبر و زمختی» دارد و با این حال وقتی خودم او را دیدم، فهمیدم که یکی از سختکوش‌ترین و متعهدترین کارشناسان حال حاضر است.
مک‌کورتیس: مهم‌ترین اصل برای هر کاری که ما انجام می‌دهیم آماده‌سازی و تحقیق درباره آن است. داشتن شناخت از یکسری از افراد خاص دوروبرتان که در استودیوی تلویزیون در کنارشان کاری می‌کنی، باعث می‌شود که خیلی راحت‌تر کار کنید. رابی سویج یکی دیگر از الگوی‌های خوب در این زمینه است. او خیلی خوب توانست درک کند که کار مدیر صحنه چیست، کارگردان چه کار می‌کند، وظیفه تهیه‌کننده چیست یا اینکه شیوه کار دوربین چیست؟
راب ناتمن: کارشناسی فوتبال می‌تواند یک تجربه رعب‌آور باشد در یک محیط که شما را معذب می‌کند. ممکن است از حضور کلی آدم که در پشت صحنه دارند شما را نگاه می‌کنند احساس ناخوشایندی پیدا کنید. ممکن است از خودتان بپرسید این همه آدم اینجا چه می‌خواهند؟ چه کسی با آنها از طریق آن گوشی‌هایی که روی گوش‌شان هست، صحبت می‌کند؟ چقدر باید حرف بزنم؟ تمام این سؤال‌ها می‌تواند به میزان مشخصی در مغز شما احساس ناراحتی به وجود بیاورند و ذهن‌تان باید پاکسازی شود تا بتوانید خوب ارتباط بگیرید.
مک‌کورتیس: اگر جمله خوبی بیان کنید آن را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارند و آن جمله شما قطعاً بارها و بارها بازنشر می‌شود. پس کار به عنوان یک کارشناس فقط این نیست که هر روز جلوی دوربین بروید و یکسری جملات تکراری بگویید. اصالت داشتن در این کار واقعاً اهمیت دارد. جناس نمی‌توانست هر جمعه به رادیو برود و بگوید: «هری کین بهترین بازیکن انگلیسی تمام ادوار است» و بعد ظهر روز شنبه به برنامه «فوتبال فوکوس» برود و همان جمله را آنجا هم تکرار کند. شما به عنوان یک کارشناس باید تنوع کاری داشته باشید و همیشه بتوانید یک مرحله فراتر بروید. نمی‌توانید تکرار باشید و مردم را با حرف‌های تکراری‌تان خسته و زده کنید. نمی‌شود فقط یکسری جملات مثل اینکه خب بگذارید ببینیم اینجا چه داریم یا می‌ریم که داشته باشیم و یکسری جملات قدیمی را تحویل مخاطب دهیم.
راب ناتمن: ما با آنهایی که می‌خواهند کارشناس شوند صحبت می‌کنیم تا مطمئن شویم که حرف‌مان را متوجه می‌شوند و مفاهیم کار را درک می‌کنند، بخصوص در مورد آنهایی که تازه دوران بازیگری‌شان را تمام کرده‌اند و حالا می‌خواهند در یک زمینه کاملاً جدید شروع به کار کنند. آنها را تشویق می‌کنیم که منصف باشند، صادق باشند اما در عین حال به خاطر محافظه‌کاری بیش از حد هم از گفتن نظرات‌شان خودداری نکنند. برای آن دسته از مفسرانی که احساس می‌کنند باید ابراز عقیده کنند بی‌آنکه به کسی بربخورد یا کسی ناراحت شود، این کار بی‌نهایت سخت خواهد بود. اینطوری آنها شهرت و اعتبارشان را در معرض خطر قرار می‌دهند.
مک‌کورتیس: گاهی اوقات شما با فردی طرف هستید که در دوران بازی‌ می‌خواسته بهترین باشد و حالا به عنوان یک کارشناس هم می‌خواهد بهترین باشد. داشتن یک چنین افرادی برای ما یک رویا است. اولین روزی که من برایان اودریسکول را دیدم او با یک تی‌شرت روی صحنه برنامه شبکه BT اسپوت رفت. دقیقاً اولین جمله‌ای که او به زبان آورد این بود: «هفته پیش من یک بازیکن راگبی بودم و حالا می‌خواهم صداوسیمایی شوم، بهترین صداوسیمایی که می‌توان بود.» فرانک لمپارد هم همینطور بود. او می‌خواست بهترین مفسر فوتبال باشد. قبل از فینال جام حذفی سال 2018 ما با هم ملاقاتی داشتیم تا چند کلیپ آموزشی تماشا کنیم برای اینکه او آن موقع می‌خواست با ادن ازار مصاحبه کند. او گفت: «این کار برای من یک تجربه کاملاً جدید است. چطور سؤالاتم را بپرسم؟ چطور بهترین جواب‌ها را از او بگیرم؟» لمپارد با جیک هامفری هم درباره این موضوع صحبت کرد اما فرانک عالی، باهوش، سخنور، صاحب عقیده و نکته‌سنج بود. آن سال ما فردیناند، جرارد و لمپارد را در برنامه‌‌مان برای پوشش مسابقات لیگ قهرمانان داشتیم و حضور گری لینکر به عنوان مجری برنامه، کار تهیه‌کننده تلویزیون را بسیار آسان کرد. تفسیر و کارشناسی مشترک فوتبال سخت‌ترین بخش کار است. هیچ کسی در توئیتر درباره گری نویل چیزهای خوبی نمی‌گوید. مردم از شما به خاطر اینکه یک مفسر خوب هستید تمجید نمی‌کنند، برعکس آنها در فضای مجازی بیشتر شما را تحت فشار می‌گذارند. با این حال بسیاری از بازیکنان پیشکسوت که وارد حرفه کارشناسی و تفسیر فوتبال می‌شوند، می‌گویند که این شغل نزدیک‌ترین احساس به حس فوتبال بازی کردن را به آنها می‌دهد.

 

خداداد عزیزی گری لینه کر آلن شیرر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر