کد خبر: 942315 A

حشمت مهاجرانی در گفتگوی خواندنی با ایلنا:

حشمت مهاجرانی سرمربی با سابقه فوتبال کشورمان معتقد است سران فدراسیون فوتبال در سال‌های اخیر به دنبال پر کردن جیب خود بودند تا اینکه فوتبال را در ایران توسعه دهند.

حشمت مهاجرانی سرمربی باسابقه فوتبال کشورمان در گفتگو با خبرنگار ورزشی ایلنا در خصوص اوضاع نابسمان این روزهای فوتبال ایران گفت: این موضوعات برای فوتبال کشور ما تازگی ندارد. چندین سال است که ما در مورد ناکارآمدی مسئولین فدارسیون فوتبال صحبت می‌کنیم. عیب قطعا از توپ فوتبال و مستطیل سبز نیست. مشکل افرادی هستند که با کمال وقاحت در فدارسیون فوتبال حاضر می‌شوند و می‌خواهند دوباره به قدرت بازگردند تا از صندلی فدارسیون فوتبال سواستفاده کنند. صندلی ریاست فدراسیون دیگر صندلی خدمت به فوتبال نیست صندلی است برای تجارت کردن و سواستفاده برخی از افراد از این جایگاه. در فوتبال می‌گویند درستی و صداقت از دفتر رئیس به زمین فوتبال منتقل می‌شود.

او ادامه داد: اینجا باید اشاره کنیم که تمام ابعاد فدارسیون لطمه می‌زند که سال‌ها طول می‌کشد تا درست شود. ما  از برتری خود در فوتبال آسیا که می‌دانیم به جام جهانی صعود می‌کنیم و خوشحالی مردم و نشاط جامعه سو استفاده می‌کنیم. شما نگاه کنید در گذشته افرادی بودند که به فکر خدمت بودند اما در حال حاضر به افرادی آمدند که به فکر جیب خود و منافع شخصی هستند و آدم درستکار و صادق کمتر در این فدراسیون وجود دارد. در حال حاضر فقط آقای نبی هستند که چند سالی در فدراسیون ما حضور دارند و زحمت می‌کشند و آدم درستی هستند. به طور کلی من فکر می‌کنم تا سران قوه قضاییه و مسئولین ورزش از جمله وزیر ورزش شخصا در این قضیه ورود نکنند هیچ قدم مثبتی برای پیشرفت و توسعه فوتبال در زمینه نمی‌توان برداشت.

مهاجرانی گفت: باید آقای سلطانی فر اقدامی شایسته انجام دهد هرچند این با قوانین فیفا مغایرت دارد اما به هرحال وزیر باید در حد اختیارات و وظیفه خود کاری انجام دهد. الان نگاه کنید اساسنامه‌ای که بارها به فیفا ارسال شده از آن ایراد گرفته شده است و برگشت خورده، برای چی؟ به دلیل اینکه در هر بند آن سران فدراسیون به فکر منافع خودشان بوده‌اند. باید این تحول از یک جا شروع شود در غیر این صورت فوتبال ما نابود خواهد شد.

وی در ادامه در خصوص اینکه آیا مشکل از افراد حاضر در فدراسیون است یا اساس فوتبال، افزود:  من در فدراسیونی کار می‌کردم که در آن هیچ کس حقوق بگیر نبوده است. همه به خوبی به فوتبال آشنایی داشتند و عاشق آن بودند. این خود یه مسئله مهم و بزرگ است که شما فوتبال را بشناسید و به جای اینکه به فکر جیب خود باشید دلسوز فوتبال باشید. فدراسیون آقایان دادکان، صفایی فراهانی و داریوش مصطفوی خوب بودند اینگونه نیست که تمامی آقایان بد بودند. ولی متاسفانه در چند سال اخیر نتوانستیم افراد سالم و درستی را  پیدا کنیم که که دلسوز باشند و به فوتبال این سرزمین خدمت کنند. فوتبال ما از پایه خراب است. در زمین مسابقه 11 نفر می‌جنگند و موفق نیز می‌شوند. حرف من مسئولین این فوتبال هستند. آقایان در سالیان اخیر چه کاری در راه تامین و توسعه فوتبال انجام داده‌اند؟ مربیان باشگاهی ما درست عین گردونه می‌چرخند. هیچ تحول جدید فکر نو و فوتبال جدیدی را ما ندیده‌ایم.

سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال در خصوص انتخاب سرمربی تیم ملی هم اضافه کرد: در حال حاضر در مورد سرمربی تیم ملی تنها عنوان می‌کنند که ایشان 6 سال است که در  ایران بودند و شناخت کافی از فوتبال ما دارند. آیا همین فاکتور برای هدایت تیم ملی کافی است که هر کس از راه رسید سکان هدایت این تیم را در اختیارش بگذاریم؟ اگر چنین است آقایی  قلعه نویی و علی دایی که فرزند این آب و خاک هستند آیا از فوتبال ایران شناخت ندارند؟ نتایج به مراتب بهتری نیز نسبت به اسکوچیچ در فوتبال داخلی گرفته‌اند اما وقتی در اتاق‌های در بسته تصمیم گیری می‎‌شود نتیجه نیز همین می‌شود.

مهاجرانی در خصوص انتخاب به عنوان یکی از بهترین مربیان تاریخ جام ملت‌های آسیا توسط کنفدارسیون فوتبال آسیا بیان کرد: قبل از من شادروان رنجبر و محمود بیاتی نیز  با تیم ملی قهرمان آسیا شده بودند. شاید یکی از دلایل این انتخاب این باشد که من بدون گل خورده و باخت تیم ملی را قهرمان آسیا کردم. نه تنها در جام ملت‌ها بلکه در انتخابی المپیک و انتخابی جام جهانی من هیچ باختی در پرونده خود ندارم. وقتی بخواهند یک مربی را انتخاب کنند قطعا به رزومه کاری او و کیفیت نتیجه گیری او نیز نگاه خواهند کرد. به اضافه اینکه 4 سال مربی جوانان بودم و با این تیم موفق شدم قهرمان شوم. همه اینها دست در دست هم داده تا این افتخار نصیب من شده است.

سرمربی سابق تیم ملی در خصوص اینکه پرسپولیس در آستانه چهارمین قهرمانی متوالی خود در لیگ برتر است اظهار داشت: پرسپولیس تیمی است که ریشه در خاک دارد. این سوای شخصیت بزرگی که دارد بازیکنان بزرگ و خوبی را در اختیار دارد که تعصب و غیرت روی نام این تیم دارند. پرسپولیس با توجه با آشفته بازاری که در مدیریت خود و شرایط مدیریتی فوتبالی ما وجود دارد با حضور افرادی چون کریم باقری توانسته انضباط خود را حفظ کند. این‌ها فاکتورهایی است که برای نتیجه گیری یک تیم لازم است.

او ادامه داد: پرسپولیس تمام این فاکتور‌های کمک کننده را دارد. بازیکن بازیساز، بازیکنی که توپ را در زمین به گردش در بیاورد را دارد. خط دفاعی این تیم یکی از بهترین‌ها در آسیا می‌باشد. سرمایه اصلی این تیم هواداران هستند و بازیکنان به خوبی می‌دانند که نسبت به احساسات آنها مسئولیت دارند و تلاش خود را برای آنها به کار می‌گیرند. تیمی که  تحویل آقای گل محمدی داده شده است وارث برانکو بوده است. برانکو  هر سال تیم خود را به خوبی بست و نقاط ضعف این تیم را برطرف کرد و نقاط قوت این تیم را تقویت نمود. تا جایی که این تیم به فینال آسیا رسید و با بد شانسی از قهرمانی باز ماند. البته بعد از برانکو، یحیی گل محمدی و کادر فنی پرسپولیس برای این تیم زحمات بسیاری کشیدند تا توانستند موفقیت‌های گذشته را باز تکرار کنند.

حشمت مهاجرانی در رابطه با مشکلات پیش آمده در استقلال و جدایی استراماچونی از این تیم نیز اظهار داشت: در چند ماه اخیر  ببینید چه تغییر و تحولی در هیات مدیره استقلال صورت گرفته است. که این نشان می‌دهد ثباتی در این تیم نبوده است. این اصلا خوب نیست، تعداد افرادی که به این باشگاه آمدند و رفتند از انگشتان دو دست بیشتر بوده است. این تغییرات قدرت تصمیم گیری را از افراد می‌گیرد. من اگر بدانم از امروز تا 4 سال دیگر در این تیم مدیر هستم، می‌توانم آینده نگری کرده و تصمیمات خود را با خیال راحت اجرایی کنم. ولی الان تا کسی روی کار می‌آید با مشکلات فراوانی روبه‌رو است. از زمان قبل از شفر و بعد از او هر مربی از جمله استراماچونی آمده نه تامین مالی داشته است نه کاری. هیچ تضمینی وجود نداشت که این مربی باشد یا نباشد. سلیقه‌ها و افراد مختلف با تصمیم گیری‌های خود وضع استقلال را بحرانی کرده‌اند و رفتند. باز جای شکرش باقی است وضع برای این تیم با ریشه فوتبال کشورمان بدتر نشده است و هنوز در لیگ باقی مانده است.

وی ادامه داد: این ویروس جهنمی هم که اخیرا بلای جان همه مردم از جمله باشگاه استقلال و فولاد شده است. به هیچ کس از من مهاجرانی تا فوتبالیست و سایر مردم رحمی نمی‌کند. من ارادت خاصی به آقای سعید آذری و جواد نکونام دارم. با شناختی که از این دو عزیز دارم مطمئن هستم که ایشان به دلیل صحبت نمی‌کنند. همچنین باشگاه استقلال حتما مشکلی وجود دارد و جای درگیری و موضع گیری بهتر است حرف‌های این عزیزان را باور کنیم تا بتوانیم در کنار هم برای اعتلای فوتبال ایران قدم بر داریم.

مهاجرانی در مورد اینکه با این شرایط آیا مسابقات لیگ برتر باید برگزار می‌شد بیان کرد: سلامتی افراد از بازیکنان تا اعضای کادر فنی مهم‌تر از هر چیز دیگری است. شما نمی‌دانید هنگامی که عکس وریا غفوری و فرزندش که پشت شیشه قرار داشت را دیدم چقد متاثر شدم. خدای ناکرده اگر برای هر یک از این بازیکنان اتفاقی رخ دهد جبران ناپذیر است و این اتفاق ناگوار تا ابد در یادها خواهد ماند. فدراسیون فوتبال نیز هدفی را دنبال می‌کند و اعلام کرده قادر است مسابقات لیگ برتر را برگزار کند. خب اگر مسابقات را برگزار نکند با مشکلات دیگری از جمله معرفی تیم قهرمان، تیمهای صعود کرده و سقوط کننده در دسته های پایین تر روبه رو خواهد بود. این سوال شما کاملا عقلانی و منطقی است و باید تجزیه و تحلیل شود و مدیران فدراسیون و سازمان لیگ در این باره پاسخ روشنی را ارائه دهند. با توجه به این دستور باشگاه باید شرایط ایده آل را برای نیروی انسانی خود فراهم کنند و بازیکنان نیز باید به خوبی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمایند تا زبانم لال به این ویروس منحوس دچار نشوند.

ایشان در خصوص بازی‌های پیش روی تیم ملی برای انتخابی جام جهانی 2022 قطر گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا ما مشکلات زیادی پیش روی تیم ملی ماست. اما بدون اغراق از نظر نیروی انسانی تیم ملی ایران بهترین تیم آسیاست. مابازیکنان با تجربه ای را در اختیار داریم که در اروپا بازی می‌کنند و این بازیکنان کنار بازیکنان با تجربه ما می‌توانند برای ما سرنوشت ساز باشند. من معتقدم می‌توانیم به راحتی از گروه خود صعود کنیم. شاید در مقابل عراق کمی به مشکل بخوریم اما مثلا در مقابل بحرینی که ما را شکست داده کار سختی نخواهیم داشت. به امید خدا همچنان شانس اول صعود از این گروه تیم ملی ایران است. ملزم به این که فدراسیون برنامه ای ویژه‌ای برای تیم ملی داشته باشد و با برگزاری اردوهای تدارکاتی و بازی‌های دوستانه سطح آمادگی و فنی تیم ملی را ارتقاد دهیم تا بتوانیم بدون دردسر به جام جهانی صعود کنیم. مربی جدید با ایده جدیدی آمده است و باید شناخت کافی روی بازیکنان و مهارت‌های آنها داشته باشد. اکنون نیز به جای ایراد روی انتخاب اسکوچیچ و انتقاد از ایشان زمان آن است از او حمایت شود تا بتواند نتیجه در خور نام ایران بگیرد.

مهاجرانی در مورد عملکرد سردار آزمون در لیگ روسیه و مهدی طارمی و علیرضا جهانبخش بیان کرد:  هر سه این بازیکنان از نقطه نظر حالت روحی، فیزیک بدنی و تکنیک فردی در سطح بالایی قرار دارند. سردار آزمون، مهدی طارمی و جهانبخش هر سه هم قدرت تصمیم گیری دارند هم از سرعت بالایی برخوردار هستند هم ذکاوت و سرعت عمل بالایی دارند مهم‌تر از همه دانش استفاده از توپ و موقعیت‌های که در اختیار آنها قرار می‌گیرد را دارند. این فاکتورهای مهمی است که یه فوتبالیست باید از آن برخوردار باشد. آزمون اکنون با زنیت قهرمان روسیه شده و شانس آقای گلی نیز دارد. مهدی طارمی نیز پیشرفت قابل قبولی داشته است و شانس آقای گلی لیگ پرتغال را دارد و تیم‌های بزرگی همچون پورتو و بنفیکا به دنبال جذب او هستند. جهانبخش هم عملکرد خوبی داشته و موفق شد با گلی زیبا دروازه چلسی را باز کند اما اینکه چرا مربی برایتون از او زیاد استفاده نمی‌کند یک بحث فنی است که باید دید نقطه نظر این مربی چیست و از جهانبخش چه می‌خواهد.

گفتگو: محمدرضا قاسمی

استقلال پرسپولیس حشمت مهاجرانی لیگ برتر سردار آزمون علیرضا جهانبخش وریا غفوری مهدی طارمی فدارسیون فوتبال لیگ خلیج فارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر