کد خبر: 931519 A

دلایل اخراج 3 استقلالی از سوی سیدعلی؛

استقلالی‌ها در حالی به داور مسابقه با فولاد معترض هستند که 9 نفره شدنشان و اخراج سرمربی از کنار زمین مربوط به قصور خودشان است.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، شب گذشته و در ورزشگاه فولاد آره‌نای اهواز شاهد شروع دوباره لیگ برتر بعد از 4 ماه تعطیلی بودیم که با بازی میان دو تیم فولاد و استقلال انجام شد و در حالی این اتفاق افتاد که حواشی و جنجال‌های بازی بیش از حد تصور بود و حتی روی بعد فنی بازی سایه انداخته بود.

استفاده از 6 کارت زرد در طول بازی برای بازیکنان دو تیم و 3 بار نشان دادن کارت قرمز به استقلالی‌ها در نود دقیقه‌ای که شاهدش بودیم تصمیمات بحث برانگیز سیدمهدی سیدعلی بودند که هم در طول برگزاری مسابقه و هم بعد از به صدا درآمدن سوت پایان بازی اعتراضات زیادی به آن صورت گرفت و استقلالی‌ها اشتباهات داوری را عامل اصلی شکست 2-1 در این دیدار می‌دانند.

سوای اینکه کارشناسان داوری اکثراً روی تصممیات سیدعلی صحه گذاشتند و ایرادی به آن وارد نداستند، سخت‌گیری داور مسابقه در بازی افتتاحیه لیگ پس از شیوع ویروس کرونا دلیل دیگری هم داشت که دقیقاً به شرایط حال حاضر ن شکل و شمایل برگزاری لیگ برمی‌گردد.

مسابقات لیگ ایران به دلیل شیوع ویروس کرونا حدود 4 ماه تعطیل بود و در این مدت راهکارهای زیادی برای شروع دوباره بازی‌ها در نظر گرفته شد که در نهایت به این تعطیلی طولانی مدت انجامید و پس از آن در حالی مجوز برگزاری به آن داده شد که پروتکل‌هایی به منظور کمتر شدن خطرات شیوع ویروس و ابتلا به آن ابلاغ شده و روی اجرایی شدن آن تاکید زیادی شده بود.

رساندن تجمعات در زمین مسابقه به حداقل، مهم‌ترین نکته‌ای بود که در پروتکل‌های ابلاغ شده روی آن تاکید شده بود به شکلی که عکس تیمی پیش از بازی و تجمع بازیکنان دو تیم و داوران، به شکل جدیدی انجام شد و مواردی مثل شادی پس از گل هم شمایل جدیدی به خود گرفت ولی از همه این موارد مهم‌تر، موضوعی بود که بیشترین نگرانی را برای مسئولان برگزاری مسابقات به همراه داشته و تاکید زیادی روی رعایت آن شده بود و آن هم اعتراض به داور مسابقه است.

مشخص بود که تجمعاتی به منظور اعتراض تیمی به داور مسابقه حتی از شادی پس از گل هم غیر قابل کنترل تر است و به سختی می‌توان جلوی آن را گرفت و با وجود تاکید زیاد در پروتکل‌های اجرایی بازهم می‌شد حدس زد که شاهد مواردی باشیم که در بازی روز گذشته دیدیم.

بازی فولاد - استقلال از این جهت حائز اهمیت بود که به نوعی افتتاحیه لیگ در شرایط جدید محسوب می‌شد و شکل اجرای آن و اتفاقاتی که در آن رخ داد از قبل به چشم الگویی برای برگزاری ادامه مسابقات به آن نگاه می‌شد و از همین رو تاکید و جدیت روی رعایت موارد اعلام شده لازم بود.

اگرچه تصمیمات داور مسابقه از لحاظ قوانین داوری فوتبال مورد تایید قرار گرفت ولی علاوه بر آن اگر سخت‌گیری هم در تصمیمات سیدعلی دیده شده باشد با توجه به تاکید در پروتکل‌های ابلاغ شده و لزوم اجرایی شدن آن و البته نادیده گرفتنش توسط تیم‌ها در بازی روز گذشته قابل توجیه و قابل دفاع است.

سیدعلی روز گذشته 3 بار از کارت قرمز استفاده کرد که در دو مورد اعتراضات استقلالی‌ها در بیرون آمدن کارت رنگی از جیب داور مسابقه نقش داشت و اگر آبی‌ها در دیدار روز گذشته پروتکل‌ها را بیشتر جدی گرفته بودند شاید تصمیمات داوری در موردشان به شکل دیگری گرفته می‌شد و حتی نتیجه دیگری در بازی رقم می‌خورد.

در فاصله چند روز مانده تا شروع هفته 22 رقابت‌ها این می‌تواند درس مهمی برای تیم‌ها باشد که با رعایت آن بتوانند تنش با داوری را به حداقل رسانده و از تصمیمات سختگیرانه به دلیل شرایط موجود آسیب کمتری ببینند و این موضوع بدون شک روی نتایجشان هم تاثیر گذار خواهد بود.

اینکه اعتراض به داور به شکل و شمایل سابق دیگر جایز نیست باید بین بازیکنان و کادرفنی به عنوان یک اصل جا بیافتد و حتی برای آن تمرین کنند و تمرکز خود را در فشار مسابقه بالا ببرند تا داور با استفاده از حقوق قانونی خود مجبور به استفاده از کارت زرد و حتی قرمز نباشد.

13990405000011637286425830703955_16748_PhotoT

فرهاد مجیدی فولاد خوزستان لیگ برتر فوتبال استقلال تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر