کد خبر: 930420 A

باشگاه بایرن مونیخ پس از اخراج نیکو کواچ به دستیار او برای هدایت باوارایی‌ها اعتماد کرد و در حال حاضر روزهای خوشی را با این سرمربی آلمانی سپری می‌کند.

به گزارش ایلنا، با اخراج نیکو کواچ سکان هدایت بایرن مونیخ به صورت موقت به هانسی فلیک سپرده شد. فلیک در ابتدای فصل به عنوان دستیار به کادرفنی نیکو کواچ اضافه شده بود و با توجه به گمنام بودن نسبی اش در زمینه سرمربیگری، رسانه‌ها به عنوان یک گزینه صرفا موقت نگاه می کردند و مدام نام ژوزه مورینیو، مائوریسیو پوچتینو، ماسیمیلیانو آلگری و حتی آرسن ونگر پیرامون نیمکت مورینیو مطرح می‌شد.

با این حال، مدیریت باتجربه بایرن مونیخ، بازهم ثابت کرد همیشه هوشمند عمل می کند و در بحرانی‌ترین لحظات، تصمیم درست می گیرد. هر چهار مربی که نام آن ها برای هدایت بایرن مونیخ مطرح شد، قطعا نام های بزرگی بودند اما هر یک مشکلاتی جدی داشتند؛ سبک فوتبال مورینیو با بایرن مونیخ سازگار نبود، پوچتینو همچنان تحت قرارداد تاتنهام بود، الگری مشکل زبان آلمانی داشت و ونگر نیز گزینه ای صرفا موقت تلقی می شد.

استارت

هانسی فلیک تا پیش از انتصاب به عنوان سرمربی بایرن مونیخ، برای عموم هواداران فوتبال خیلی شناخته شده نبود اما تجربه کار با یواخیم لوو در تیم ملی آلمان و قهرمانی جام جهانی ۲۰۱۴ و همچنین کار با جووانی تراپاتونی ایتالیایی در سالزبورگ اتریش کافی بود تا مدیران بایرن مونیخ برای انجام یک ریسک بزرگ، متقاعد شوند. هانسی فلیک با وجود نداشتن تجربه سرمربیگری در تیمی بزرگ، آلمانی بود و از نظر زبانی و ارتباط برقرار کردن با اعضای تیم مشکلی نداشت. فلیک همچنین به لطف حضور در کادرفنی کواچ، از فضای باشگاه بایرن مونیخ شناخت کافی را داشت و این مسئله برای مدیران بایرن مونیخ، مهم بود.

فلیک به عنوان سرمربی بایرن مونیخ شروع خوبی داشت؛ پیروزی مهم برابر المپیاکوس در لیگ قهرمانان اروپا و برد  ۴-۰ مقابل دورتموند در بوندسلیگا، کافی بود سران بایرن مونیخ کاملا به او اعتماد کنند. با این حال، فلیک در هفته های اول حضورش در بایرن مونیخ با مشکلات مهمی روبرو شد. دو شکست متوالی برابر بایرلورکوزن و مونشن گلادباخ، باعث شد بایرن مونیخ به رده هفتم جدول بوندسلیگا سقوط کند؛ انتقادات از وضعیت فصل بایرن مونیخ شدت گرفت اما شکست ۲-۱ برابر مونشن گلادباخ، نقطه عطف فصل بایرن مونیخ و کار فلیک در این باشگاه بود. پس از شکست برابر مونشن گلادباخ، بایرن مونیخ ِ فلیک غیر از بازی برابر لایپزیش که به تساوی صفر بر صفر انجامید، توانست در ۲۳بازی ۲۲برد کسب کند.

اقتدار

فلیک به لطف کاریزمای بالا، نظم مثال زدنی و اخلاق خوب خود، توانست رختکن بایرن مونیخ که دوباره شایعاتی مبنی بر چند دستگی آن به گوش می‌رسید را به طرزی عالی کنترل کند. در زمان کواچ، بایرن مونیخ در برخی مسابقات به سختی پیروز می‌شد و در بازی‌ها برای دقایق بسیاری به مشکل می خورد اما فلیک، عنصر اقتدار را به بازی بایرن مونیخ برگرداند و کاری کرد دوباره تیم های بوندسلیگا از رویارویی با بایرن مونیخ هراس داشته باشند.

احیای مولر

یکی از شاهکارهای فلیک در این فصل، بهره گیری کامل از کیفیت های توماس مولر و بازگرداندن این بازیکن باتجربه به روزهای اوج بود. توماس مولر زیر نظر نیکو کواچ در پست وینگر راست به یک بازیکن معمولی تبدیل شد و سپس با از دست دادن جایگاهش در ترکیب اصلی، در اغلب بازی‌ها روی نیمکت می‌نشست. مولر از این مسئله ناراحت شد و در پی اختلاف با نیکو کواچ، تصمیم به ترک بایرن مونیخ گرفت. با این وجود اولی هونس، رییس وقت بایرن مونیخ، هر طور که شده مولر را متقاعد کرد در بایرن مونیخ بماند. فلیک به مولر اعتماد کرد و با بازگرداندن او به پست هافبک پشت مهاجم، باعث شد این بازیکن ۳۰ ساله، با ارسال ۲۰ پاس گل، بهترین گل ساز بوندسلیگا شود و در واقع او را از یک نیمکت نشین به یکی از موثرترین بازیکنان اروپا در زمینه گلزنی و گل سازی تبدیل کرد.

محبوبیت

علاوه بر ارائه فوتبال زیبا و احیای بازیکنان، اخلاق خوب و احترام به رقبا، از دیگر عوامل محبوبیت زیاد هانسی فلیک میان هواداران فوتبال است. فلیک با وجود سلطه کامل تیمش بر بوندسلیگا، در تمام کنفرانس های خبری به رقبای هر چند ضعیفش احترام می گذاشت. وی حتی گذشته اش را با کواچ فراموش نکرده است. شاید اکنون فلیک قهرمان هواداران بایرن مونیخ باشد و کواچ، منفور آنها اما در کنفرانس خبری پس از بازی برابر وردربرمن و قطعی شدن قهرمانی بایرن مونیخ در بوندسلیگا، هانسی فلیک به تمجید از کواچ پرداخت و نشان داد لطف همکار سابقش را فراموش نکرده است: «از نیکو کواچ خیلی خیلی ممنونم. با او و برادرش روبرت همکاری خیلی خوبی داشتیم. از کواچ بابت مطرح کردن ایده آمدنم به بایرن مونیخ ممنونم.»

 فلیک، مردی از جنس بایرن مونیخ است و تاریخ همیشه نشان داده افراد از جنس بایرن مونیخ، در این باشگاه موفق و محبوب هستند. فلیک که پنج فصل بازیکن بایرن مونیخ بود، یکی از پنج نفری است که هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان سرمربی در یک باشگاه قهرمان بوندسلیگا شده است. پس از یوپ هاینکس، یکی از محبوب ترین سرمربیان تاریخ بایرن مونیخ، حضور پپ گواردیولا، کارلو آنچلوتی و نیکو کواچ نتوانست هواداران بایرن مونیخ را راضی کند اما هانسی فلیک تمام ویژگی های یک سرمربی ایده آل هواداران بایرن مونیخ را دارد، ویژگی هایی که باعث شده فلیک را با هاینکس افسانه ای مقایسه کنند. وقتی خبرنگاران از فلیک درباره مقایسه با هاینکس پرسیدند، او پاسخی متواضعانه داد: «نمی خواهم خودم را با یوپ هاینکس مقایسه کنم چون کاملا سطح او از من متفاوت است. هاینکس برای سال های طولانی یک مربی موفق و پرافتخار بوده است و من از ماه نوامبر در بایرن مونیخ حضور دارم. با این حال، مقایسه شدن من با هاینکس مسئله ای زیباست.»

بایرن مونیخ بوندسلیگا نیکو کواچ هانسی فلیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر