کد خبر: 929990 A

سخنگوی فدراسیون فوتبال اعلام کرد تلاش زمان لیگ و فدراسیون فوتبال برگزاری مجدد مسابقات است.

به گزارش ایلنا، امیر مهدی علوی سخنگوی فدراسیون فوتبال درباره آخرین وضعیت برگزاری بازی‌های لیگ برتر بیان کرد: امروز سالروز تولد خداداد عزیزی، غزال تیزپای فوتبال ایران بود و به همین دلیل تولد او را تبریک می گویم.همچنین تولد آقای محمد مایلی کهن را که خاطرات بزرگی در فوتبال کشورمان خلق کرده اند را هم تبریک می‌گویم. ضمن اینکه روز گذشته هم تولد مرحوم هادی نوروزی بود. به تازگی جملاتی از نوروزی درباره رویکردش نسبت به باشگاه پرسپولیس منتشر شد که این موضوع قابل تقدیر است.

علوی درخصوص بیانیه جدید فدراسیون فوتبال درباره بحث شروع لیگ برتر گفت: در بند نخست این نامه اشاره کردیم که وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا بار‌ها در روز‌های اخیر با توجه به افزایش شیوع ویروس، به ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین همزیستی با کرونا تاکید داشتند. همه صنوف جامعه با کرونا درگیر هستند. وزارت بهداشت کشور در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۹۹ درباره آخرین وضعیت برگزاری مسابقات اعلام کردند این اقدام در چارچوب رعایت پروتکل‌های بهداشتی آزاد است. یک روز پس از این تاریخ ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت و رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد مباحث در فدراسیون فوتبال طبق پروتکل‌ها در حال انجام است و جلسه‌ای هم با مسئولان فدراسیون و وزارت ورزش برگزار شد. پس از این اقدام مراتب جهت بررسی به سرپرست فدراسیون ابلاغ شد.

علوی اضافه کرد: در ۶ خرداد حیدر بهاروند در نامه‌ای به باشگاه‌ها، هیات فوتبال و اداره کل ورزش و جوانان استان‌ها، زمان برگزاری تمرینات را مطابق برنامه ریزی ابلاغ کرد. مبنای این موضوع هم صدور مجوز رسمی از سوی وزارت بهداشت بود. ۱۳ خرداد از جیانی اینفانتینو پیامی ویدیویی را دریافت کردیم که در آن اشاره کرد طبق پروتکل‌ها و رعایت نکات بهداشتی مسابقات با تاکید روی حفظ سلامت ورزشکاران، مربیان، داوران و سایر ارکان درگیر در آن آغاز شود. این روند هم به خوبی طی شد. باشگاه‌ها هم تست‌های متعددی را پشت سر گذاشتند و بازرسان محترم وزارت بهداشت در جلسات تمرینی و بازی‌های دوستانه تیم‌ها شرکت کردند.

سخنگوی فدراسیون فوتبال بیان داشت: فدراسیون و سازمان لیگ تاکید کردند از هیچ کمکی به باشگاه‌ها دریغ نمی‌کنند و بی شک در کنار آن‌ها خواهند بود. در این میان اشاره کردیم ضمن احترام به نظر تیم‌هایی که نظری مخالف سایر باشگاه‌ها دارند، سازمان لیگ و فدراسیون با برآیند مجوز‌های مسئولان کشوری برای شروع دوباره لیگ اقدام‌های لازم را انجام دادند. فراموش نکنید فوتبال ما تنها لیگ برتر نیست و باشگاه‌های حاضر در دسته‌های پایین‌تر با صدور مجوز، مشغول برنامه ریزی برای شروع مسابقات هستند و صعود و سقوط آن‌ها با برگزاری بازی‌ها در ارتباط است.

علوی درباره نامه اخیر فدراسیون همچنین گفت: در این فرآیند ۱۴۰ باشگاه درگیر هستند. روشن است سلامت افراد در شرایط فعلی حتی با رعایت ضوابط بهداشتی و رعایت پروتکل‌ها هم تضمین شده نیست و هیچکس نمی‌تواند تضمین بدهد حتی اگر یک فرد از منزل خود خارج نشود به کرونا مبتلا نشود. فدراسیون و سازمان لیگ در چارچوب منافع و مصالح اکثریت جامعه فوتبالی برنامه‌هایی را در نظر دارند. اگر در جریان بازی‌ها ستاد مقابله با کرونا تصمیم جدیدی بگیرد، فدراسیون و سازمان لیگ مکلف به اجرای آن هستند بدون اینکه بخواهند تصمیم غیرمعقول، غیر منطقی و خارج از عرف و چارچوب اتخاذ کنند. به همین دلیل تاکید می‌کنیم تعامل، همراهی و رعایت دستورالعمل‌ها و پرهیز از هرگونه حاشیه در فضای ورزش کشور، ضروری است و امیدواریم این روند به فوتبال کشورمان کمک کند.

علوی درباره اینکه آیا تصمیم نهایی سازمان لیگ برگزاری بازی‌ها است یا خیر، گفت: همانگونه که گفتم براساس ابلاغیه‌های فدراسیون و سازمان لیگ این روند انجام شد و مسلم است سهیل مهدی، سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ و همکارانش در این روز‌ها خیلی تکاپو دارند برنامه ریزی به شکلی طی شود تا با رعایت پروتکل‌ها و ابلاغیه سازمان لیگ، اتفاق‌های خوبی بیفتد. اینفانتینو در پیام ویدیویی خود اعلام کرد به هر حال در یک بازه زمانی مشخص باید روندی طی شود که فرصت حضور تماشاگران هم در آینده در ورزشگاه‌ها به وجود بیاید. برگزاری بازی‌های تدارکاتی می‌تواند الگو‌های خوبی باشد تا طبق همزیستی با این ویروس منحوس بتوانیم شاهد رونق گرفتن دوباره بازی‌های لیگ برتر باشیم.

علوی درباره بازگشت علی کفاشیان به فدراسیون فوتبال گفت: کفاشیان در روز‌های اخیر در محل فدراسیون فوتبال حاضر شده و با سایر مسئولان فدراسیون هم نشست‌هایی برگزار کرد. مباحث حقوقی همیشه وجود دارد. رییس کمیته استیناف هم توضیحات مبسوطی ارائه کرد و انشالله در نهایت فوتبال ایران شرایط ساختاری خوبی در آستانه اصلاح اساسنامه تجربه کند. مسئولان کمیته حقوقی و تدوین مقررات همراه با مهدی نبی تا پاسی از شب در تلاش بوده اند و امیدوارم در نهایت اتفاق خوبی برای اساسنامه بیفتد.

علوی درباره برگزاری جلسه مهدی نبی با دراگان اسکوچیچ اظهار داشت: این جلسه امروز (یکشنبه) با حضور مهدی نبی و مهدی خراطی برگزار شد. اسکوچیچ بامداد امروز پس از سفری طولانی به ایران رسید و بلافاصله در محل فدراسیون حاضر شد. برنامه ریزی‌های اردویی و بازی‌های دوستانه در حال تدوین است. امیدوارم برای تیم ملی هم اتفاقات خوبی رخ بدهد.

فدراسیون فوتبال امیرمهدی علوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر