کد خبر: 917320 A

پیشکسوت داوری در مورد مشکلات و مسائل روز این رشته صحبت کرد.

به گزارش ایلنا، دوری از میادین مسابقات در دوران قرنطینه به دلیل شیوع ویروس کرونا شرایطی مشابهی را برای داوران بوجود آورده است تا مثل بازیکنان از لحاظ آمادگی جسمانی نزول کنند اما مسائل دیگری چون نگاه یکسان به تیم های سرخابی از لحاظ داوری مواردی است که پیشکسوت و مسئول توسعه داوری کشور در روزنامه اصفهان به تشریح آن پرداخته است.

نوید مظفری در گفت و گو با روزنامه اصفهان گفت: با ورود بیماری کوئید ۱۹ به کشور و لغو مسابقات باید این موضوع را درنظر گرفت که داوران هم شرایطی شبیه بازیکنان دارند و با دوری از میادین آمادگی خود را از لحاظ جسمی و ذهنی از دست می دهند.

وی افزود: هر چقدر داور در منزل تمرینات بدنسازی داشته باشد با شرایط قرار گرفتن در زمین و فشار بازی قابل قیاس نیست، اما از این جهت که تیم ها در شرایط تعطیلی قرار دارند، در آغاز رقابت ها شرایط یکسانی بین داوران و بازیکنان خواهد بود و تقریبا در یک سطح هستند.

پیشکسوت و مسئول توسعه داوری کشور تنها مشکل داوران را از بین رفتن نطق داوری عنوان کرد و ادامه داد: تنها مشکلی موجود این است که دور بودن داوران از قضاوت باعث از بین رفتن نطق داوری خواهد شد. مانند مشق خوشنویسی که تمرین باعث تقویت و بهتر شدن آن می شود و این امر ممکن است باعث مشکلاتی در داوری لیگ شود.

وی بر مصاحبه نکردن داوران تاکید کرد و اظهار داشت: به نظر من در وهله اول داور نباید مصاحبه کند. این دیدگاه براساس قوانین فیفا است و مصاحبه های اخیر داوران کشورمان نشان می دهد که آنها را وارد حاشیه کرده است.

مظفری با سخت شدن شرایط داوران بعد از انجام مصاحبه و وارد حاشیه شدن خاطرنشان کرد: به هرحال جامعه داوری در دیدگاه مردم به یک چشم دیده می شود و قشر داوری ملاک است نه اسم افراد. وقتی فلان داور می گوید چنین اشتباهاتی را انجام دادم حتی اگر غیر عمدی باشد معیار سنجش داوران خواهند بود نه شخص خاصی. در نتیجه این مصاحبه ها همه را تحت فشار خواهد گذاشت و امیدوارم دوستان دقت بیشتری کنند.

وی همچنین با بیان این مطلب که در چند سال گذشته هیچ قدمی در پیشرفت داوری انجام نشده است، گفت: متاسفانه در چند سال گذشته هیچ قدمی در پیشرفت و بالا بردن سطح داوری صورت نگرفته است. واقعیت این است ما نه به استعداد ها بها دادیم و نه فعالیتی برای استعدادیابی صورت گرفته است، برخی افراد وارد شده و عملکرد خیلی خوبی در مسابقات جهانی دارند، اما این موضوع ربطی به پیشرفت داوری کشور ندارد این فقط توانایی فردی است.

پیشکسوت و مسئول توسعه داوری کشور داورانی چون فنایی، فغانی و کامرانی را مثال زد که با توانایی فردی به این جایگاه رسیدند و هیچ برنامه و تدبیری برای آنها اتخاذ نشده است. برای نمونه هر چهار سال یک بار آلمان در جام جهانی نماینده داوری دارد که نشان دهنده برنامه ریزی مناسب این کشور در امر قضاوت فوتبال است.

وی به مشکل نبود زیرساخت های لازم برای پرورش داوران اشاره کرد و افزود: ما در داوری خیلی فعال نبوده و فقط به دنبال امور روزمره هستیم. مسابقات شروع شود و به پایان برسد همین و بس. در کلاس هایی هم که برگزار می شود شاید یکی دو مورد مناسب و جدید باشد. با این شرایط مشکل اصلی در داوری کشور نیست بلکه زیرساخت مناسب نداریم. داوری کشور ما متاسفانه با سیستم ۷۰ سال قبل پیش می رود که قطعا اشتباه است.

مظفری درباره قانون جدید پنج تعویض اظهار داشت: قانون جدید پنج تعویض در یک بازی که به تصویب فیفا رسیده است به علت فشار مسابقات و ورود بیماری کرونا است و قطعا باید در پروتکل های بهداشتی ادامه لیگ لحاظ شود تا فشار کمتری به بازیکن ها وارد شود. درخصوص var  و نسب در یک ورزشگاه آن هم در خوزستان باید بگویم این موضوع اصلا برای من جالب نیست که استادیوم فلان شهر ما این امکانات را داشته باشد، اما مابقی نداشته باشند. برای یک تیم باشد، اما برای مابقی خیر. اصلا مگر می شود...!؟ لیگ زمانی لیگ می شود که همه چیز آن یکسان و برابر باشد.

وی به داشتن نگاه یکسان داوری به باشگاه ها تاکید کرد و ادامه داد: شاید بسیاری بگویند نباید به استقلال و پرسپولیس به علت داشتن هوادار به دید یکسانی نگریست درحالیکه باید نگاه یکسان به همه باشگاه ها داشته باشیم. چه تفاوتی میان یک تیم تهرانی با یک تیم آذربایجانی وجود دارد؟ چه فرقی بین اصفهان و سیستان و بلوچستان است؟ در داوری نباید تفاوتی قائل شد.

پیشکسوت و مسئول توسعه داوری کشور افزود: وقتی یک مقام مسئول می گوید آزادی را به فلان امکانات مجهز کنیم نمی توان قبول کرد مگر اینکه برای تمام تیم ها درنظر گرفته شود یا برای هیچ تیمی لحاظ نشود. این موارد به این سادگی نیست، امکانات که فعال شود تیم نگهداری و استفاده کننده باید در نظر گرفته شود، داورها باید در کلاس مخصوص آن شرکت کنند و بیان این موضوعات فقط فرار ر

امید قاسمیان, [۲۳.۰۵.۲۰ ۰۱:۴۹]

و به جلو است.

وی به معضل دیگری که در راستای اشتباهات داوری مطرح شد، اشاره کرد و گفت: دوستان از دو سال پیش در اوج اشتباهات داوری مسئله var را مطرح کردند و فرار رو به جلو داشتند در نهایت منجر به حضور داوران پشت دروازه‌ها شد که حتی خود یوفا که آنرا تأسیس کرده بود آن را منحل کرد، چراکه اشتباه و ناکارآمد بود، به جز عدم هماهنگی بین داور وسط و داور پشت دروازه مسائلی چون هم تیم نشدن افراد، اختلافات بین اشخاص یا محول کردن وظیفه به خود داور وسط از این قبیل موارد بود که باعث مشکلاتی در این شیوه داوری شده است. بنابراین این شیوه ناکارآمد است و باید برچیده شود.

نوید مظفری در بیان دیدگاه خود درباره ادامه یا پایان دادن به لیگ با این شرایط اظهار داشت: من معمولا در رابطه با مواردی که خارج از تخصصم باشد صحبت نمی کنم، مثل همین موضوع، اما به عنوان یک علاقمند به فوتبال از وجود و تماشای آن لذت می برم.

 

 

امید قاسمیان

لیگ برتر فوتبال نوید مظفری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر