کد خبر: 907486 A

با اسم من در انتخاب سرمربی تیم ملی بازی نشد

سرمربی تیم فوتبال سپاهان اصفهان معتقد است دراگان اسکوچیچ در حال حاضر نباید مورد قضاوت قرار بگیرد چرا که حتی یک بازی با تیم ملی فوتبال ایران را هم تجربه نکرده است.

به گزارش ایلنا، امیر قلعه نویی، سرمربی تیم سپاهان اصفهان در گفتگوی تلفنی با رادیو جوان به حمایت از دراگان اسکوچیچ، سرمربی فعلی تیم ملی فوتبال ایران پرداخت. مشروح صحبت‌های قلعه نویی که پیش از اسکوچیچ جدی‌ترین گزینه فدراسیون برای جانشینی مارک ویلموتس بود را در ادامه می‌خوانید:

در ابتدا باید بگویم علی دایی انسان و مربی بزرگ است و من در مورد خودم صحبت می‌‌کنم و با اسم من بازی نشد و جلسات زیادی برای مربیگری در تیم ملی داشتیم و مذاکرات حدود یک ماه و نیم طول کشید و دوستان با هیات مدیره و مدیرعامل سپاهان صحبت کردند و جلساتی داشتیم و صحبتی نیم ساعته داشتیم ولی من به خاطر تعهدم به سپاهان در این تیم ماندم و اینطور نبود که با اسمم بازی باشد. شما به من گفتید شفاف صحبت کنید و من هم شفاف صحبت می‌کنم. آقای بهاروند به اصفهان آمدند و در اصفهان هم جلسه داشتیم و علی‌نژاد معاون وزارت ورزش چند بار با من صحبت کردند ولی من نسبت به تعهدم به سپاهان اخلاقاً به آنها گفتم باید موافقت باشگاه را بگیرند و آقای عظیمیان هم مخالفت کرد. همان بیانیه‌ای که ساعت یک صبح دادند من گفتم به عنوان یک سرباز وطن قصد داشتم کمک کنم. من سری قبل هم در بدترین شرایط تاریخ فوتبال ایران هدایت تیم ملی را بر عهده گرفتم و نتایج خوبی هم گرفتیم و با این وجود کم لطفی‌ها و بی‌مهری‌هایی انجام شد و آدم‌هایی با من بازی کردند چون منافع‌شان با حضور قلعه‌نویی به خطر می‌افتد و آن ماجرای دادگاه را در رسانه ملی راه انداختند. آن زمان بدترین شرایط بود ولی الان شرایط بدی نیست ولی در کل من به خاطر تعهد به سپاهان در این باشگاه ماندم. این یک بحث است و بحث دیگر اسکوچیچ است.

اسکوچیچ

من باید رک بگویم. این همه مدیر در این چند سال در عرصه‌های مخلتف نه فقط در فوتبال روی کار آمدند آیا همه آنها لیاقت و شایستگی داشتند؟ نه واقعیت قضیه، نه تنها در فوتبال. چه آنهایی که از خارج فوتبال به داخل فوتبال آمده‌اند چه کسانی که جایگاه‌های دیگری داشتند استحقاق این را داشته‌اند که آن پست و مقام را داشته باشند؟ در یک دوره مدیریتی 17هزار مدیر عوض می‌شوند. در سال‌های گذشته این اتفاق افتاده است. مثلا آقایان آمده‌اند و یک پستی را گرفته‌اند و 17 هزار مدیر را جابجا کرده‌اند. در جاهای دیگر هم چنین اتفاقاتی می‌افتد حالا شما آقای اسکوچیچ را ببینید که تحصیل کرده‌ هستند، مربی بوده و سابقه‌ای داشته که با بضاعتی که داشته نتایج بدی نگرفته است. 

بازی کردن با اسامی

چون فوتبال نیست، این بازی‌ها بالاخره باید برگزار شود دیگر. ما باید طوری رفتار کنیم که شان و شخصیت آدم‌ها را حفظ کنیم، کرامت آدم‌ها را حفظ کنیم. الان هم دیگر مد شده است که هر کسی می‌‌آید و هر چیزی که می‌خواهد بگوید. فقط برای اینکه یک جایگاهی را پیدا کنند و این اخلاق مداری نه در فوتبال بلکه در جاهای دیگر هم رعایت نمی‌شود. مثلا در همین فضای مجازی و همین فوتبال خودمان یکسری افراد می‌آیند و حرف‌هایی می‌زنند که فکر می‌کنند بدنامی بهتر از گمنامی است. مثلا یک مصاحبه‌ای کنند و بخواهند در چشم باشند. احترام و کرامت شخصیت آدم‌ها را باید حفظ کنیم. آقای اسکوچیچ که الان بازی نکرده است و اتفاقی نیفتاده است که ما بخواهیم او را قضاوت کنیم. شما این سوال را بپرسید که برای مثال فلان مدیرکل لیاقت آن پست را داشته است یا خیر. همه به نیت این آمده‌اند که خدمت کنند.

من می‌خواهم بگویم در مملکت ما در چند ساله و چند دهه این اتفاق زیاد افتاده. فوتبال هم با توجه به اینکه تریبون دارد، شاید اینقدری که اسم رییس فدراسیون بیاید اسم رییس جمهور نیاید. می خواهم بگویم فوتبال جایی است که تریبون دارد و یک سری افراد می‌آیند و در آن غرق می‌شوند. مثلا مدیری آمده و الان چند سال است که رفته اما هنوز این تریبون را در اختیار دارد و درباره فوتبال حرف می‌زند. خیلی از آدم ها به نیت خدمت آمدند ولی اگر این‌ها قابلیت داشتند چرا در رشته خودشان استفاده نشده. چرا باید امثال مصطفوی و دادکان بیرون باشند؟ 

ما برنامه نداریم

مشکل بالاتر از مدیریت است و مشکل این است که ما سیستم و برنامه نداریم. اگر برنامه  و سیستم داشته باشید هر اتفاقی بیفتد 5 تا 10درصد بالا و پایین می‌شود. مثلا در فوتبال آلمان و تیم ملی آلمان مگر یوآخیم لو قهرمان جهان نشد؟ بعد از آن بدترین نتایج فوتبال آلمان را گرفت اما سیستم و زیرساخت دارند. ما تا برنامه نداشته باشیم و بر اساس چشم انداز آدم ها را نچینیم باز هم باری به هر جهت خواهد بود. مثلا سابق انتخابات انجام می‌شد و فلان کس نزدیک رییس جمهور بود بعد از اینکه رای اعتماد نمی‌گرفت به او می‌گفتند که برو رییس فدراسیون شو! من می گویم یا نباید حرف زد یا اگر حرفی می زنید باید صادقانه باشد.

اسکوچیچ از جنس فوتبال است

بحث من این است که به اسکوچیچ وقت و زمان بدهید. او انتخاب شده و از جنس فوتبال است و باید کمک کنیم. من که این حرف را می زنم کاندیدای اصلی تیم ملی بودم و به خاطر تعهدی که داشتم گفتم نه. من یک روزی از کی روش حرف زدم و گفتم به خاطر ایران باید او را دوست داشته باشیم و اکنون هم می گویم باید حمایت و کمک کرد. منچستریونایتد بعد از فرگوسن مگر هنوز شرایط ایده آل پیدا کرده است؟ اینهمه مربی و بازیکن آوردند ولی هنوز شرایط خوبی ندارد. ما بازیکنان خوبی داریم و باید کمک کنیم. باید به اسکوچیچ وقت بدهیم و کمک کنیم. به آقایان علی نژاد و بهاروند هم گفتم. بازیکن باید بداند جایگاهش چیست و مدیر هم همینطور و ما به راحتی صعود خواهیم کرد اگر جایگاه‌ها درست و مشخص باشد.

سپاهان اصفهان دراگان اسکوچیچ امیرقلعه نویی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر