کد خبر: 895180 A

از هاشمی نسب و نیکبخت تا علیپور و دیاباته؛

شادی گل‌های خاص زیادی در فوتبال ایران تا کنون دیده‌ایم که برخی از آنها فراموش نمی‌شوند.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، شادی‌های پس از گل در فوتبال دنیا همیشه از مواردی بوده که برای بازیکنان و حتی هواداران جذابیت‌های خاص خودش را داشته و افراد مختلف سعی داشتند با طراحی‌های خاص، امضای خودشان را پای شادی گل مخصوص به خود داشته باشند و این ماجرا در فوتبال ایران هم همیشه وجود داشته است. برخی از شادی گل‌ها از  قبل طراحی شده و برخی دیگر از شکل اجرایشان مشخص است فی‌البداهه بوده است. به همین دلیل به معرفی برخی از شادی گل‌های شاخص فوتبال ایران در سالیان اخیر و گذشته پرداخته‌ایم:


غش کردن هاشمی نسب جلوی پروین

5efa8d27fbca32257f819f1a5930ded4_823_462_cropped

مهدی هاشمی نسب سال 79 در انتقالی جنجالی از پرسپولیس به استقلال آمد و با پشتوانه زدن 4 گل در دربی و محبوبیت شدیدی که داشت این تصمیم جنجالی را گرفت. او در دربی مقابل تیم سابقش و زیر باران فحش و ناسزا گل زد و پس از آن از حال رفت. علی پروین این اقدام هاشمی نسب را عمدی و ساختگی دانست و از آن انتقاد کرد. آن بازی در پایان به درگیری و کتک کاری کشید.


عکس بدون شورت ورزشی

76VN_2a78218fcf58ed1d020887ebabafdcebe3e79c3f_598x480

 در سال 78 یک شادی گل جنجالی در دیدار جام حذفی میان سایپا - پاس تهران رخ داد. محمد رسولی، بازیکن سایپا بعد از باز کردن دروازه پاس از خودش بی خود شد و در پخش زنده تلویزیونی و مقابل دوربین‌ها برهنه شد. این شادی جنجالی با محرومیت سنگین و طولانی مدت رسولی همراه شد و بعدها به گفته خودش باعث نابودی فوتبالش شد.


نیکبخت و شادی‌های معروفش

unnamed

 نیکبخت همیشه به طراحی‌های خاص شادی گل معروف بود. تلفن زدن با کفش، تیراندازی و نقش زمین شدن، پوشیدن دو پیراهن روی هم و اهدای یکی از آنها به تماشاگران و مواردی از این دست که همیشه با طراحی و هماهنگی قبلی با بازیکنان هم تیمی همراه بوده. نیکبخت یک بار هم بعد از گلزنی به استقلال با لباس پرسپولیس از خود بی خود شد و اشک ریخت.


کرار جاسم و محرومیت

344154

کرار از آن دست بازیکنانی است که اگر رفتارهای عجیبش را کنترل می‌کرد خیلی درخشان‌تر در فوتبال ایران ظاهر می‌شد. یکی از حرکات جنجالی او سال‌ها قبل در بازی با صبا رخ داد و به سمت سکوهای حریف رفت و ژست تیراندازی به آنها را گرفت که هم با جریمه از سوی داور و هم محرومیت 4 جلسه‌ای کمیته انضباطی همراه بود.


از زورو تا ایکیوسان با جواد کاظمیان

01294076

جواد کاظمیان هم علاقه زیادی به شادی گل‌های خاص و منحصر به فرد داشت. او از چهره‌های مطرح کارهای نمایشی استفاده می‌کرد. برای مثال یک بار حرکت ایکیوسان را اجرا می‌کرد و یکبار با زدن نقاب خودش  را به شکل زورو در می‌آورد.


شیمبا و یک سو تفاهم بزرگ

01259269

التهاب روی سکوها خصوصا در تبریز باعث شده بود کوچکترین رفتاری از سوی هر بازیکنی جور دیگر برداشت شود. شیمبا که بازیکن فولاد بود در تبریز دروازه تراکتور را باز می‌کند و در جایگاهی نزدیک به هواداران تراکتور توپ را زیر پیراهنش قرار داده و ادای بچه داری در می‌آورد که تراکتوری‌ها آن را توهین به خود و تیمشان قلمداد کرده و بازی به جنجال کشیده شد و حتی محرومیت پریرا را به همراه داشت ولی او عنوان کرد که قرار بوده به زودی صاحب فرزند شود و شادی جنجالی به این معنا شکل گرفته است.


محسن مسلمان؛ این هم سو تفاهم بود؟

مسلمان

مسلمان سال‌ها قبل در لباس ذوب آهن دروازه تراکتورسازی را باز کرد و در شادی پس از گل دست‌های خود را کنار گوش‌هایش گرفت و این موضوع توهین قومیتی به آذری‌زبان‌ها برداشت شد و تراکتوری‌ها درخواست محرومیت مادام‌العمر برای او داشتند. مسلمان ادعا کرد شادی گل او بی منظور بوده و بارها در دیدارهای دیگر آن را انجام داده ولی چون پخش مستقیم نبوده دیده نشده است. او بعدها در لباس پرسپولیس هم چند باری این شادی گل را انجام داد ولی در نهایت مشخص نشد توهینِ برداشت شده یک سو تفاهم بود یا نه.


مورد عجیب شیث و نصرتی

fotbal-95-gh

در بازی پرسپولیس - داماش بود که دو گل سرخپوشان با شادی گل عجیب، جنجالی و پر سرو صدا همراه بود و شاید متمایزترین بخش این گزارش هم همین قسمت باشد. حرکاتی که دوبازیکن با تجربه با علم به پخش مستقیم بودن بازی مقابل چشم میلیون‌ها بیننده انجام دادند ننگ بزرگی بود که بازتاب جهانی داشت و هنوز هم خیلی‌ها با شنیدن اسم این دو نفر یاد آن بازی و اتفاقات جنجالی‌اش می افتند.


درجه‌های ژنرال کنده شد

897388_659

لیگ سیزدهم استقلال شرایط عجیبی را تجربه کرد. از دست رفتن قهرمانی آسیا منجر به جدایی یک به یک بازیکنان شد و آندو تیموریان یکی از این نفرات بود که نیم فصل به تراکتورسازی رفت و ظاهرا در ترکیب تیم جدیدش فقط یک هدف داشت و آنهم مواجهه با امیر قلعه‌نویی بود آندو هر بازی پس از گل یا پاس گل حرکات عجیبی انجام می‌داد که مشخص بود هدفش قلعه‌نویی است. یکبار درجه‌های او را به شکل نمادین از روی شانه‌هایش جدا می‌کرد و یک بار با اشاره به چشم‌هایش به او می‌گفت که مرا ببین. آندو در نهایت در هفته پایانی با اخراج خود مقصر درجه اول گرفتن قهرمانی از تراکتور قلمداد شد.


شادی گل شبه سیاسی طارمی

IMG16250290

مناقشات سیاسی بین ایران و عربستان همیشه پایش را در فوتبال هم باز کرده است. چند سال قبل بود که در لیگ قهرمانان آسیا مهدی طارمی با باز کردن دروازه النصر عربستان موفق به گلزنی شد و در شادی پس از گلش حرکت بریدن سر را نشان داد که گفته می‌شد یک حرکت سیاسی است و بازتاب زیادی داشت و واکنش‌های مختلفی نسبت به آن صورت گرفت.


نماد استقلال را دزدیدند

57311285

برتری استقلال در 4 دربی پیاپی و زدن 4 گل توسط فرهاد مجیدی به سرخپوشان باعث شد عدد 4 نماد هواداران استقلال شود و از دیدار پرسپولیس - الغرافه که مجیدی با اخراج از زمین این عدد را با دستانش به هواداران قرمز نشان داد، این حرکت میان هواداران آبی اپیدمی شد ولی در لیگ پانزدهم پرسپولیس با برانکو انتقام سختی از مظلومی و عدد 4 اش گرفت. برتری 4-2 سرخپوشان باعث شد بازیکنان این تیم عدد 4 را از حریف گرفته و به خود اختصاص دهند و شادی آنها به این شیوه به یاد ماندنی بود.

مرتضی آقاخان و شادی گل رونالدویی

01277599

آقاخان که امروز بدشانس‌ترین فوتبالیست ایرانی است، روزهای نخست شناخته شدنش در پیکان با گلزنی به سرخابی‌ها همراه بود. او که فیزیک بدنی مناسبی دارد بعد از باز کردن دروازه پرسپولیس در لیگ هفدهم پیراهنش در در آورد و اندام ورزشکاری خودش را به هواداران رقیب نشان داد و به نوعی شادی گلی شبیه به کریس رونالدو به نمایش گذاشت که جنجال زیادی بپا کرد.


شادی اروپایی به سبک اشکان

127404372_169567518dfbde

اشکان دژاگه با وجود اصالت ایرانی، پرورش یافته مکتب فوتبال اروپاست و بعد از  آن برای ادامه فوتبالش به ایران آمد و برای همین رفتارهایش هم اروپایی است. او فصل گذشته بعد از گلزنی برای تراکتور در روشی که در فوتبال ایران مرسوم نیست به سمت سکوها رفت و به شکل مستقیم شادی گلش را با هواداران تقسیم کرد.


خاص مثل محمد دانشگر

01459963

مدافع استقلال ابتدای فصل شکل جدیدی از شادی گل را میان هم تیمی‌هایش باب کرد که مدتی سوژه رسانه‌ها بود. این شادی خاص چند باری تکرار شد.


پنجه ببر دیاباته

15726260408486.jpg

دیاباته هم نوع خاصی از شادی گل منحصر به فرد خودش را در فوتبال ایران به نمایش گذاشت و آن را به نام خود ثبت کرد که به پنجه ببر معروف است.


مهدی ترابی و شادی خاصش

155294

لیگ نوزدهم شادی گل‌های خاص و به یاد ماندنی کم نداشت و یکی از آنها توسط مهدی ترابی در بازی با پیکان رخ داد و مقابل دوربین‌ها نوشته زیر پیراهنش را به نمایش گذاشت و تنها راه نجات کشور را اطاعت از رهبری دانست. این شادی گل ترابی واکنش‌هایی به همراه داشت.


تقلید مساله ساز

623493_107

علی علیپور معمولاً بازیکن کم حاشیه‌ای است ولی در دربی اخیر ترجیح داد با هواداران استقلال وارد چالش جدی شود و با تقلید یا به نوعی به سخره گرفتن حرکت پنجه ببر دیاباته خون هواداران آبی را به جوش آورد. علیپور خیلی زود از کرده‌اش پشیمان شد و برای عذرخواهی نزد هواداران استقلال رفت ولی اکثراً این معذرتخواهی را رد کردند.


گیتار ارسلان

630684_265

ارسلان مطهری انقدر برای آمدن به استقلال انتظار کشید که حالا با رسیدن به آرزویش تعجبی ندارد که سازش کوک باشد و به قول معروف کبکش خروس بخواند. او شروع شگفت انگیزی در استقلال داشت و گل‌های زیادی به ثمر رساند و شادی گلش که شبیه سازی گیتار زدن است هم مورد توجه قرار گرفت.

لیگ برتر فوتبال کرار جاسم آندو تیموریان ارسلان مطهری محمد نصرتی مهدی هاشمی نسب شیث رضایی نیکبخت واحدی شیخ دیاباته
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر