کد خبر: 892146 A

مربی پارس جم به گلایه از وضعیت مالی باشگاه‌ها و شایعه کسر قرارداد به دلیل تعطیلی مسابقات واکنش نشان داد.

* صحبت‌های ابتدایی

سلام و درود خدمت جامعه‌پزشکی و گروه بزرگ درمان و آرزوی سلامتی برای همه مردم دنیا و به امید رهایی از شر ویروس کرونا. از مسئولین می‌خواهم که زحمات کادر درمان را فراموش نکنند و به آنها رسیدگی کنند نه اینکه فقط در حد حرف و شعار چون کادر درمان و ملت ایران لایق رفاه هستند.

 

* شرایط تیم پارس

شرایط بسیار خوب و روند روبه رشد بسیار مثبتی داشتیم بعد از ۳ بازی خارج از خانه با تیم های خوب و کسب نتیجه منطقی و خوب در گام اخرقبل از تعطیلی مسابقات  مقابل تیم پرمهره، مردمی، متمول و مدعی قهرمانی تراکتور تبریز قرار گرفتیم که در یک بازی پرتلاش و منطقی ۳ امتیاز کامل بازی را گرفتیم و در شرایط روحی خوبی قرارداشتیم که به خاطر ویروس کرونا بازی ها لغو شد.

 

* تعطیلی مسابقات به علت کرونا

به نظرم تصمیم خوبی بود که در 2 هفته بازی‌ها بدون تماشاگر باشد و خیلی از لیگ های معروف دنیا هم با الگو قراردادن ایران اینکا را کردند که جا دارد دراین زمینه از سازمان لیگ و فدراسیون قدردانی هم بشود که بدون تماشاگر بازی ها را برگزار کردند. بعداز آن به خاطر شیوع بسیار وسیع ویروس ناچاراً مسابقات را تعطیل کردند که این هم یک تصمیم بسیار عالی بود. در حال حاضر چیزی که مهم است این است که باید تکلیف مسابقات را روشن کنند. برگزاری مسابقات با شرط و شروط خاص و یا تعطیلی کامل مسابقات بخاطر شیوع کرونا تصمیمی است که باید گرفته شود تا تکلیف خودمان را بدانیم.

هر مسابقه فوتبال قشرهایی را با خودش درگیر می‌کند که شامل بازیکنان، کادرفنی و پزشکی، کادر مدیریت، کادر اجرایی، نماینده‌های فدراسیون، داوران و... که همه‌ی اعضای برگزاری یک مسابقه از شهرهای مختلف سفر میکنند پس برگزاری هر یک بازی می‌تواند به اندازه خودش خطرناک باشد.

مسئله مهم‌تر این است که تعطیلات باعث بهم ریختگی سیستم‌های امادگی جسمانی عمومی و تخصصی بازیکنان می‌شود و برای آمادگی کامل نیاز به ۳۰ تا ۴۰ روز پروسه آماده سازی دارد که باید دربرنامه ریزی  تمرینات  لحاظ شود. از طرف فدراسیون و سازمان لیگ که قطعاً لحاظ نخواهد شد چون زمانی از اردیبهشت به بعد وجود نخواهد داشت و به علت تقویم کاری پر حجم سال آینده امکانش نیست، پس بهترین تصمیم تعطیلی مسابقات است تا سلامت همه تضمین شود و به نظرم این اتفاق مثل زلزله یا سیل یا جنگ باید درنظر گرفته شود و انجام دادن مسابقات ضرر بیشتری خواهد داشت تا تعطیلی مسابقات.

* وضعیت دستمزدها با وجود تطعیلی لیگ؟

در اخبار شنیدم در بسیاری از کشورهای دنیا باشگاه ها درخواست کسر قرارداد کردند، از نظر من تمام کشورها می‌توانند اقدام کنند یا بازیکنان‌شان داوطلبانه بگویند که ما درصدی از قراردادمان به علت کرونا و تعطیلی مسابقات برای ضرر نکردن باشگاه می‌بخشیم اما این اتفاق در ایران قطعاً نباید اتفاق بیافتد به چند دلیل، اولا در کشورهای دیگر تراز مالی و سیستم مالی منظم و متعهد و صادق و سالم وجود دارد و ثانیاً همه قرارداد و امکانات مناسب برای بازیکنان وجود دارد و هرساله  پرونده‌های زیادی از شکایت بازیکنان در جهت عدم پرداخت مالی وجود ندارد. در کشورهای دیگر حق پخش تلویزیونی وجود دارد که بزرگترین سود و درامد باشگاه‌ها محسوب می‌شود که این مورد در کشور ما وجود ندارد پس امنیت مالی برای بازیکنان و کادر فنی نیست و در این زمینه فدراسیون هرگز نتوانسته از حق بازیکنان و مربیان دفاع کند و در این شرایط درخواست کسر قرارداد منطقی نیست. بسیار بازیکنانی بودند که زندگی‌شان تباه شده و هیچکس پاسخگو نبوده است.

 

* ضعف دفاع فدراسیون از بازیکنان

فدراسیون به عنوان مرجع و بانی مسابقات و همچنین سازمان لیگ به عنوان سازمانی تاثیر گذار به دور از هرگونه اقماض باید حقوق بازیکنان و کادر فنی همه تیم‌ها و همچنین حق باشگاه ها را منصفانه و عادلانه پیگیری کند اما بنده در سال‌های گذشته در عمل همچین چیزی ندیدم. سا‌ل‌هاست به راحتی حق خیلیها در فوتبال خورده می‌شود و فدراسیون و سازمان  لیگ همیشه به طرف آدم‌های خاص و سیاسی غش می‌کنند که این خود نشان دهنده فساد در بدنه فوتبال است.

 به عنوان یک مثال ساده و نزدیک  سال گدشته بازیکنان و کادر تیم اروند خرمشهر به علت مشکلات مالی قصد کناره‌گیری از مسابقات را داشتند که بزرگان سازمان لیگ تعهد اخلاقی دادند که مطالبات بازیکنان و کادر را حتما پیگیری و پرداخت خواهند کرد و همچنین فدراسیون فوتبال دائم قول همکاری و پیگیری دادند اما متاسفانه بدون گرفتن ریالی و بدون رد و بدل شدن پول، قوانین خریدو فروش شد و فقط بخاطر روابط سیاسی که تجربه نشان داده خالی از فساد نبوده با تماس آدم‌های تاثیر گذار و ذی‌نفوذ تیم اروند از جنوب و شهر خرمشهر به رشت انتقال پیدا می‌کند و با نام تیم داماش در مسابقات حاضر می‌شود آنهم در شرایطی که حتی بودجه برای سفر تیمش هم ندارد. این دقیقاً نشان دهنده فساد و زد و بند و در نظر نگرفتن حق و حقوق بیش از 50 خانواده است و جالب اینکه نه کسی از این افراد سئوال می‌کنه و نه کسی به طلبکاران جوابگوست. رسیدگی کمیته اخلاق هم فقط در حد خالکوبی و حجاب  بازیکنان و مربیان است. کمیته تعیین وضعیت بله قربان‌گوی روسای بالا دستی است و غافل از اینکه داماش ۵۰ خانوار دیگر را هم ممکن است در معرض ضرر مالی قرار دهد. خب حالا در نظر بگیرید که بخواهند ۵۰ درصد پول بازیکنان را هم به درخواست فدراسیون و تایید Afc ندهند فقط بازیکنان و کادر ضرر خواهد کرد چون باشگاه‌ها قطعاً بودجه را از مراکز دولتی یا شبه دولتی می‌گیرند.

 

* برگزاری تمرینات پارس در شرایط قرنطینه

شکر خدا تمرینات تیم ما بصورت سایبری با حضور اکثریت بازیکنان در حال انجام است که این کار برای اولین بار در ایران اجرا شد و شاید دومین باشگاه در دنیا چون اولین باشگاه بایرن مونیخ بود. از نحوه تمرینات راضی هستیم و اهداف خاص مارا به خوبی پیش می‌برد.

پارس جم جنوبی حمید عبداللهی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر