کد خبر: 890873 A

با شیوع ویروس کرونا تقریبا تمامی مسابقات فوتبال در دنیا لغو شده است.

به گزارش ایلنا، حالا دو هفته‌ای می‌شود که تمامی لیگ‌های معتبر جهان از خاور دور تا خاورمیانه و اروپا و آمریکای جنوبی از لیگ قهرمانان اروپا و یورو 2020 تا لیگ برتر ایران همه بر اثر شیوع کرونا لغو شده است تا عطش فوتبال دوستان برای اغوای خود بیش از هر زمانی بیشتر شود. خبرها از سیاست تا همین ورزش همه و همه معطوف به کرونا شده از مخاطبین تا خبرنگاران همه تحت تاثیر کرونا ویروس هستند.

در جنگ جهانی اول تمامی مسابقات ورزشی از جمله المیپک لغو شد اما فصل 15 - 1914 لیگ انگلستان با توجه به درگیری اروپا و انگلیس در این جنگ با قهرمانی اورتون به پایان رسید حتی سایه جنگ نتوانست بر علاقه مردم به فوتبال کم کند. حتی کار به جای رسید که در ایام کریسمس سال 1914 درست 106 سال قبل  در خط مقدم جنگ، دو کشور آلمان و انگلیس دو کشور درگیر در جنگ برای ۲۴ ساعت آتش بس اعلام کردند آن هم برای برگزاری یک دیدار فوتبال.

سرخی جنگ، سپیدی توپ و قصه آتش بس کریسمس

جنگ جهانی دوم علاوه بر لغو المیپک و تنیس ویلمبدون باعث شد تا جام جهانی 1942 و 1946 لغو شود اما لالیگای اسپانیا و سری‌آ ایتالیا به همراه لیگ سراس آلمان که در کانون درگیری‌ها بودند به قوت خود باقی ماند. حتی با خفقانی که آلمان در اروپا ایجاد کرده بود هرگز مانع برگزاری فوتبال نشد، فرانسه اشغال شده اجازه داشت یک تورنمنت ترتیب دهد و برای شرکت در این تورنمنت از کشور های تحت اشغال و کشور های آزاد دولت دعوت به عمل آورد.بلژیک هم یک چنین وضعی داشت و تنها طی سال های بحرانی 41 – 1940 بود که از فوتبال محروم ماند و کشور هلند فقط در سال 1944 که جنگ جهانی به اوج خود رسیده بود. در همین دوره سوئد و دانمارک هفت بار با هم مسابقه دادند . این مسابقات باعث می شد که تماس دانمارک با دنیای آزاد قطع نشود و از دیگر سو همبستگی مردم تا حدودی حفظ شود . در روزهای که اروپا بوی مرگ می‌داد و خاک مرده بر سر این قاره سبز پاشیده شده بود فوتبال تنها امید مردم بود که بوی زندگی می‌داد.

بعد از اتمام جام جهانی، فیفا در بیانیه ای اعلام کرد که اگر هر کس با آلمان بازی کند بدون هیچ عذر و بهانه‌ای به صورت مستقیم از این فدارسیون جهانی اخراج خواهد شد.

اما دیگر بار سوئیس  همپون سال 1920 برای  پا در میانی به سمت آلمان دست کمک دراز کرد  و راه رای برای ورود آلمان به فیفا  هموار کرد.
تفاهم از هنگامی آغاز شد که قشون اشغالگر آمریکا در آلمان  که ستادش را در شهر اشتوتگارت بر پا کرده بود  به یک افسر متخصص ورزش نیازمند شد . چون در میان پرسنل ارتش آمریکا چنین افسری را نیافتند یک افسر دانمارکی ررا که آکسل نیلسن نام داشت و یکی از شرکت کنندگان در بازی های المپیک بود ، استخدام کرد.
نیلسن عاشق فوتبال بود و برای احیای فوتبال آلمان به ویژه در منطقه تحت اشغال آمریکا  بسیار زحمت کشید. همو بود که پس از چانه زدن های بسیار ، بالاخره موافقت نایب رئیس فدراسیون فوتبال سوئیس گوستاوویدرکر " را برای انجام یک مسابقه با تیم اشتوتگارت جلب کرد .
نیلسن زرنگی به خرج داد و به منظور رو به رو نشدن با اعتراض فیفا ، دعوت نامه را با امضای حکومت نظامی آمریکا به زوریخ فرستاد .
وقتی در ماه اکتبر سال 1948 ویدرکر به اشتوتگارد رفت ، یک صندوق لیمو ترش و چهار توپ فوتبال ساخت انگلستان برای " ادموند کوتن " کاپیتان تیم اشتوتگارد و ملی پوش آلمان سوغات برد .
بازی دو تیم زوریخ و اشتوتگارت را 70 هزار تماشاگر تماشا کردند و دیدند که چگونه تیم اشتوتگارد تیم زوریخ را به آسانی 6 بر 1 در هم شکست .
در سال 1950 که فدراسیون فوتبال آلمان دوباره به عضویت فیفا درآمد ، باز سوئیس اولین کشوری بود که با آلمان مسابقه داد.

فوتبال حتی جریان شاه کلید جریانات انقلابی نیز بوده است بارز ترین مثال آن درست 30 سال پیش در تاریخ 13 می 1990 در بازی دینامو زاگرب و ستاره سرخ اتفاق افتاد. همه چیز از ضربه بوبان شروع شد در حالی که پلیس داشت طرفداران دینامو را می‌زد. زوونیمیر بوبان کاپیتان دینامو زاگرب در اقدامی عجیب، پلیسی که با هوادار تیمش بد رفتاری کرده بود را با لگد زد تا مامور نقش زمین و بوبان برای حفظ امنیت در محاصره هواداران تیفوسی قرار بگیرد. بوبان بعدها گفت من برای کرواسی این کارا انجام دادم. سرانجام این درگیری‌ها باعث شد تا جنگ بین کروات‌ها و صرب‌ها به خیابان‌ها بکشدو بالاخره موجب جدایی کرواسی از یوگسلاوی شد.

Image result for لگد بوبان به پلیس

پیش از شروع جام جهانی 2018 با ظهور داعش هر روز عکسی از تهدید جانی فوق ستاره‌های دنیای فوتبال توسط این گروهک تروریستی منتشر می‌شد. حملات تروریستی در قلب اروپا حتی به بازی فرانسه و آلمان در استادوفرانس هم کشید اما جام جهانی روسیه بدون ذره‌ای ترس و دلهره برگزار شد.

Image result for حمله تروریستی در بازی آلمان و فرانسه

اما کرونا ویروس از راه رسید. با شیوع این ویروس در چین تمامی مسابقات ورزشی حتی سوپر لیگ چین لغو شد. بعد از گسترش این ویروس ابتدا مسابقات مثل والنسیا و آتالانتا، پاری‌سن‌ژرمن و دورتموند در لیگ قهرمانان اروپا بدون حضور تماشاگران برگزار شد. اما با مثبت اعلام شدن تست کرونای روگانی‌، مایکل آرتتا و هادسون اودوی گویا مسئله جدی تر از آن بود که مسابقات بدون حضور تماشاگران برگزار شود. لیگ‌های جهان از اروپا و آسیا و آمریکا یکایک لغو شدند لیگ قهرمانان اروپا و آسیا حتی کوپا لیبرتادورس لغو شدند. اما این کافی نبود و موضوع جدی‌تر هم شد یورو 2020 با دستور یوفا و کوپا آمریکا با دستور کونمبول قرار شد با یک سال تاخیر در سال 2021 برگزار شود. المیپک 2020 توکیو هم به جمع یورو و کوپا لیبرتادورس ملحق شد. کاری که جنگ جهانی و داعش از پس آن بر نیامد را کرونا انجام داد. تعطیلی فوتبال آن هم در تمام دنیا.

WhatsApp Image 2020-03-24 at 07.57.07

اما صبح امروز خبر تمرین تیم فوتبال شانگهای در منطقه پودونگ،که پرجمعیت ترین منطقه چین است دوباره روح امید را در کالبد فوتبال دوستان دمید.

بحران کرونا همچون طاعون و جنگ جهانی و حتی قحطی روزی پایان می‌‌یابد. اما چیزی که در این روزها حائز اهمیت است، آن است که نه تنها فوتبال دوستان قدر این نعمت را بیش از پیش می‌دانند بلکه تمامی کسانی که گلایه می‌کردند که این دیگر چه ورزشیاست 22 نفر در پی یک توپ هستند، شاید آنها هم دلشان برای این جذاب لعنتی تنگ شود.

 

 

گزارش : محمدرضا قاسمی

جنگ جهانی فوتبال فوتبال اروپا داعش کرونا فوتبال جهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر