کد خبر: 872321 A

علامت سوال‌هایی که رفع شد، علام سوال‌هایی که باقی ماند؛

سرمربی کروات جدید تیم ملی در نشست خبری خودش به سوالات زیادی پاسخ داد ولی سوالات دیگری باقی مانده که در عمل باید پاسخ آنها را بدهد

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، ماجرای تیم ملی فوتبال ایران و پیچیدگی‌های خاصی که بعد از نتایج ضعیف دور رفت مرحله گروهی مقدماتی جام جهانی رخ داد و منجر به جدایی ویلموتس شد، به خودی خود سوالات زیادی را برای اصحاب رسانه و مخاطبین فوتبال ایجاد کرده بود که جانشین او باید در قبالش پاسخ گو می‌بود و حالا انتخاب اسکوچیچ به عنوان سرمربی جدید تیم ملی هم سوالاتی به آن اضافه کرد که قرار بود در نشست خبری به آن پاسخ داده شود. اولین نشست خبری اسکوچیچ پس از انتخابش به عنوان سرمربی تیم ملی روز گذشته برگزار شد و سرمربی جدید تیم ملی که در طول این مدت پاسخگوی هیچ رسانه‌ای نبود اولین صحبت‌های خود را در حضور خبرنگاران انجام داد که به واکاوی رفع علامت سوال‌هایی که وجود داشت پرداختیم.


* لباس گشادِ تیم ملی بر تن سرمربی کوچک؟

از زمان انتخاب اسکوچیچ انواع و اقسام انتقادها، مخالفت‌ها و حمله‌ها به او و سران فدراسیون فوتبال صورت گرفت. کارنامه ضعیف او برای نشستن روی نیمکت تیم ملی صدای تعداد زیادی از پیشکسوتان و کارشناسان فوتبال را در آورده و حتی انتخاب او را توهین به مربیان ایرانی قلمداد می‌کردند.

این موضوع به شکل مستقیم و صریح در صحبت‌های مستقیم با اسکوچیچ مطرح نشد ولی در لفافه به آن اشاره شد و سرمربی تیم ملی هم قطعاً می‌دانست با چنین موضوعی مواجه می‌شود و کاملاً‌ برای آن آماده بود.

یکی از فواید حضور من در تیم ملی ایران این است که با فوتبال ایران آشنا هستم. پنج سال در فوتبال باشگاهی حضور داشتم و ذهنیت بازیکنان و فوتبال ایران را درک می‌کنم. قطعا این موضوع یک امر مثبت در پیش‌برد اهداف تیم ملی است.

من درباره موضوعات پشت صحنه صحبت نمی‌کنم اما درباره دانش و شناختم از فوتبال ایران است که الان در خدمت شما هستم. شناخت من از فوتبال ایران نکته مهمی بود که فدراسیون فوتبال بر آن تکیه داشت.  

من به همه نظرات احترام می‌گذارم. خودم را با سایر مربیان مقایسه نمی‌کنم. خودم را با گذشته حال و آینده خودم مقایسه می‌کنم. می گویم اسکوچیچ قبلا در کجا بوده و الان در کجاست و باید به کجا برسد. هر کمکی را با آغوش باز از طرف رسانه‌ها و افراد جامعه فوتبال ایران می‌پذیرم. با افراد منتقد با احترام برخورد می‌کنم و می‌گویم انتقادها هم باعث افزایش انگیزه من می‌شود. فکر می‌کنم جوی که در آن کار می کنم مهم است اما از نظر شخصیتی و نه صرفا به عنوان مربی، بیش‌تر روی کارم تمرکز می کنم تا این که به مسائل حاشیه‌ای و بیرونی فکر کنم.

این موضوع صحت دارد که من قبلا سرمربی تیم ملی دیگری نبودم. باید بگویم که تحصیلات من مرتبط با کاری است که انجام می‌دهم. در مسابقات و لیگ‌های اروپایی شرکت داشتم. در لیگ قهرمانان آسیا حضور داشتم و دانش و تجربه مربیگری من در سال‌های اخیر به اهدافم کمک می‌کند و در چهار کشور مختلف به پنج فینال رسیده‌ام. درباره تجربه‌ام در ایران باید بگویم که مربی تیم‌هایی در ایران بودم که آن‌طور که من می‌خواستم بازیکن صاحب نام نداشتند و بیش‌تر بازیکنان جوان بودند اما الان می‌توانم تمام مدلی که در فوتبال می‌بینم را در زمین پیاده کنم. در باشگاه‌ها و تیم ملی یک فوتبال انجام می‌شود و من برای این ورزش سال ها کار کردم.

او به طور هوشمندانه از تقابل مستقیم با منتقدانش پرهیز کرد و سعی کرد از در تعامل و دوستی وارد شود. حتی در مورد بازیکنانی مثل آزمون که نسبت به حضور او انتقاد داشتند هم اعلام کرد مسائل فنی را در دعوت بازیکنان دخیل می‌داند. اسکوچیچ به جای برآشفته شدن از اینکه لباس مربیگری تیم ملی برایش گشاد دانسته شده سعی دارد مزیت‌ها و ویژگی‌های مثبت خودش را مطرح کند و روی این موضوع تمرکز دارد که گزینه مناسبی برای هدایت تیم ملی است. او از تلاش برای نتیجه‌گیری صحبت می‌کند و به خوبی می‌داند بستن دهان منتقدین در نشست خبری ممکن نیست و برای این کار باید عملکرد موفقی از خودش به ثبت برساند.


* شکل آمدن روی نیمکت تیمِ‌ ایران و شایعات پررنگ

سوای اینکه اسکوچیچ گزینه مناسبی برای هدایت تیم ملی بود یا نه، به شکل انتخاب او و شیوه آمدنش به این تیم هم انتقاداتی وارد بود. صحبت‌هایی از اینکه جدایی از نفت بهانه‌ای برای دور زدن این تیم بود یا اینکه افرادی برای انتخاب او به فدراسیون فشار آوردند مسائلی از این دست بود که به آنها پاسخ داد:

چیزی که من می‌دانم این است که فدراسیون فوتبال من را به عنوان سرمربی انتخاب کرد. قطعا با آقای بهاروند به توافق رسیدم. فکر می‌کنم خیلی منطقی باشد. من با کس دیگری برای آمدن به تیم ملی صحبت نداشتم.

وی در مورد شکل جدایی از صنعت نفت و اینکه چرا به دلیل بیماری قلبی رفت ولی در نهایت در ایران ماند، هم گفت:

من در خیلی از رسانه‌ها می‌خوانم که مشکل بیماری قلبی دارم. این خبر را از طریق رسانه‌ها خواندم. البته باید بگویم که من مشکل آلرژی هوا داشتم و این مشکل در آبادان برای من بیش‌تر بود که خدا را شکر درمان و معالجه شد. وقتی من تیم صنعت نفت را ترک کردم هیچ اطلاعی از حضور در تیم ملی نداشتم. حتی این بحث از طرف مدیرعامل نفت آبادان مطرح شد که حالا که قراردادم با صنعت نفت به پایان رسید با فدراسیون فوتبال کار کنم اما آن زمان پیشنهادی از طرف فدراسیون فوتبال مطرح نبود. زمانی که ۵ تا ۶ باشگاه مهم و صاحب نام ایرانی برای مربیگری تماس گرفتند طبق تعهد اخلاقی که به صنعت نفت داده بودم قول دادم که در ایران با هیچ تیم باشگاهی ادامه فعالیت ندهم. اما تیم ملی ایران قطعا یک موضوع متفاوت است. همانطور که قبلاً هم گفتم باعث افتخار بود که سرمربی تیم ملی شوم و الان فدراسیون باید بداند با یک مربی صادق مواجه است.

شاید صحبت‌هایی بین مسوولان صنعت نفت و فدراسیون فوتبال بود اما این که انگیزه من از ترک فوتبال آبادان آمدن به تیم ملی بوده، صحت ندارد.

ما با صداقت و شفافیت صحب می‌کنیم. صحبتی که بود این بود که در هیچ تیم باشگاهی کار نکنم و الان هم از آن صحبت تخطی نشده و باشگاه نفت مایل بود که بعد از جدایی در اختیار فدراسیون فوتبال باشم. فکر می‌کنم آن‌قدر مربی و مدیر باهوش دارند که این قضیه را درک کنند. توافق ما این بود که در هیچ تیم باشگاهی دیگری در ایران نباشم. از باشگاه نفت آبادان به خاطر فرصتی که در این تیم داشتم تشکر می‌کنم.

اسکوچیچ در مطرح شدن بیماری قلبی توپ را به زمین رسانه‌ها انداخت. شاید حرف او در ظاهر درست باشد و هیچ نقل قول مستقیمی از او مبنی بر اینکه بیماری قلبی باعث جدایی از نفت شده وجود ندارد ولی اینکه چرا آن زمان چنین خبری در رسانه‌های مختلف درز کرد و چرا از سوی اسکوچیچ تکذیب نشد نشان می‌دهد انتشار این خبر خیلی هم از او سوا نبوده است. ضمن اینکه او گزینه تیم ملی بودنش پیش از قطع همکاری با صنعت نفت را تکذیب می‌کند ولی همینکه دوبار اشاره کرده که در توافق جدایی او منع کار در باشگاه‌های ایرانی بوده و اشاره‌ای به تیم ملی نشده نشان می‌دهد از قبل با آگاهی تن به چنین توافقی داده است و به شکل هوشمندانه فعالیت در باشگاه‌های ایرانی به جای فعالیت در ایران در متن توافق او آمده است. بندی که شاید صنعت نفتی‌ها چرایی آن را هنگام امضا نمی‌دانستند ولی اسکوچیچ به خوبی از دلیل آن آگاه بود و حالا هم احتمالاً مشکل حقوقی او را تهدید نمی‌کند ولی اینکه اخلاق به طور کامل در این جابجایی رعایت شده باشد جای شک و تردید دارد.


* ویلموتس یا کی‌روش؟

سوای چرایی و چگونه آمدن اسکوچیچ او حالا دیگر سرمربی ایران است و باید از او برنامه‌هایش، شکل نگاهش به فوتبال و شیوه‌ای که در پیش می‌گیرد چیست. اسکوچیچ وارث دو مربی پیش از خودش است که هنوز هم در موردشان صحبت می‌شود و به نوعی نقطه عکس هم محسوب می‌شوند. کارلوس کی‌روش و مارک ویلموتس، حالا سوال اینجاست که اسکوچیچ شیوه کدام یکی از این دو نفر را در پیش می‌گیرد؟

بخشی از شخصیت من این است که انگیزه بازیکنان را بالاتر ببرم. این موضوع درباره بازیکنان مختلف، متفاوت است. با توجه به اینکه بازیکنان لژیونر ما حرفه‌ای هستند باید بگویم که پوشیدن پیراهن تیم ملی افتخار بزرگی است که نصیب آنها شده و من با ارتباط نزدیک خواسته‌ها و هدف خودم را به آنها خواهم گفتم و به این شکل به هدفمان می‌رسیم.

شکل بازی دفاعی کی‌روش یا بازی هجومی ویلموتس؟

همانطور که عرض کردم تیم من تیمی است که فوتبالی پویا و برنامه‌های روشن و واضح برای حمله کردن ارائه خواهد داد. در این چند وقت که تیم ملی را تجزیه و تحلیل کردم دیدم در سازماندهی تیم مشکلاتی وجود دارد. تیم باید در سطح بالایی از مسابقات با تیم‌های بزرگ رقابت کند. این اشتباه بزرگ را مرتکب نمی‌شوم که تغییر بزرگی را در مسابقات پیش‌رو انجام دهم. مربی بیش‌فعالی هستم و دوست دارم تیمم هجومی بازی کند. اگر مسابقات ایجاب کند سیستم‌ها و برنامه‌های مختلفی برای خط دفاعی هم خواهم داشت.

مهم‌تر از این که درباره سیستم دفاعی و تهاجمی تیم صحبت کنم باید تاکید کنم که ارتباط خوبی باید بین بازیکنان و مربیان وجود داشته باشد. این ارتباط نزدیک و تعامل دو جانبه باعث بالاترین روحیه تیم ملی شود و بازیکنان فعل خواستن را به بهترین شکل ممکن صرف کنند که در چند بازی اخیر مشکلاتی در این زمینه وجود داشته است. به دو شکل می‌توانم این موضوعات را ایجاد کنم این که از بازیکنان بخواهم به روش جدیدی بازی کنند که در مسابقات اخیر شاهد نبودیم یا این که بازیکنانی جدید دعوت کنم که این برنامه‌ها را انجام دهند.

فوتبال ایران با شکل و شمایل بازی اسکوچیچ بیگانه نیست و در این سال‌ها بازی‌های او را دیده‌ایم. فوتبال منتقی و مبتنی بر شرایط یک تیم و حریفش همیشه در دستور کار او بوده. از تقابل با تیم‌هایی که شرایط بهتری از تیمش دارند ابایی نداشته و این نترس بودن را به تیم بازیکنانش هم منتقل می‌کند و بارها تیم‌های با شرایط بهتر از خودش را شکست داده. تیم‌های اسکوچیچ نه هجومی مطلق هستند و نه تدافعی و محتاط و تلفیقی از فوتبال هوشمندانه و موقعیت‌ساز را ارائه می‌دهند. او توضیح درست و کاملی از شیوه بازی مورد نظرش ارائه کرده است.


* تعامل با باشگاه‌ها؟

این هم یکی از موارد اختلاف میان کی‌روش و ویلموتس بود. سرمربی پرتغالی اعتقادی به تامین منافع باشگاه‌ها نداشت و عقیده داشت همه باید منافعشان را فدای تیم ملی کنند ولی ولیموتس انسان جنگ طلبی نبود و حتی نیازهای تیمش را هم فدای مصلحت اندیشی و برهم خوردن رابطه با باشگاه‌ها نمی‌کرد و یکی از اتفاقاتی بود که از آن ضربه هم خورد. حالا اسکوچیچ که از دل لیگ برتر ایران به تیم ملی رسیده چه رویکردی در پیش دارد؟

ممکن است یک بازیکن در باشگاه خود درخواست و نیازمندی متفاوتی داشته باشد. این موضوعات نیامند همکاری مشترک کادر فنی تیم ملی با تیم‌های باشگاهی است. نمی‌خواهم درباره ارتباط کی‌روش با باشگاه‌ها صحبت کنم اما من ارتباط خوبی با باشگاه‌ها خواهم داشت. ارتباط من به این شکل خواهد بود که مربیان تیم ملی برنامه ما را خواهند دانست و من برنامه آنها را خواهم دانست تا به این شکل کارها را پیش ببریم.

من با آغوش باز به پیشنهاد مربیان گوش می‌دهم و آنها هر مساله‌ای داشته باشند، من 24 ساعته آماده شنیدن آنها هستم.

جلسه‌ای با مسوولان سازمان لیگ درباره تقویم مسابقات داشتم. سعی می‌کنم با جلسات بیش‌تر با این دوستان این مشکل را بررسی کنیم. قطعاً ارتباط خوب و تعامل دو جانبه با فدراسیون فوتبال و باشگاه‌ها کمک می‌کند هر دو به برنامه خود برسند. سعی می‌کنیم تصمیمی را بگیریم که برای هر دو طرف مثمرثمر باشد. ما برنامه‌ای را قبول نمی‌کنیم که تیم ملی در آن اولویت اول نباشد. چون تیم ملی اولویت اول است. در هر حال ما با باشگاه‌ها تعامل خواهیم کرد.

در هر زمانی با آغوش باز پذیرای پیشنهادات و نظرات مربیان حاضر در لیگ برتر هستم. باید یک محیط خوب برای بازیکنان فراهم کنیم تا من به عنوان مربی به اهدافی که می‌خواهم دست پیدا کنم.

اسکوچیچ مثل شروع صحبت‌هایش در اینجا هم نمی‌خواهد سر جنگ با کسی را آغاز کند و از در تعامل وارد شده است ولی اینکه در مقام عمل این تعامل چقدر شکل بگیرد مهم است و ممکن است یک ترفند رسانه‌ای از سوی باشد که فعلاً سرو صداها را بخواباند ولی به وقتش از منافع تیم خود کوتاه نیاید و به خاطرش بجنگد. چنین رویکردی را در بین مربیان پیش از کی‌روش مثل برانکو و قطبی و دایی و قلعه‌نویی هم دیده بودیم. باید دید در مقام عمل او کی‌روشی عمل می‌کند یا ویلموتسی.


* اعضای کادرفنی

هرچند انتخاب دستیارانِ اسکوچیچ به اندازه زمان کی‌روش حساس نیست ولی بازهم همیشه یکی از موارد قابل بحث بوده است. زمان کی‌روش بنا بود یک مربی ایرانی مستعد کنار او قرار گرفته و زیر دستش پرورش پیدا کند و در آینده برای فوتبال ایران ثمرات مثبتی داشته باشد ولی سرمربی پرتغالی هیچ دستیاری را کنار خودش بیش از چند ماه تاب نیاورد و هرکدام بعد از مدتی به دلایلی جدا شدند و تنها مارکار آقاجانیان در تیمِ او حضور داشت. ویلموتس در دوران کوتاه حضورش در ایران وحید هاشمیان را کنار خود داشت و گفته می‌شود اسکوچیچ هم با او ادامه می‌دهد. وی در این خصوص گفت:

این روزها درگیر مذاکرات گوناگون درباره انتخاب دستیارانم هستم و به زودی پاسخ سوالات را خواهم داد. قطعاً از دانش و تجربه دستیاران قبلی استفاده خواهد شد چون کاری که ما الان انجام می‌دهیم ادامه راه مربیان قبلی است اما اینکه چه کسانی دستیار من خواهند شد باید در چند رو آینده صحبت کنیم. در کرواسی ضرب المثلی دارم که هر سری یک ابری دارد. باید نظرات دوستان مختلف را بپرسیم تا در نهایت تصمیم بگیریم.

به هر حال بحث انتخاب دستیاران هم از لحاظ مالی و اقتصادی موضوع مهمی است و هم از لحاظ استفاده از نیروی داخلی. اگر اسکوچیچ بخواهد دستیارانش را از کرواسی بیاورد هزنیه قابل توجهی به فدراسیون تحمیل می‌شود و در نقطه مقابل مربی ایرانی هم ارزان‌تر است و هم مشکلات کمتری دارد. اسکو در این مورد هم گفته اهل تعامل است و سر جنگ ندارد و مابقی‌اش بسته به همت فدراسیون فوتبال دارد.


* ارتباط با لژیونرها

کی‌روش علاقه خاصی به لژیونرهای اروپایی داشت و در هر شرایطی آنها دعوت می‌شدند ولی در سمت مقابل مارک ویلموتس علاقه زیادی به بازیکنانی داشت که در شرایط بازی قرار داشتند و حتی در مقطعی سعید عزت‌الهی و علیرضا جهانبخش هم که موقعیت بازی ثابت در ترکیب تیمشان را نداشتند در فهرست سیاه قرار گرفتند. اسکوچیچ کدام رویکرد را در نظر دارد؟

 از همین جا پیامی به تمام بازیکنان تیم ملی می‌دهم که همه بازیکنان از شانس مساوی برای حضور در تیم ملی برخوردار هستند و حضور در تیم ملی بستگی به سطح آمادگی آنها دارد. طی پنج روز آینده برنامه ما به این شکل است که تمرکز ما روی بازیکنان لژیونر خواهد بود. بخشی از شخصیت من این است که انگیزه بازیکنان را بالاتر ببرم. این موضوع درباره بازیکنان مختلف، متفاوت است. با توجه به اینکه بازیکنان لژیونر ما حرفه‌ای هستند باید بگویم که پوشیدن پیراهن تیم ملی افتخار بزرگی است که نصیب آنها شده و من با ارتباط نزدیک خواسته‌ها و هدف خودم را به آنها خواهم گفتم و به این شکل به هدفمان می‌رسیم.


* پرداختی‌ها 

مشکلی که در چند سال اخیر فوتبال ایران درگیرش بوده پرداخت دستمزد مربیان و بازیکنان خارجی است. نفراتی مثل شفر، برانکو، استراماچونی، کالدرون، کی‌روش و ویلموتس از این دست مربیانی بودند که به دلیل تحریم‌ها در دریافت حقوقشان به مشکل خورده و همین یکی از انگیزه‌های آنها برای جدایی بود. در مورد اسکوچیچ از ابتدا گفته شده بود که او قرارداد ریالی امضا کرده و مشکلی با شکل دریافت حقوقش ندارد.

در کل مطلع از موقعیت حاضر هستم که در نتیجه تحریم‌ها به وجود آمد. من شاید یک ماه صبح و شب در صنعت نفت وقتم را گذاشتم که بازیکنان خارجی مناسب تیم ملی پیدا و متقاعد کنم اما به علت معضلات مالی به آبادان نیامدند. البته چالش دیگر من در آن‌جا این بود که چهار ماه متمادی حق و حقوقم را دریافت نکردم. همه آگاه هستیم و این موقعیتی است که باید به هم کمک کنیم و تا مشکلات را به بهترین شکل مدیریت کنیم. تمرکز و توجه من به کارم و اهدافم خواهد بود و آخرین موضعی که به آن فکر می‌کنم موضوع مشکلات مالی است.

این صحبت‌ها نشان می‌دهد اسکوچیچ با آگاهی از شرایط حال حاضر مسئولیتش را پذیرفته و اگر روی حرفش استوار باشد مشکلی به اندازه نفرات قبلی برای پرداخت دستمزدش ایجاد نخواهد شد و شاید همین یک پوئن مثبت و مهم در راه انتخاب شدنش به عنوان سرمربی تیم ملی باشد ولی به هر جهت انگیزه یک سرمربی در کنار همه موارد بستگی به دریافت حق و حقوقش دارد و حتی اگر اسکوچیچ اعتراضی به معوقاتش نداشته باشد این موضوع ممکن است روی تمرکز و عملکرد فنی او تاثیر بگذارد.


* مدت قرارداد 

قطعاً اسکوچیچ نام و آوازه‌ای مثل کی‌روش، برانکو و حتی ویلموتس ندارد و شاید نیازی نباشد نگران تمدید قرارداد او در صورت موفقیت باشیم ولی به هر جهت ممکن است او روی نیمکت ایران به نام و آوازه‌ای برسد و بعد از آن برای ماندن روی نیمکت تیم ملی مشکل‌ساز شود. پاسخ اسکوچیچ چه بود؟

قراردادم می‌تواند تا 2050 باشد. می‌دانید در فوتبال وضعیت چطور است. اگر خوب باشیم قراردادم تمدید می‌شود و اگر بد نتیجه بگیرم، قطعا نفر بهتری جایگزین می‌شود.

این موضوع تایید می‌کند که فعلاً جای نگرانی از این بابت نیست و فدراسیون دستِ بالا را در همکاری با اسکوچیچ دارد ولی اینکه او نتایج موفقی کسب کند و در همین موضع باقی بماند چیزیست که زمان مشخص خواهد کرد. 


* سقف آرزوها

فوتبال ایران نشان داده که با سقف بلند آرزوهای سرمربی تیم ملی می‌تواند بالا برود یا پایین بیاید. روزی کی‌روش رویای صعود به دور حذفی جام جهانی را تا آستانه زنده شدن برای ما پیش برد و روزی دیگر ویلموتس مارا به جایی رساند که صعود به مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی هم برای ما تبدیل به یک اتفاق خوب شود. سقف آرزوهای اسکوچیچ کجاست؟

ا شناختی که از تیم ملی دارم برنامه‌های خودمان را پیش خواهیم برد و این اطمینان را می‌دهم که با قدرت کار خواهیم کرد. بازیکنان این پیام من را بشنوند که دست به دست هم کار را پیش می‌بریم و نتایج اخیر تیم ملی را با همدیگر فراموش می‌کنیم و نتایح بهتری رقم بزنیم.

در مورد موقعیت تیم ملی اگر بخواهم صحبت کنم، باید بگویم که در بازی‌های انتخابی جام جهانی 2022 شاید تیم ملی در مسیر درستی قرار نگرفت. بنده اینجا هستم که با تمام انرژی مثبت و دانش و تجربه خودم در راستای موفقیت تیم ملی ایران قدم بردارم. دوست دارم به طور شفاف و واضح درباره اهدافم صحبت کنم. پیرو مطالبی که در رسانه‌های ایران مطرح شده باید بگویم که می‌خواهیم بازی به بازی به هدفمان نزدیک شویم و انرژی مثبت تزریق کنیم و در ادامه به جام جهانی قطر راه یابیم.

بعد از هر بازی به بردن به بازی‌های بعدی نیز فکر می‌کنیم و سپس به دنبال صعود به جام جهانی خواهیم بود که بعد از صعود به هدف‌های دیگر و صعود از گروه‌مان از جام جهانی فکر خواهیم کرد.

اسکوچیچ به درستی می‌داند فعلاً ماموریت او عبور از گردنه نسبتاً دشواری است که تیم ملی درگیر آن شده و باید ابتدا از گروه‌مان صعود کنیم و در مرحله مقدماتی هم جواز حضور در قطر به ما داده شود و پس از آن می‌شود در مورد صعود به دور حذفی فکر کرد. او می‌گوید فعلاً تمرکزش روی بازی‌های پیش رو است ولی صعود به دور حذفی جام جهانی هم برای او یک اتفاق دور از دسترس نیست و با روحیاتی که از او سراغ داریم بلند پروازی لازم برای چنین هدفی را دارد.


* جمع بندی

مربیان کروات بخش جدانشدنی از تاریخ فوتبال ایران هستند و نقش پررنگ آنها در پیش برد فوتبال ما غیر قابل انکار است و حالا حضور اسکوچیچ روی نیمکت تیم ملی هم برگ دیگری از این دفتر خواهد بود که باید ببینیم به چه شکل نوشته می‌شود. از جنبه مثبت بخواهیم نگاه کنیم اسکوچیچ خصوصیات منفی کی‌روش یعنی روحیه تهاجمی و تعامل ناپذیر را ندارد و خصوصیات منفی ویلموتس یعنی بی‌انگیزگی هم در او دیده نمی‌شود ولی خودش هم باید بپذیرد رزومه کافی برای نشستن روی نیمکت این تیم را نداشته و تا حدی لطف مسئولان فدراسیون شامل حالش شده است. به هر جهت این فرصت در اختیار وی قرار گرفته و می‌تواند با استفاده بهینه از آن هم موفقیت تیم ملی را تضمین کند و هم خودش اعتبار بالایی در عرصه مربیگری در جهان کسب کند. 

فعلاً نسبت به حضور اسکوچیچ در تیم ملی گارد وجود دارد ولی نشست روز گذشته نشان از صعه صدر او مقابل هجمه‌ها دارد که اگر این موضوع همیشگی باشد کمک زیادی برایش خواهد بود. او توانست تا حدی در این صحبت‌ها جو علیه خودش را آرام کند و مابقی شرایط به نتایجی که کسب می‌کند بستگی دارد. بهتر است با وجود همه اشکالات و نواقص برای سرمربی جدید تیم ملی آرزوی موفقیت کنیم.

تیم ملی ایران دراگان اسکوچیچ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر