کد خبر: 871404 A

کارشناس فوتبال ایرانی در خصوص روزنامه‌نگاری مطالب جالبی مطرح کرده است.

به گزارش ایلنا، بهمن فروتن متن زیر را در خصوص روزنامه‌نگاری در ایران به رشته تحریر در آورده است:

روزنامه‌نگارانی هستند که وقتی نوک قلم را روی کاغذ می‌گذارند تا پایان مطلب، یکسره روی کاغذند، مگر اینکه، نقطه سر سطری داشته باشند.

می‌دانید نوشتن همین نصف ستون چقدر زمان می‌برد؟ اگر بگویم نصف روز، باورتان نمی‌شود. حق دارید چون قاعدتاً، با قلم یکسره و بدون نقطه سر سطر، نباید ربع ساعت بیشتر طول بکشد.

خب داستان، داستان حسین کرد شبستری نیست که هر چه خواستی به سلیقه خودت کم و زیادش کنی. داستان، داستان فوتبال است.

پدیده‌ای اجتماعی که مردم جهان از کشورهای اسلامی گرفته تا ارتدوکس، دوستش دارند. خیلی راحت، بدون سؤال و جواب و چرا و این حرف‌ها، همه دوستش دارند. شاید بگویید، اینکه نباید کار سختی باشد! نه، نیست. اگر تخصصی داشته باشی و بخواهی از خود فوتبال بنویسی نه، نیست ولی اگر بخواهی وارد حاشیه بشوی، آن وقت هست.

برای اینکه، اول باید وارد اینترنت شوید و ببینید ترامپ در راه سیاست جهانی چه بازی جدیدی راه انداخته است و مشاهده کنید که نئولیبرال‌های اروپایی با چه تاکتیکی وارد این بازی می‌شوند و همگام با هم چه تأثیرهای ناگواری روی سیاست، اقتصاد و اجتماع کشورهای در حال توسعه می‌گذارند. هنوز تمام نشده است، باید فوتبال بین‌المللی را مطالعه کنید و ببینید با چه سرعت سرسام‌آوری پیشرفت می‌کند و شما که ایستاده‌اید، با چه سرعت سرسام‌آوری به عقب رانده می‌شوید.

فرمول ترامپ و نئولیبرال‌های اروپایی همین است، ایجاد فاصله‌های نجومی بدون دسترس. خب فوتبال خودمان و نابسامانی‌هایش چه؟

انتخاب رئیس فدراسیون، انتخاب سرمربی تیم ملی، عکس‌العمل وزارت ورزش، بیانیه کانون مربیان، مصاحبه علی دایی و... تازه بعد از جمع‌بندی باید فکر کنید که چه می‌خواهید بنویسید و از همه مهم‌تر... چگونه بنویسید که گربه شاختان نزند... !

در چگونه نوشتن همیشه باید به یاد عزیز نسین نویسنده ترک باشید. موضوع داستان کوتاهی، جایزه جهانی سخت‌ترین عمل جراحی است که نصیب یک پزشک ترک برای عمل لوزه می‌شود، جایزه دوم برای پیوند قلب.

قابل توجه، پزشک ترک، لوزه‌های یک روزنامه‌نگار ترک را عمل کرده بود.

قاعدتاً، ستون باید همین جا تمام شود ولی یک چیز را یادتان نرود، شما راجع به فوتبالی می‌نویسید که فساد زده است و همه جای دنیا زور فساد به شما می‌چربد.

به این ترتیب، می‌رسیم به فرمول‌بندی جملات چون زور فساد از شما به مراتب بیشتر است باید سعی کنید که هیچ کجا گاف ندهید در غیر این صورت، می‌اندازنتان آنجا که عرب نی انداخت و به همین دلیل واضح و مبرهن است که روزنامه‌نگار ایرانی قلم‌اش را از روی کاغذ بر نمی‌دارد و اکثراً تیترهایش پلاستیکی است.

 

بهمن فروتن

بهمن فروتن روزنامه‌نگاران ورز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر