کد خبر: 871323 A

تنها برنده ایرانی هفته اول لیگ قهرمانان آسیا سپاهان بود؛ تنها نماینده لیگ برتر که در نیم‌فصل تغییراتی نداشته و حتی با خرید محمد طیبی و سروش رفیعی تیمش را تقویت کرد. هر دو بازیکن دیروز در ترکیب اصلی بودند و موفق شدند دروازه العین را باز کنند.

به گزارش ایلنا، استقلال، پرسپولیس و شهرخودرو پیش از شروع لیگ قهرمانان آسیا خساراتی داشتند و نتوانستند در بهترین فرم وارد تورنمنت بشوند. مهم‌ترین شوک برای آنها از دست دادن سرمربی‌شان بود. البته این تنها دلیل نتایج ضعیف آنها نبود و اتفاقات دیگری هم بود که اجازه نداد به سه امتیاز برسند.

جدایی استراماچونی از استقلال ضربه سختی به این تیم و هوادارانش بود و آبی‌ها در غیاب سرمربی ایتالیایی 5 امتیاز حساس در لیگ برتر از دست دادند. مجیدی هرچند تلاش می‌کند مسیر استراماچونی را ادامه بدهد، ولی طولانی شدن این تغییرات استقلال را از ریتم انداخت. استقلال نسبت به شروع فصل بازیکنان پرشماری را هم از دست داده و در برابر الشرطه، مجیدی گزینه‌های محدودی داشت. شجاعیان، یزدانی، غلامی و دیاباته مصدومان مهم این تیم بودند که قائدی هم به آنها اضافه شد. اگر استقلال تمام بازیکنانش را در اختیار داشت می‌توانست لیگ قهرمانان را با برد شروع کند. زمین ناهموار ورزشگاه اربیل هم مانعی برای استقلال بود و در یک زمین مناسب همین تیم هم می‌توانست به جای یک امتیاز، سه امتیاز بگیرد.

کالدرون هم در پرسپولیس با کمی تأخیر به سرنوشت استراماچونی دچار شد. مربی آرژانتینی به تدریج موفق شده بود ایده‌هایش را پیاده کند و گل‌محمدی هم برای ساختن تیمی بر اساس سلیقه‌اش نیاز به زمان دارد. کالدرون اصرار داشت که تیمش به مهاجم نیاز دارد، ولی اوساگونا و استوکس دیر به پرسپولیس اضافه شدند. گلزن ایرلندی در صورت آمادگی می‌تواند مهاجم اصلی پرسپولیس شود، ولی یحیی در دو بازی حساس اخیر تنها توانسته دقایقی از او استفاده کند. البته نباید فراموش کرد که الدحیل تیم پرستاره‌ای است که برای قهرمانی آمده و این سخت‌ترین بازی پرسپولیس در مرحله گروهی بود.

شهرخودرو را باید غریبه‌‌ای در میان مدعیان آسیایی دانست که صعودی غیرمنتظره به لیگ قهرمانان داشت و بدون آمادگی کافی وارد این تورنمنت شد. آنها در نیم‌فصل گل‌محمدی را از دست دادند و نه بازیکنان و نه کادر فنی این تیم تجربه چنین مسابقات سختی را ندارند. بدشانسی آنها زمانی کامل شد که مجبور شدند در بازی اول مقابل الهلال، مدافع عنوان قهرمانی بازی کنند. برای موفقیت در لیگ قهرمانان آسیا باید با ذهنیت مناسبی وارد این مسابقات شوید و اگر شهرخودرو در ادامه راه روندش را اصلاح نکند، حذف تلخی خواهد داشت.

استقلال و پرسپولیس هرچند نتوانستند با برد شروع کنند، ولی انتظار می‌رود که بتوانند به مرحله حذفی برسند. سپاهان هم با این برد کوبنده بخت صعودش به مرحله بعد را بالا برد. با این حال آمادگی بالای تیم‌هایی مثل الهلال و الدحیل نشان داد که نمایندگان ایران برای رسیدن به مراحل پایانی تورنمنت کار سختی دارند. برخلاف سایر مدعیان آسیا که با آمادگی کامل به لیگ قهرمانان می‌آیند و بهترین‌ها را به تیم‌شان اضافه می‌کنند، نمایندگان لیگ برتر با گذشت نیمی از فصل به دلیل مشکلات خاص فوتبال ایران تحلیل رفته‌اند و آرزوی قهرمانی روز به روز برای‌شان دست‌نیافتنی‌تر می‌شود.

گزارش: آرمن ساروخانیان

لیگ قهرمانان آسیا استقلال تهران پرسپولیس تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر