کد خبر: 843067 A

رئیس فدراسیون فوتبال با حضور در برنامه ورزش و مردم درباره فسخ قرارداد مارک ویلموتس صحبت کرد.

به گزارش ایلنا، مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال پس از جلسه با مارک ویلموتس به دنبال فسخ قرارداد سرمربی تیم ملی ایران در برنامه ورزش و مردم حضور یافت تا درخصوص این جلسات صحبت کند. تاج در ابتدا گفت: امروز اینجا هستم تا درباره هرچیزی که نیاز به توضیح دارد صحبت کنیم.

چه شد که ویلموتس انتخاب شد، تاج در پاسخ پیمان یوسفی گفت: در مجموع برای انتخاب آقای ویلموتس باید بگویم بعد از جام جهانی و جام ملت های آسیا بسیاری روی سرمربی جوان نظر داشتند و کسی بعد از آقای کی روش به دنبال مربی ایرانی نبود. با آقای لوپتگی صحبت کردیم، او مایل بود اما پدرش سرطان داشت و بعد از ایشان آقای رنارد بود او هم مایل بود اما از شهریورماه می آمد ما خواستیم از خرداد ماه باشد. الان همه می‌گویند چه کسانی مقصر حضور ویلموتس بودند. ما بودیم. الان هم دلایل مان را هم می‌گوییم.

تاج ادامه داد: او همین الان نوزدهمین سرمربی برتر جهان است. او سابقه خوبی با بلژیک داشت بلژیک را قهرمان کرد. چهار جام جهانی را تجربه کرده بود و انتخاب درستی بود و همه هم استقبال کردند.

مهدی تاج در پاسخ به این سوال که آیا برای انتخاب این سرمربی مشورت کرده بودید؟ گفت: بله، تصمیم این بود که سرمربی جوان باشد، تجربه هدایت تیم ملی و همچنین حضور در جام جهانی را هم داشته باشد. قرارداد بسیار خوبی با ویلموتس امضا شد. برخی می‌گویند که این قرارداد چه بود چون اطلاعات ندارند. شفاف سازی و افشاگری کاملا از هم جداست. من قرارداد آقای کی روش را هم نوشتم. قرارداد کی روش مباحث کلی دارد. مثلا گفته بودیم گزینش و آماده سازی، برنامه ریزی، گزارش دوره ای از رخدادها، قبول کلیه موارد تیم ملی، تعهد سرمربی برای هر مرحله از اردو به فدراسیون فوتبال، کلیه هماهنگی ها مربوط به مرخصی و مثلا شش دوره مرخصی باید در قرارداد گنجانده شود. 16 مورد تعهد داشت که دیدار با باشگاه ها و تماشای مسابقات هم جزو آنها بود. ما فکر می‌کردیم خوب پیش می‌رویم. همچنین برگزاری سمینارها و عدم برگزاری مسابقات غیر لازم هم در قرارداد کی روش بود.

رئیس فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: قراردادی که با ویلموتس امضا کردیم به صراحتا اعلام میکنم که سه میلیون دلار نیست. ما و ایشان در قرارداد گفتیم که رقم دقیق را نگوییم. در بند 5 قرارداد گفتیم که هر کدام از افراد فسخ قرارداد کنیم می‌تواند 3 ماه بعد به طرف مقابل غرامت بدهد. خود قرارداد زیر 2 میلیون دلار است. 

تاج در ادامه به گمانه زنی‌های رسانه‌ها درخصوص رقم قراراد گفت: دروغ گفتن قباحت دارد و تمام برنامه ها درمورد این رقم صحبت می‌کردند. اذهان عمومی تشویق میشد و دروغ گفتن خوب نبود.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره آخرین دیدار با ویلموتس عنوان کرد: من دو روز پیش با ایشان جلسه داشتم و خیلی این مبحث داغ است. این قرارداد یک قرارداد بسیار خوب است. رئیس استیناف کنفدراسیون فوتبال آسیا که ایرانی است در این باره به ما نظر داد. او به ما مشورت داد که مثل قبل نشود. اول درباره قرارداد ویلموتس می‌گویم که رقم قراردادش منطقی است و شاید نماینده مجلس هم درباره آن صحبت کرده باشد. این به هر حال کار زیبنده ای نیست. ما کارشناس های زیادی داریم و منتقدان درست صحبت کردند. هرکسی مربی خارجی، ویلموتس و مربی بلژیکی را بشناسد میداند که 500 هزار دلار آن منطقی نیست. الان خیلی از مربیان داخلی ما چنین رقمی می‌گیرند. به نظرم برخی در مجلس باید به مشکلات برسند و اگر من هم درباره مشکلات جامعه صحبت کنم می‌گویند که باید به فوتبال برسم.

تاج افزود: وقتی آقای ویلموتس با ما قرارداد بستند در یک بند از قرارداد آورده بودیم که صراحتا در تحت تاثیر تحریم های شدید آمریکا هستیم. ویلموتس دو روز وقت گرفته بود که این قرارداد را امضا کنیم. بعد از همان قرارداد چند تحریم دیگر اعمال شد که از عهده فدراسیون فوتبال خارج بود. هر سرمربی به هر حال بعد از دو یا سه ماه قرارداد می‌تواند به دنبال پرداخت نشدن پول قراردادش را فسخ کند. آقای ویلموتس قبل از بازی با عراق فسخ قرارداد کردند و چندین نامه به فیفا ارسال کرده بودیم که پولمان را پرداخت کنند. قبلا برای کی روش نامه میزدیم و پول را میگرفتیم اما حالا میسر نیست.

او ادامه داد: شاید ویلموتس فکر میکرد ما اراده ای برای پرداخت پول نداریم. ما تنها 7 روز دیرتر پول را پرداخت کردیم و به هر جهت یک سرمربی بزرگ وقتی رویداد مهمی پیش رو داشتیم باید زود در تمرین ما شرکت میکرد که این به نظرم اتفاق بدی بود که افتاد. اتفاق های دیگری هم بود و ما صبر کردیم تا بعد از بازی عراق.

تاج بیان داشت: بعد از بازی عراق او گارانتی میخواست برای پرداختی‌ها بعدی اما چون فسخ کرده بود روی مفاد قراردادی تمرکز کردیم که فورس ماژور بود. جلسه خیلی خوبی بود و حتی ما را به شام هم دعوت کرد. هم وکلای ما و هم وکلای آنها حضور داشتند. در مجموع واقعیت این است که قرارداد از سوی او فسخ شده است. توییتی که ایشان کرده گفته که دوستانه مسئله را دنبال میکنند. همه چیز دوستانه است و ما نتوانستیم ضمانتی برای پرداختی‌ها بعدی به او بدهیم. او برای بازگشت به دنبال ضمانت بود. بحث‌هایی بود که الان صحبتش در تلویزیون نیست. ما درباره مرخصی‌ها صحبت کردیم و از او گزارش می‌خواستیم. هر سوالی باشد مکلف هستیم که صحبت کنیم و خیلی از مسائل را گفتم.

این قرارداد در اختیار مقامات وزارت ورزش و جوانان قرار دارد و همه چیز بررسی شده است. نهادهای نظارتی اگر از ما بخواهند ما مکلف هستیم که ارائه کنیم. 

تاج درباره دعوت به مجلس گفت: الان به مردم می‌گوییم و نمایندگان هم همین را گوش کنند. شاید آنجا دوباره توضیح بدهم. الان روی تعویض سرمربی می‌گویند که چرا تعویض کردید. مثلا همین برای تیم امید خیلی روی آقای استیلی فشار می‌آورند. بدترین رفتارها را با سرمربیان داخلی کردند، مگر نکردند؟ منتقدان باید درست بگویند. نقشه راه الان چیست؟ ما بسیاری از کارشناسان را آوردیم و نباید این را بگویند که ویلموتس را از کجا آوردیم. او چهار بار به جام جهانی رفته و سرشناس بود. ما دلسوزان زیادی داریم؛ آقای دادکان و آقای مصطفوی چرا حرف غیرمنطقی نمی‌زنند چرا که دستشان در کار بوده است. با رسانه نمیشود به سیزه بدر رفت! برای بازی با بحرین و عراق نشان داد که ویلموتس شناخت خوبی از فوتبال ما نداشت. الان ما بهترین شرایط را داریم. 

تاج درخصوص حضور برانکو ایوانکوویچ در فدراسیون فوتبال گفت: بالاخره سرمربی را فدراسیون فوتبال انتخاب و معرفی خواهد کرد. عده ای میگویند بسیاری از دوستان شاید نظرشان متفاوت باشد ویلموتس بزرگ بود ولی خیلی به مسائل لیگ و لژیونرهای ما گره نخورده بود. مثلا وقتی یک بازیکن تیم ملی را نمی‌دانست که در کدام تیم بازی میکند. این مهم است که ما سه رویداد بیشتر نداریم. ما باید به باشگاه مجال بدهیم که همینطور بازی کنند. احتمالا هنک کنگ و کامبوج را شکست میدهیم و اینجا اگر بحرین را شکست بدهیم به دور بعد صعود میکنیم. اگر ما یک قرارداد با سرمربی جدید به توافق برسیم شاید قرارداد خوبی باشد و هیچگاه ضرر نمی‌کنیم و شاید سود هم داشته باشیم.

مهدی تاج درباره فاکتورهای قابل توجه سرمربی جدید تیم ملی گفت: باید شناخت کافی از لیگ و تیم ملی ما داشته باشد چون وقت آزمون خطا نیست و فکر کردیم که ویلموتس می‌تواند چند سال کمک کند اما اینطور نشد. یکی دو نماینده مجلس همیشه بحث می‌کنند و همه برای ما محترم هستند. هر بار هر کشوری به جام جهانی می‌رود 11 میلیون دلار می‌گیرد پس برای مهم است که به جام جهانی برویم. الان ازبکستان و امارات سرمربیان خود را عوض کردند. آنها هم اینطور فکر می‌کنند که باید به جام جهانی بروند. ما باید همه تلاشمان را بکنیم و هر تعویضی باید انجام شود که بحرین را به راحتی در تهران ببریم. 

پیمان یوسفی مجددا درباره حضور برانکو روی نیمکت تیم ملی سوال کرد و تاج پاسخ داد: ببینید باید بپذیریم در واقع قدرت ما طوری نیست که اسم یک سرمربی را ببریم و شاید ما یا دوستان با گزینه ها صحبت کرده باشند اما چیزی که به ضرر ماست و به ضرر تیم ملی باشد را نمی‌گویم. صحبت‌هایی که الان گفتیم هم به دنبال حملات متعدد بود. مثلا ما جایزه ای اخیرا در کنفدراسیون فوتبال آسیا نبردیم اما  در 5 رده از 6 رده جزو سه کاندید برتر بودیم. چرا این را نمیگویند که همیشه در بین کاندیدها برتر هستیم. من معتقدم که بیرانوند بهترین دروازه بان و مرد سال آسیاست. این را به آقای اینفانتینو هم گفتم. کلی هم خندیدند.

تاج درباره مراسم معرفی برترین‌های سال آسیا عنوان کرد: هیات رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا 5 عضو بزرگ دارد و ما هم یکی از اعضا هستیم. نتایچ ژاپن بسیار بهتر از ما بود و در همه موارد پیشرفت داشته‌اند. توصیه من این است که بیرانوند همچنان بهترین است حتی به شیخ سلمان هم همین را گفتم. یک دوره ممکن است که کاندید بهترتری هم باشد. آقای بیرانوند به نظرم باید انتخاب می‌شد. پس ما سرمربی را انتخاب، به موقع معرفی خواهیم کرد و زمان را از دست نخواهیم داد. به این زودی‌ها تصمیم نمی‌گیریم. باید موانع را از پیش رو برداریم و باید بپذیریم که وضع مالی فدراسیون فوتبال اگر به جام جهانی برویم هم به حساب فیفا می‌رود و نمی‌توانیم آن را به دست بیاوریم. از نمایندگان مجلس انتظار داریم مسئله حق پخش را برطرف کنند. سوال کنند که چرا 12 سال است که این مسئله حل نشده است. تمام باشگاه‌ها در حال حاضر مشکل مالی دارند. یکی از دغدغه‌های ما همین است. در حال حاضر ما در فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا پرونده‌ای نداریم. ما تمام ورزشگاه‌ها استانداردسازی کردیم. برای دو بازی خارج از کشور ما هواپیمای اختصاصی داشتیم و این نشان می‌دهد که خرج‌ها همچنان باقی است.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره تیم امید اظهار داشت: ما خیلی امید داریم و الان سرمربی داخلی داریم که باید از آن حمایت شود. در دوره قبلی با تیم زیر 21 ساله‌ها شرکت کردیم و بازیکنان ما با تجربه هستند.

تاج درباره شایعاتی که مبنی بر حذف باشگاه استقلال از فصل آتی لیگ قهرمانان آسیا منتظر شده خاطرنشان کرد: پرسپولیس بسیاری از هزینه ها را پرداخت کرد و استقلال هم همینطور. در پرونده پروپئیچ هم پذیرفتند که پرونده را مختومه اعلام کنند. ما از آقای اینفانتینو خواستیم که پول ما را بدهد. این برای فیفا بد است. آمریکا غلط  میکند که بگوید پول فوتبال را ندهید. فوتبال که سیاسی نیست. فیفا آنجا پذیرفت که پول پروپئیچ را بدهد. خودم نمیدانم که استقلال مورد دیگری هم دارد یا خیر. صحبت کردیم و قرار شده که پیگیری کنیم تا همه مشکلات برطرف شود. باشگاه تراکتور هم همینطور بسیاری از پرونده‌ها را بست. بحث‌های دیگری هم وجود دارد و امیدواریم با صدا و سیما به توافق برسیم تا درآمدهایی برای باشگاه‌ها به دست بیاید. همچنین تبلیغات محیطی هم زیر نظر داریم.

در واکنش به اینکه سهمیه لیگ قهرمانان آسیا باشگاه‌های ایرانی به قطر داده شده تا آنها در کنفدراسیون فوتبال از ایران حمایت کنند، تاج گفت: سهمیه دادیم به قطر که حمایت کنند. من متاسفم که بسیاری از روزنامه‌ها اطلاعات غلط می‌دهند و مردم را ناامید می‌کنند. اصلا اینطور نیست و گفتم که پیگیری کنند. از نظر فیزیکال اصلا امکان ندارد چنین کاری انجام شود و تکذیب می‌کنم.

رئیس فدراسیون فوتبال درخصوص انتخابات هیات‌های فدراسیون استان‌ها بیان داشت: چون پیش بینی میکردم جزو سوال‌ها باشد و یکطرفه بوده نمی‌خواهم به اندازه زیاد رسانه‌ها بپردازم اما حرفم این است که رسانه یا رادیو اگر بخواهد چیزی بگوید این را در نظر باشد که مردم ولی نعمت ما هستند و مسئول مورد نظر هم پاسخگو باشد. در فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا هم اینطور بوده که در پایان دوره ریاست، رئیس ایستاده و انتخابات دوباره با حضور همان رئیس برگزار شده است. هیچ مسئول هیاتی نمی‌تواند بعد از دوران ریاستش فردی را تعویض کند. ما تصمیم گرفتیم که بر این اساس و طبق اساسنامه پیش برویم و مشکلی نیست. در گیلان انتخابات دوباره برگزار شد و در تهران هم سه نفر روی انتخابات نظارت می‌کنند که رئیس هیات هم نمی‌تواند دخالت کند.

مهدی تاج درباره اینکه آیا دستیار ایرانی در کادر بعدی تیم ملی حضور خواهد داشت یا خیر عنوان کرد: فکر می‌کنم که آقای هاشمیان استاندارد هستند و روال خوبی را طی می‌کنند. یکی از معدود انتخاب‌های خوب فدراسیون فوتبال همین آقای هاشیمان بوده‌اند.

او همچنین درباره اینکه با انتخاب برانکو وضعیت مطالبات او از پرسپولیس چگونه خواهد بود گفت: اگر او بخواهد بیاید به هر جهت باید مشکل پرسپولیس برطرف شود. چون که نمی‌خواهم آتویی به وکلای دیگر بدهیم که چون با سرمربی قبلی فسخ قرارداد نکردیم یک سرمربی دیگر را انتخاب کنیم. اگر برانکو بخواهد بیاید او انتظار دارد که مشکلش با پرسپولیس حل شود.

تیم ملی فوتبال ایران فدراسیون فوتبال مهدی تاج مارک ویلموتس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر