کد خبر: 840241 A

حضور در المپیک کاپیتان را وسوسه کرد؛

کاپیتان تیم ملی بسکتبال برای حضور در المپیک 2020 تصمیم به منصرف شدن از خداحافظی خود گرفته است.

به گزارش ایلنا، وقتی تیم ملی به آن شکل عجیب و غریب در چین سهمیه المپیک گرفت، اولین واکنش بازیکنان پس از فریادهای بلند و خوشحالی‌های انفجاری، تلاش برای قلمدوش کردن کاپیتان و برپا کردن جشن خداحافظی برای او بود. صمد نیکخواه چند روز قبل و پس از نتایج ضعیف تیم ملی در مرحله اول جام جهانی و رسیدن شانس صعود به نزدیک صفر، به طور تلویحی از خداحافظی‌اش خبر داده بود و بازیکنان هم با همان تصور قصد داشتند، تصمیمش را یادآوری کنند. اقدامی که البته بیشتر به شوخی تبدیل شد اما کاپیتان اجازه همان شوخی را هم نداد.

صمد نیکخواه بهرامی پس از حدود دو دهه بازی در تیم‌های ملی بسکتبال، اعلام کرد که قصدش برای خداحافظی از رقابت‌های ملی را قدری به تعویق انداخته. افسون و تجربه دوباره المپیک، سودایی بود که به این سادگی‌ها نمی‌شد از آن گذشت. صمد هم اصلاً آدمی نبود و نیست که بازی در المپیک را حتی برای دومین‌بار از دست بدهد. پس خیلی صریح و واضح گفت که خواهد ماند و به شوخی از اهالی بسکتبال و رسانه‌ها خواست تا او را برای یک سال دیگر تا المپیک 2020 توکیو تحمل کنند!

تصمیم کاپیتان در حالی گرفته شد که شاید در شرایط چندان خوبی قرار نداشت. در شرایطی با نظر مثبت مهران شاهین‌طبع به تیم ملی رسیده بود که فصل گذشته را از دست داده و در هیچ باشگاهی توپ نزده بود. با تمرین در کنار سایر بازیکنان آمادگی حداقلی را فراهم کرد و به جام جهانی رفت اما آن صمد همیشگی نبود و نتوانست آنطور که باید و شاید تیم را کمک کند. وسوسه‌های خداحافظی هم به همین خاطر در ذهنش به صدا درآمد اما سهمیه که قطعی شد، همه چیز تغییر کرد. قرار شد حضور آن بازیکن بزرگ و تأثیرگذار، حداقل برای یک سال دیگر تمدید شود.

 تمدید حضور صمد نیکخواه در سطح اول بسکتبال ایران، نیازمند حضور دوباره‌اش در کوران رقابت‌های باشگاهی بود. اتفاقی که شاید می‌توانست با یک تیم خارجی هم بیفتد اما صمد ایران را انتخاب کرد و تقریباً مثل تمام سال‌های حضور مهرام در لیگ، انتخاب اول و آخر صمد همانجا بود. اینطور که خودش گفته، سنگ بنای اولیه حضور دوباره مهرام در لیگ 98 را هم خودش چیده تا بتواند این یک سال را برای آماده شدن، با پیراهن مهرام سپری کند. صمد با مهرام و مصطفی هاشمی یک بار دیگر در لیگ بازی می‌کند و حالا یکی از چهره‌های تأثیر‌گذار این مسابقات لقب گرفته.

دیدار حساس و حیثیتی مهرام – پتروشیمی در هفته هشتم لیگ برتر، یکی از نقاط عطف حضور دوباره صمد در لیگ ایران بود. ثانیه‌های پایانی این دیدار حساس و نفسگیر، یک بار دیگر این بازیکن کارکشته را به ستاره بی‌چون و چرای میدان تبدیل کرد. شوت ثانیه‌های پایانی و «بازر بیتر» صمد نیکخواه، دو امتیاز برتری مهرام مقابل پتروشیمی را جور کرد تا کاپیتان با آن تعصب همیشگی و مثال‌زدنی‌اش، قهرمان این مسابقه لقب بگیرد.

مسابقه‌ای که شاید در مجموع لیگ تأثیر چندانی در نتیجه و جایگاه نهایی تیم‌ها نداشته باشد اما به راه انداختن این آتشبازی توسط صمد، نقطه عطفی در عملکرد این بازیکن به حساب می‌آید.

رسیدن دوباره صمد نیکخواه بهرامی به اوج، به‌عنوان یکی از بهترین‌های تاریخ بسکتبال ایران، به تنهایی اتفاق بزرگ و قابل توجهی است. آن هم در لیگی که کمبود ستاره‌های برجسته و نامی، یکی از نقاط ضعف بزرگ آن به حساب می‌آید. درخشش و رسیدن دوباره صمد به اوج و ایفای نقش سوپر‌استار و تعیین‌کننده نتیجه مسابقه، از آن اتفاق‌هایی است که می‌شود حتی برای لحظه‌ای، دل را به آن خوش کرد. لحظه‌هایی که بازیگران اصلی آن، باید ستاره‌هایی باشند در قد و قواره صمد که در 36 سالگی هم می‌تواند در میان همه بازیکنان جوان و پر انرژی، تک ستاره تیمش و مسابقه باشد.

صمد نیکخواه بهرامی تیم ملی بستکتبال ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر