کد خبر: 837693 A

بازیکنان لیگ برتر فوتبال هلند در پی اعتراض به سوءاستفاده نژادپرستانه هواداران با امتناع از بازی در دقیقه اول بازی‌های روز شنبه، با پیوستن به تیم‌های دسته اول این کشور، اعتراض خود نژادپرستی را به بهترین شکل ممکن نشان دادند.

به گزارش ایلنا، برای مثال یکی از جذاب‌ترین بازی‌های هفته چهاردهم لیگ هلند بین تیم‌های آژاکس و هراکلس پس از آغاز بازی از سوی هراکلس 60 ثانیه دنبال نشد و بازیکنان، هواداران و کادرفنی به صورت هماهنگ به دست زدن مشغول شدند و پس از آن بازی به جریان افتاد. در این اقدام پسندیده حتی داوران هم همراهی کردند و جو پرشور ورزشگاه آمستردام آرنا شریک بودند. در مقابل، در پایان نیمه اول یک دقیقه وقت اضافه لحاظ شد.

در حین این 60 ثانیه نمایشگرهای ورزشگاه جمله هلندی “Racisme? Dan voetballen we niet!” را نشان داد که معنی آن "نژادپرستی؟ پس ما فوتبال بازی نمی‌کنیم" بود. 

اقدام هماهنگ و یکدست مسئولان فوتبال هلند پس از یک اتفاق تلخ در لیگ دسته دوم فوتبال این کشور صورت گرفت. این صحنه پس از آن هماهنگ شد که احمد مندس موریرا، وینگر تیم دسته دوم اکسلسیور، گفت توسط هواداران دن بوش روز یکشنبه به عنوان "سیاه پوست و پنبه ‌چین" خطاب شده است. این آخرین مورد از نژادپرستی در فوتبال اروپا بوده است. باشگاه دن بوش از طرف هوادارانش از موریرا و باشگاه اکسلسیور عذرخواهی کرد.

در بیانیه اردیویسه آمده است:" این است که هواداران آگاه باشند که فوتبال متعلق به همگان است، صرف نظر از پیشینه فرهنگی، مذهبی یا اولویت جنسی. این اعتراض پس از آن انجام می‌شود که بازی بین اف سی دن بوش و اکسلسیور به دلیل سوء استفاده نژادپرستانه در اوایل این ماه متوقف شد. "

نژادپرستی در فوتبال اروپا و سراسر جهان به صورت گسترده‌ای در حال تکرار است و چند هفته پیش بود که ماریو بالوتلی، چهره شناخته شده فوتبال به دلیل شعارهای نژادپرستانه، برای چندمین بار این با پیراهن تیم برشا ایتالیا مورد حمله قرار گرفت. 

"کافی است" 

به غیر از سازمان لیگ مسابقات فوتبال هلند، فدراسیون فوتبال این کشور(KNVB) هم اعلام کرد که از اعتراضات پیشنهادی این هفته حمایت می‌کند و پروتکل‌های خود را برای مقابله با تبعیض در بازی تشریح می‌کند. بیانیه KNVB را بخوانید: "این ابتکارات ما را در بحث‌هایی که با سیاستمداران و شرکای اجتماعی خود داریم، تقویت می‌کند. از آنجا که فقط با هم می‌توانیم به درستی این مشکل اجتماعی را برطرف کنیم. نژاد پرستی منزجر کننده است و به فوتبال تعلق ندارد. نژادپرستی باید از جهان خارج شود. " KNVB همچنین تأیید کرد که تحقیقات درباره واقعه موریرا را نیز آغاز کرده است. جورجینیو واینالدوم هافبک لیورپول و تیم ملی هلند از جمله فوتبالیست‌هایی است که برای محکوم کردن اتفاقاتی که برای موریرا رخ داد دست بکار شد و به توییتر رفت تا بگوید "کافی است". روز سه شنبه، واینالدوم با نشان دادن رنگ پوستش به همراه فرانکی دیانگ، ستاره بارسلونا، یک گل برای تیم ملی هلند را جشن گرفت.

واینالدوم

تیم ملی فوتبال هلند لیگ برتر فوتبال هلند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر