کد خبر: 831931 A

کارنامه 10بازی اول سرمربی‌های آبی

استراماچونی هشتمین سرمربی استقلال در ادوار لیگ برتر است که برای نخستین بار سرمربیگری استقلال را تجربه می‌کند

به گزارش ایلنا، آندره آ استراماچونی هشتمین سرمربی استقلال در ادوار لیگ برتر است که برای نخستین بار سرمربیگری استقلال را تجربه می‌کند. غیر از مرحوم منصور پورحیدری و مرحوم ناصر حجازی که قبل از لیگ برتر هم تجربه سرمربیگری استقلال را در کارنامه داشتند،7 سرمربی شامل رولند کخ، امیر قلعه‌نویی، صمد مرفاوی، فیروز کریمی، پرویز مظلومی، علیرضا منصوریان و وینفرد شفر کسانی بودند که در دوره‌های مختلف لیگ برتر برای اولین بار نیمکت سرمربی استقلال را تجربه کردند و آندره آ استراماچونی هشتمین مربی است که این چالش را تجربه می‌کند.

عملکرد این 8 مربی را پس از 10 بازی در اولین فصل حضورشان به‌عنوان سرمربی استقلال را بررسی و باهم مقایسه می‌کنیم. استقلال استراماچونی  تا پایان هفته نهم با 5 برد، 3 تساوی و 2 شکست 15 امتیاز دارد. تیم او 21 گل زده و 9 گل هم دریافت کرده است. در ادامه کارنامه 7 مربی دیگر را مرور و بررسی می‌کنیم. لازم به توضیح است که این مقایسه کمی است و کیفیت فنی و نحوه بازی و نمایش تیم‌ها موردتوجه نیست. طبق این مقایسه مشخص می‌شود که صمد مرفاوی و وینفرد شفر بهترین عملکرد را داشتند و رولند کخ و علیرضا منصوریان را در نقطه مقابل بدترین رزومه را بعد از 9 بازی ابتدایی داشتند. 

 

لیگ دوم حرفه‌ای،رولند کخ

دستیار اول کریستوفر دام  سرمربی موفق بایرن لورکوزن آلمان به استقلال آمد تا یا یک جین ستاره و بازیکن اروپا دیده مثل علی موسوی، مهدی پاشازاده،سیروس دین‌محمدی،علیرضا منصوریان، علیرضا منصوریان،علیرضا نیکبخت واحدی، محمد نوازی،مهدی هاشمی نسب،سهراب بختیاری زاده، ستار همدانی، یدالله اکبری و جواد زرینچه در لیگ برتر و آسیا آقایی کند. رولند کخ که اولین سرمربیگری‌اش در یک تیم را تجربه می‌کرد در استقلال چندان موفق نبود. هرچند برخی‌ها هنوز معتقدند که دلیل زمین خوردن مربی جوان آلمانی و تیم پرستاره‌اش دلایل غیر فنی بود!استقلال کخ در پایان هفته نهم لیگ برتر دوم با 4 برد، 2مساوی و یک باخت فقط 14 امتیاز اندوخته داشت. تیم او 15 گل زده داشت و 11 گل هم دریافت کرده بود. این عملکرد و نتایج شباهت بسیاری به استقلال استراماچونی دارد هرچند در تمام آیتم‌ها کمی ضعیف‌تر است. 

 

لیگ سوم حرفه‌ای، امیر قلعه‌نویی  

امیر قلعه‌نویی که پس از سال‌ها بازی در استقلال و کاپیتانی آبی پوشان مدت کوتاهی دستیار مرحوم ناصر حجازی و پس‌ازآن رولند کخ بود سرمربی این تیم شد. البته امیر در چند بازی حذفی لیگ اول حرفه‌ای سرمربی موقت استقلال بود و در این رقابت‌ها قهرمان هم شده بودند. درمجموع باوجود اولین تجربه سرمربیگری در استقلال او که فصل قبل از آن‌هم سرمربی استقلال اهواز بود شناخت خوبی از استقلال و بازیکنانش و همچنین لیگ برتر ایران داشت.قلعه‌نویی در 9 بازی اولش به‌عنوان سرمربی استقلال در لیگ برتر با 4 برد،4 تساوی و یک شکست 16 امتیاز جمع کرد. تیم او 20 گل زده داشت و در نقطه مقابل 16 گل هم دریافت کرد. رزومه امیر و استراماچونی  با اندکی اغماض شبیه به یکدیگر است، با این تفاوت که قلعه‌نویی در شرایط بهتری داشت.علی سامره،محمود فکری،امیرحسین صادقی،پیروز قربانی،رضا عنایتی،داریوش یزدانی،ستار همدانی،علیرضا نیکبخت واحدی،علیرضا منصوریان،محمد نوازی و داوود سید عباسی ازجمله ستاره‌های تیم قلعه‌نویی در این فصل بودند.

 

لیگ ششم حرفه‌ای، صمد مرفاوی

بعد از 3 فصل دستیاری امیر قلعه‌نویی با حمایت و کمک ژنرال برای اولین بار سرمربی استقلال شد. کادر فنی او همان دستیاران قلعه‌نویی بودند. مرفاوی با بازیکنانی چون مهدی رحمتی، وحید طالب لو،پیروز قربانی،امیرحسین صادقی،محمد نوازی، علی انصاریان،مهدی امیرآبادی،حسین کاظمی، سیاوش اکبرپور،علیرضا منصوریان و علی علیزاده شروع خوبی در لیگ ششم داشت.آقا صمد بعد از 9 هفته لیگ برتر با 5 برد، 3 تساوی و یک باخت صاحب 18 امتیاز بود. تیم او 11 گل زده و 7 گل خورده داشت. هرچند شروع خوب مرفاوی پایان خوبی برای او و استقلال نداشت تا برخلاف قلعه‌نویی برای فصل بعد دوباره به جایگاه کمک‌مربی نزول کرده  برای مدت کوتاهی دستیار مرحوم ناصر حجازی شود.

 

نیم‌فصل دوم لیگ هفتم برتر، فیروز کریمی

بعد از ناکامی مرحوم ناصر حجازی بود که سرمربی موفق استقلال اهواز برای نیم‌فصل دوم جانشین او شد. وحید طالب لو،محمد نوازی،پیروز قربانی،آرش برهانی، میثم منیعی،امیدرضا روانخواه،محسن یوسفی،امیرحسین صادقی،پژمان منتظری،مجتبی جباری،مهرداد پولادی،علی علیزاده،فرهاد مجیدی، محسن بیانی نیا و علیرضا منصوریان ازجمله بازیکنانی بودند که فیروز کریمی در اختیار داشت.بعد از 9 بازی دور برگشت استقلال با 4 برد،3 مساوی و 2 باخت 15 امتیاز داشت. استقلال او 11 گل زده و 7 گل هم دریافت کرده بود. استراماچونی هم تا اینجا دقیقاً اندازه  استقلال فیروز کریمی امتیاز جمع کرده است. البته آقا فیروز با نتایجی که تا پایان فصل گرفت، بلافاصله بعد از هفته سی چهارم و پایان لیگ برتر جای خودش را به امیر قلعه‌نویی داد تا بازهم استقلال با ژنرال فاتح جام حذفی شود.

 

لیگ دهم حرفه‌ای، پرویز مظلومی

پرویز مظلومی  که سال‌ها در استقلال و سایر باشگاه‌ها  دستیار مرحوم منصور پورحیدری بود، برای نخستین بار سرمربی آبی پوشان شد. مظلومی که پس از سال‌ها کار کردن در استقلال و فوتبال ایران شناخت خوبی از لیگ برتر و آبی پوشان داشت با بازیکنانی چون محمد محمدی،وحید طالب لو،حنیف عمران زاده،پژمان منتظری،فرزاد آشوبی، کیانوش رحمتی،آرش برهانی، فرهاد مجیدی،ایمان مبعلی،میلاد میداوودی،محسن یوسفی، مجتبی جباری و مهدی امیرآبادی از 9 بازی ابتدایی لیگ 4 برد،4 تساوی و یک شکست کسب کرد و صاحب 16 امتیاز شد. تیم مظلومی با مهاجمان خوبی داشت  18 گل زد و در نقطه مقابل  13 گل دریافت کرد.

 

لیگ شانزدهم حرفه‌ای، علیرضا منصوریان

بعد از پرویز مظلومی 6 سال طول کشید تا مدیران استقلال از گزینه امتحان پس داده دست‌بردارند و سراغ مربیان جدید و جوان بروند. علیرضا منصوریان پس از سرمربیگری پاس همدان، دستیاری تیم ملی در دوره افشین قطب و کارلوس کی روش، سرمربی گری موقت تیم ملی، سرمربیگری تیم ملی امید و دوران موفق در نفت تهران به استقلال آمد. مهدی رحمتی،هرایر مگویان،رابسون جانواریو،جابر انصاری،امید ابراهیمی،کاوه رضایی،فرشید اسماعیلی،وریا غفوری،فرشید باقری،بختیار رحمانی،بهنام برزای،محسن کریمی،علی قربانی و خسرو حیدری شروع خوبی به‌عنوان سرمربی استقلال نداشت. تیم او بعد از 9 بازی ابتدایی لیگ 3 برد،4 مساوی و 2باخت کسب کرده بود و 10 گل زده و 8گل خورده فقط 13 امتیاز داشت.هرچند علی منصور در ادامه و نیم‌فصل دوم عملکرد فوق‌العاده‌ای از خودش به‌جا گذاشت و این نتایج ضعیف را جبران کرد تا برای فصل بعد هم سرمربی استقلال بماند.

 

هفته نهم لیگ هفدهم، وینفرد شفر

پیرمرد آلمانی که استقلال بحران‌زده اما پر مهره علیرضا منصوریان را تحویل گرفته بود شروع فوق‌العاده‌ای داشت.  وینفرد شفر با بازیکنانی چون مهدی رحمتی، حسین حسینی،امید ابراهیمی،وریا غفوری،روزبه چشمی،داریوش شجاعیان، فرشید اسماعیلی،سرورجباروف،خسروحیدری،فرشید باقری،سجاد شهباززاده،جابر انصاری، میلاد زکی پور،امید نورافکن ، محسن کریمی و علی قربانی از 9 بازی 5 برد، 3 تساوی و فقط یک شکست به دست آورد و 18 امتیاز کسب کرد. تیم شفر 15 گل زد و فقط یک گل دریافت کرد! این فصل برای شفر و استقلال یک‌فصل فوق‌العاده بود که با آمدن و اضافه شدن مامه باباتیام  تکمیل شد.

 

جدول عملکرد اولین سرمربی‌های استقلال در لیگ برتر بعد از 9 هفته

رتبه

سرمربی

برد

مساوی

باخت

زده

خورده

تفاضل

امتیاز

1

شفر

5

3

1

15

1

14+

18

2

مرفاوی

5

3

1

11

7

4+

18

3

مظلومی

4

4

1

18

13

5+

16

4

قلعه‌نویی

4

4

1

20

16

4+

16

5

استراماچونی

4

3

2

16

9

7+

15

 

 

استقلال اندره آ استراماچونی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر