کد خبر: 831238 A

با سرمربی گمنام فوتبال ایران در سرزمین یخی؛

پویا اسبقی کم‌کم به نامی آشنا برای فوتبالدوستان ایرانی تبدیل می‌شود. سرمربی جوان و 34 ساله‌ای که در کرج به‌ دنیا آمده و دوران مربیگری را در سوئد گذرانده و حالا سرمربی تیم مشهور، قدیمی و پرافتخار گوته‌بورگ است.

به گزارش ایلنا، اسبقی دومین فصل حضور در گوته‌بورگ را سپری کرد و این تیم را با استفاده از بازیکنانی جوان و میانگین سنی 21 سال به رده سوم آلونسکان- لیگ برتر سوئد – رساند. او طی روزهای اخیر با پیشنهاد مربیگری در بارنزلی مواجه شده اما جواب منفی داده. اسبقی که به تازگی قرارداد خود را به مدت دو فصل تمدید کرده، معتقد است هنوز کارهای بسیاری درگوته‌بورگ دارد.

چند روز قبل اخباری درباره علاقه باشگاه بارنزلی به شما منتشر شد. انگار هنوز هم در لیست گزینه‌های مربیگری این تیم هستید. خبر درست بود یا نه؟

 خبر که درست بود و حتی روزنامه‌نگارهای سوئدی هم این سؤال را از من می‌پرسند. شاید نتوانم خیلی واضح جوابی به این پرسش بدهم اما تا جایی که امکانش باشد درباره پیشنهاد بارنزلی حرف می‌زنم.

پس منتظریم که درباره این پیشنهاد بیشتر توضیح بدهید.

 آنها به حضور من در انگلیس علاقه دارند ولی من تیمی در گوته‌بورگ و با حضور بازیکنان جوان ساخته‌ام که درصدی از آن باقی مانده. باید بمانم و کارم را تمام کنم. این را هم بگویم که از حضور در سوئد خوشحالم و دوست دارم گوته‌بورگ را به همان اهدافی که در سر دارم برسانم.

اما بارنزلی در چمپیونشیپ حضور دارد. درباره چمپیونشیپ و سطح کیفی آن می‌گویند که حتی از لیگ برتر فرانسه هم بالاتر است. می‌دانید یعنی چه؟

 حرف‌تان درست است و قبول هم دارم اما من چند ماه قبل قرارداد جدیدی را با گوته‌بورگ امضا و روی آن هم کلی فکر کردم. احساس می‌کنم هنوز زمانش نرسیده که به لیگ انگلیس بروم. در عین حال خوشحالم که باشگاه‌ها در لیگ‌های مختلف و سطح بالا به من نگاه می‌کنند اما شتاب و عجله‌ای برای انتخاب بعدی‌ام ندارم.

گفتید قراردادتان را تمدید کردید؟ چند ساله و تا چه زمانی؟

 من یک فصل دیگر با گوته‌بورگ قرارداد داشتم و دو فصل هم تمدید کردم. یعنی تا سه سال دیگر همینجا هستم.

به بارنزلی پاسخ منفی دادید یا هنوز مذاکره‌ها ادامه دارد؟

 ایجنت من با آنها حرف زد و می‌دانم که با مربیان دیگر هم صحبت کرده‌اند. تا جایی که من اطلاع دارم، هنوز هم جزو دو گزینه نهایی هستم اما فکر نمی‌کنم الان بتوانم به انگلیس بروم.

وقتی با این پیشنهاد مواجه شدید چه حسی داشتید؟

 اگر به مربیان فوتبال سوئد نگاه کنید، اسون گوران اریکسون آخرین کسی بود که توانست به تیم ملی انگلیس برود و مورد توجه باشگاه‌های بزرگ اروپایی قرار بگیرد. بعد از او هیچ‌یک از مربیان فوتبال سوئد به این مدارج نرسیده‌اند. برای من که 34 سال دارم و این پیشنهادها را دریافت می‌کنم، جای خوشحالی دارد. حالا می‌فهمم که اگر خوب باشم، کل اروپا نگاهم می‌کنند.

گفتید مربیان فوتبال سوئد. مگر خودت را ایرانی نمی‌دانی؟

 می‌گویم سوئدی، چون اینجا کار می‌کنم. عرق من به ایران هرگز کم نمی‌شود و حتی می‌توانم بگویم در بین مربیان ایرانی هم معمول نیست که به خارج از کشور بروند و مربیگری کنند. یعنی هم بین مربیان ایرانی و هم سوئدی، چنین اتفاقی کمتر رخ داده است.

تصمیم‌تان را برای عدم حضور در بارنزلی گرفته‌اید؟

 روزی شاید بروم اما الان وقتش نرسیده. درست است گوته‌بورگ در انگلیس نیست اما باشگاه بزرگی است. دو بار قهرمان جام یوفا شده و خوشحالم که اینجا هستم و می‌توانم تیم را از پایین تا بالا بسازم.

لیگ سوئد را با یک پیروزی پرگل و 7 بر یک مقابل اوسترسوند به پایان رساندید. از کسب رده هفتم راضی بودید؟

 چند ماه قبل، خیلی‌ها در سوئد فکر می‌کردند که سال سختی پیش رو داریم و باید برای بقا در جدول بجنگیم. کسی تصور نمی‌کرد به رده هفتم برسیم و به نظرم این نتیجه برای ما فوق‌العاده بود. این فصل بازیکنان آکادمی را به تیم اصلی آوردیم، دو بازیکن فروختیم و 5 میلیون یورو درآمد کسب کردیم. یک خبر به شما می‌دهم تا بدانید نتایج برای ما راضی‌کننده بوده.

چه خبری؟

 مربی سال لیگ سوئد قرار است انتخاب شود و من هم یکی از سه گزینه هستم. این یعنی گوته‌بورگ با بازیکنان جوانی که داشته توانسته نتایج خوبی کسب کند. مربی تیم قهرمان (جیورگاردن)، مربی تیم سوم (هاماربی) و من که مربی تیم هفتم هستم به عنوان سه کاندیدا انتخاب شده‌ایم. البته در سوئد رسم بر این است که مربی تیم قهرمان به این عنوان می‌رسد. البته من هنوز جوان‌ترین مربی تاریخ لیگ سوئد هستم و زمان دارم تا به این افتخارات برسم.

برای فصل بعد چه هدفی دارید؟

 باید بتوانیم با گوته‌بورگ آنقدر جلو برویم که سهمیه اروپا را بگیریم. فصل بعد فصل شکوفایی بازیکنان جوان گوته‌بورگ خواهد بود.

در این مدت پیشنهادی از فوتبال ایران دریافت نکردید؟

از انگلیس پیشنهاد داشتم اما ایران نه. البته بارها گفته‌ام که ایران کشورم است و اگر روزی بتوانم، دوست دارم آنجا مربیگری کنم.

 

سوئد پویا اسبقی مربی ایرانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر