کد خبر: 822945 A

ویلموتس در مسیر خلاف جهت کی‌روش

سرمربی جدید تیم ملی راه و روش متفاوتی از سرمربی پیشین این تیم در پیش دارد..

به گزارش ایلنا، مارک ویلموتس اگرچه به واسطه غریبگی با اتمسفر و فضای فوتبال ایران با همان لیست کی‌روش و نفرات سرمربی قبلی تیمش را می‌بندد اما در همین مدت کوتاه حضورش در ایران به اتفاقات پیرامونی‌اش بی‌توجه نبوده و تلاش کرده با توجه به همان شناخت اندکش، سلیقه خود را در تیم ملی لحاظ کند.

در جغرافیای ذهنی ویلموتس برخلاف کی‌روش درهای تیم ملی چهارطاق باز است و هر ستاره‌ای ولو تازه به دوران رسیده مجوز عبور از آن را خواهد داشت. رویه‌ای که کاملاً برخلاف اصول کی‌روش است.

در دوران طولانی حضور کی‌روش در ایران به درهای نیمه باز عادت کرده بودیم. کی‌روش اگرچه یک نسل و یک تیم منسجم و متحد برای ما ساخت اما چهره‌ها برای عبور از درهای ذهنی او باید از فیلترهای زیادی عبور می‌کردند که شاید مهم‌ترین آنها پاسپورتی با مهر خروج اروپایی بود. در الگوریتم کی‌روش البته مقصد چندان اهمیتی نداشت. از هلند، روسیه و بلژیک گرفته تا نروژ و حتی لهستان تفاوتی نمی‌کرد چرا که کی‌روش اعتقاد داشت تمرین و تماشاچی صرف بودن هم در اروپا به بازی هر هفته در لیگ ایران ارجحیت دارد. با همین استراتژی سرمربی پرتغالی، اغلب ستاره‌های لیگ مجوز عبور از درهای نیمه باز تیم ملی را پیدا نمی‌کردند و این شانس معمولاً نصیب معدود چهره‌هایی می‌شد که در قاره سبز رفت و آمد داشتند و همین دایره تیم ملی را محدودتر و بسته‌تر می‌کرد و اروپانشینان با هر کیفیتی تقریباً همیشه از حضور در تیم ملی مطمئن بودند اما ویلی مسیر متفاوتی از کی‌روش را برگزیده.

سیاست درهای باز همان اتفاق مهم و نقطه عطف حضور ویلموتس روی نیمکت تیم ملی است و از همین رو تیم ملی دیگر در انحصار لژیونرها نیست. در الگوریتم انتخابی سرمربی بلژیکی تنها شرط ورود به تیم ملی، بازی در ترکیب تیم باشگاهی و البته درخشش در آن است و برای او لیگ ایران با روسیه، بلژیک و حتی انگلیس فرقی نمی‌کند. با همین استراتژی هر ستاره‌ای در هر کجای دنیا تیم ملی را در دسترس می‌بیند و مطمئن است که در صورت درخشیدن، به تیم ملی دعوت خواهد شد. همین سیاست جالب و البته منطقی از تیم ملی، تیم نونواری ساخته که در هر بازی حداقل یکی دو چهره جدید برایمان رو می‌کند‌. تیمی که در آن هیچ‌کس جای ثابت و تضمین شده ندارد و همه برابرند. تیمی که در آن ستاره نیمکت‌نشین لیگ برتر انگلیس خط می‌خورد و در عوض ستاره ناشناس تازه از لیگ یک آمده فیکس بازی می‌کند و گل می‌زند. با این سیاست تیم ملی در هر بازی برایمان سورپرایز دارد.

تیم ملی ایران کارلوس کی‌روش مارک ویلموتس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر