کد خبر: 815999 A

گلر پرسپولیس اگرچه خیلی سخت اجازه باز شدن دروازه‌اش را می‌دهد ولی نقاط ضعفی هم دارد که می‌شود روی آن حساب کرد و به دروازه این تیم رسید.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، علیرضا بیرانوند این روزها خودش را به عنوان گلر برتر فوتبال ایران و دروازه‌بان شماره یک تیم ملی جا انداخته است و آمار فوق‌العاده‌ای که در سه فصل اخیر از خودش به جا گذاشته خودش گویای این است که چه تاثیر پررنگی در موفقیت‌های داخلی و خارجی پرسپولیس داشته و نقش او انکار ناپذیر است.

چیزی که در چند سال اخیر در فوتبال ما جا افتاده این است که گل زدن به بیرانوند سوای دشواری عبور از سد محکم خط دفاعی سرخپوشان کار سختی است ولی خب بررسی همین تعداد گلی که دریافت کرده هم فرصت مناسبی است تا بتوان متوجه شد او هم مثل هر بازیکن دیگری نقاط ضعفی دارد که فرصت خوبی برای رقبای پرسپولیس خواهد بود. بررسی‌ها نشان می‌دهد بهترین راه برای رسیدن به دروازه بیرانوند شوت از راه دور است و در این متن به بررسی گل‌هایی که بیرو از این طریق دریافت کرده می‌پردازیم:

دربی معروف و شوت فرشید اسماعیلی

202255_719

استقلال منصوریان یک دربی خاطره انگیز را تجربه کرده است که در آن موفق شد با تیمی که روی کاغذ بازیکنان شناخته شده کمتری در ترکیب خود داشت 3-2 برابر یکی از آماده‌ترین پرسپولیس‌های سال‌ها اخیر به برتری برسد. یکی از ستاره‌های استقلال در آن بازی فرشید اسماعیلی بود که چسبیده به محوطه جریمه پرسپولیس صاحب موقعیت شوت زنی شد و به زیبایی هرچه تمام تر دروازه پرسپولیس را باز کرد تا در برتری استقلال نقش پررنگی را ایفا کند.

شوت کوارشما به جای پنالتی رونالدو

01333511

بیرانوند در شرایط خوبی عازم جام جهانی نشد و چند وقت پایانی پیش از شروع این رقابت‌ها عملکرد متزلزلی داشت تا تردید‌ها نسبت به او در 3 دیدار دشوار ایران در مرحله گروهی مقابل پرتغال، اسپانیا و مراکش افزایش پیدا کند و حتی گفته می‌شد بازی با ایران فرصت خوبی برای رونالدو است تا آقای گلی خودش را در جام جهانی تثبیت کند ولی در عمل اتفاق دیگری افتاد.

بیرانوند در آن بازی خوش درخشید و ستاره زمین بود و نه تنها مغلوب رونالدو نشد، بلکه پنالتی او را هم که به عنوان یکی از بهترین پنالتی‌زنان جهان شناخته می‌شود مهار کرد تا شگفتی ساز بازی شود. ولی یک شوت مهار ناپذیر از سوی کوارشما برای فروریختن دروازه ایران کافی بود. ضربه‌ای که البته بعید به نظر می‌رسد اگر گلر دیگری هم در دروازه بود توانایی مقابل با آن را داشت ولی بازی ایران - پرتغال نشان می‌دهد برای رسیدن به دروازه بیرانوند شوت از راه دور شانس بیشتری از ضربه پنالتی دارد.

 

اولین گل فصل هجدهم

XBWjx_b3687422e9e4abeaab3c04ed834d82e1e82f2366_1280x720

پرسپولیس در هفته پنجم لیگ هجدهم در حالی به مصاف صنعت نفت می‌رفت که در 4 بازی اول هیچ گلی دریافت نکرده بود و به نظر می‌رسید در این بازی هم یک کلین شیت دیگر ثبت کند ولی اشتباه محاسباتی او در خروج و فرصت طلبی جاسم کرار با پاس به موقع برای میلاد جهانی همراه بود تا شوت دقیق این بازیکن از زاویه بسته اولین گل خورده پرسپولیس را به ثبت برساند.

 

شوت دیدنی مدافع پیش تاخته

1397060310270398715140934

سپاهان و پرسپولیس فصل هم مدعی‌های اصلی قهرمانی بودند و بازی‌هایشان حساسیت بالایی داشت. در دیدار رفت دو تیم در لیگ گذشته پورقاز طبق معمول برای انداختن اوت بلند در محوطه جریمه پرسپولیس به جلو آمد و ضربه ارسالی او طی یک رفت و برگشت توسط کی‌روش استنلی در پشت محوطه جریمه دوباره زیر پای پورقاز افتاد و او با یک شوت سرکش دقیق دروازه پرسپولیس را باز کرد. بیرانوند برخلاف گلی که از کوارشما خورده بود روی این ضربه مقصر بود.

 

سوما، کابوس همیشگی

13960615643_sumah

عمر سوما را باید متخصص گل زدن به بیرانوند دانست و این بازیکن سوری به شکل‌های مختلف دروازه گلر پرسپولیس را با کرده و شاید بتوان گفت بهترین آن را فصل گذشته روی یک ضربه ایستگاهی به ثمر رساند. این تیم در بازی برگشت خود مقابل الاهلی عربستان که در زمین بی طرف برگزار می‌شد، در روزی که موقعیت‌های زیادی هم از دست داد بازی را 2 بر یک با دو گلی که عمر سوما سوری به ثمر رساند، به نماینده عربستان واگذار کرد. سوما گل اولش را در نیمه اول از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند. گل دوم او هم در نیمه دوم و دقیقه 83 روی یک ضربه کاشته به ثمر رسید که بیرانوند با وجود تاثیری که روی توپ گذاشت نتوانست آن را دفع کند و گل دوم الاهلی روی اشتباه بیرانوند به ثمر رسید.  

 

شوت سه امتیازی حاج‌صفی

1398060821473918018247294

در فصل نوزدهم هم بیرانوند کارش را با دریافت گل از روی شوت آغاز کرد. این بازیکن در هفته دوم مقابل تراکتور اولین بازی فصل خود را انجام داد (هفته اول مقابل پارس جم محروم بود) و در دقیقه 45 بازی روی یک شوت از راه دور زیبا از سوی حاج صفی دروازه‌اش باز شد. بیرانوند روی این گل هم مقصر بود و همین ضربه کافی بود تا 3 امتیاز شیرین به تیم تبریزی برسد و اجازه خروج امتیاز از تبریز را ندهد.

 

و در نهایت کی‌روش استنلی

13980704810_sk

سپاهان هم توانست با استفاده از همین فاکتور به دروازه پرسپولیس برسد و شوت مهار نشدنی کی‌روش استنلی به کنج دروازه بیرانوند دوخته شد و واکنشی به جز نگاه کردن به ورود توپ به دروازه نداشت. این گل در شرایطی که بازی متعادل و پایاپای دنبال می‌شد ورق را به سمت سپاهان برگرداند و آنها از به هم ریختگی پرسپولیس پس از این گل هم به خوبی استفاده کردند و با استفاده از سرعت و تکنیک محبی جوان به دومین گل خود رسیدند.

 

نتیجه‌گیری

این نوشته به هیچ وجه به معنای زیر سوال بردن توانایی‌های بیرانوند نیست. آمار و ارقام بیرانوند بهترین گواه برای عملکرد او در طول چند سال اخیر در فوتبال ایران بوده است ولی بررسی اینکه هرکسی نقاط ضعف و قوتی دارد از مواردی است که همیشه در فوتبال انجام می‌شود. اگر راه رسیدن به دروازه بیرانوند شوت از راه دور باشد باید در نظر گرفت احتمال به مقصد رسیدن شوت‌های از راه دور در بازی‌ها اندک است و نمی‌شود روی آن خیلی برنامه ریزی کرد و از طرفی باید به نقاط قوت گلر پرسپولیس هم اشاره کرد. او استاد مهار ضربات نزدیک است و می‌توان شاهکار او را روی دفع ضربه سر ژاوی در دیدار با السد دید و یا اعتماد به نفس بالای او در ضربات پنالتی که استرس را به پای ضربه زننده منتقل می‌کند که یا باعث می‌شود مثل علی کریمی توپ را به جایی بفرستد که بیرانوند آن را به راحتی مهار کند یا مثل کیانی در نیمه نهایی جام حذفی فصل گذشته یا اسماعیلی در دربی قبل آن را به بیرون بفرستد.

پرسپولیس لیگ برتر فوتبال علیرضا بیرانوند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر