کد خبر: 815134 A

داستان زندگی ویرجیل فن‌دایک یک مثال دقیق است برای تعریف اراده پولادین؛ یک ماجرای الهام‌بخش برای افرادی که به‌دنبال آنند که مثل صخره مقابل تمام ناملایمات و سختی‌های زندگی بایستند. مهم نیست که فن‌دایک در شب انتخاب‌های بحث‌برانگیز فیفا جایزه بزرگ مراسم The Best را که بسیاری برازنده‌اش می‌دانستند دریافت نکرد. مسیری که وی طی کرد تا به این نقطه برسد همچنان هر مخاطبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به گزارش ایلنا، حدود 10سال قبل، پیش از آنکه به آکادمی تیم مشهور شهرش، یعنی ویلم بپیوندد، فن‌دایک در آشپزخانه رستوران گمنامی در تیلبورگ به شستن ظرف‌ها می‌پرداخت تا در ازای آن بتواند چند یورویی در جیب خود و خانواده‌اش بگذارد. کارفرمای وی وقتی از تصمیمش برای ترک آن رستوران و ورود به دنیای فوتبال حرفه‌ای باخبر شد، نصیحت‌وار به وی گفت بهتر است به‌دنبال ورزشی که همین شغل فعلی را از وی می‌گیرد نرود اما وی پارسال با کارکنان سابقش تماس‌گرفت تا انتقالش به لیورپول را که درآمد سالیانه 10میلیون پوندی برایش به‌همراه داشت، تبریک بگوید.

فن‌دایک صفر تا صد را با پشتکاری مثال‌زدنی طی کرد تا عنوان گرانقیمت‌ترین مدافع جهان را -هرچند برای یک سال- از آن خود کند، به بازوبند کاپیتانی تیم ملی کشورش برسد و آخرین و شاید مهم‌ترین قطعه پازلی باشد که یورگن کلوپ با ساختن آن قرمزهای آنفیلد را به فتح رویاهای 10ساله و 30ساله‌شان امیدوار سازند. او چندی پیش در تصاحب عنوان بازیکن فصل یوفا نیز مسی و رونالدو را پشت سر گذاشت تا فوتبال‌دوستان را در انتظار دریافت توپ طلا بگذارد. هرچند مسی در رقابت انفرادی دوشنبه‌شب با ویرجیل پیروز شد و با کسب ششمین برچسب «برترین بازیکن سال» در تاریخ جاودانه‌تر شد، مدافع هلندی پس از این مراسم از راز بزرگی در زندگی خود پرده برداشت.

هشت سال قبل و در زمان حضور فن‌دایک در خرونینگن هلند، پس از دیدار با اکسلسور وی مبتلا به سخت‌ترین چالش زندگی‌اش شد؛ بیماری که در ابتدا پزشکان محلی گمان می‌بردند یک تب ساده است. فن‌دایک پس از جشن The Best برای نخستین مرتبه از این روزهای تلخ در برابر میکروفن فورفورتو صحبت می‌کرد. او می‌گفت: «من دروغ نمی‌گویم. من می‌توانستم در آن روزها بمیرم.» دیک لوکین، سرمربی آن زمان خرونینگن نیز مادر فن‌دایک را فرشته نجاتش خواند؛ تنها کسی که وضعیت ویرجیل را عادی نمی‌دانست و بدون اعتماد به نظر پزشک بیمارستان محلی پسرش را به بیمارستان مجهزتری برد تا عفونت روده، کلیه و آپاندیس وی را تشخیص دهد.

دست‌وپنجه نرم کردن با دشوارترین چالش‌ها تقدیر فن‎دایک بود اما مدافع تنومند هلندی صخره‌وار برابر تمام چالش‌ها ایستاد. او از نبرد با مرگ سربلند بیرون آمد و سال‌ها بعد در پیروزی لیورپول برابر یاران هری کین نقش مهمی ایفا کرد تا یکی از وفادارترین هواداران جهان به رویای 14ساله قهرمانی اروپا برسد. او در آن زمان به فرشته مرگ نباخت و از زمان حضورش در آنفیلد به مدت بیش از یک سال در هیچ نبرد تن‌به‌تنی غائله را واگذار نکرد. اکنون مهم نیست که فن‌دایک هلند را پس از 27سال به سرزمین لاله‌های نارنجی بیاورد و پا در کفش مارکو فان‌باستن بگذارد. تمام مبارزات جانانه‌ای که چه درون زمین و چه بیرون زمین از فن‌دایک دیدیم، او را شایسته بدل شدن به یک نماد تسلیم‌ناپذیر می‌کند.

یادداشت: سام ستارزاده

لیورپول ویرجیل فن دایک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر