کد خبر: 809792 A

چند نکته در مورد برنامه لیگ تا پایان فصل؛

برنامه ارائه شده از سوی سازمان لیگ که تا پایانِ فصل را مشخص کرده است نکات و اما و اگرهایی در خود دارد.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، سازمان لیگ در نهایت پس از اینکه برنامه دیدارهای چهار هفته ابتدایی لیگ برتر را جدا گانه اعلام کرده بود، برنامه کامل و دقیق رقابت‌های لیگ برتر را تا پایان هفته سی‌ام اعلام کرد تا تیم‌ها شرایط خودشان را تا روز پایانی لیگ بدانند. برنامه اعلام شده نکات و علامت سوال‌هایی دارد که به آن اشاره می‌کنیم:

 

دو تعطیلی تا پایان نیم فصل

بعد از رفتن کی‌روش و آمدن ویلموتس فدراسیون بنای خود را بر همکاری با باشگاه‌ها گذاشته و اینطور عنوان شده که فقط در روزهای قانونی فیفا تیم ملی اردو می‌زند و رقابت‌ها تعطیل می‌شود. حال بعد از وقفه‌ای که به دلیل بازی تیم ملی با هنگ‌کنگ میان هفته دوم و سوم ایجاد شد، دو وقفه دیگر تا پایان لیگ برتر در پیش داریم.

در فاصله بین هفته‌های شش و هفتم تعطیلی 17 روزه در پیش است و در فاصله بین هفته‌های دهم و یازدهم هم دوباره 13 روز تعطیلی در بازی‌ها خواهیم داشت. 

 

چهار هفته فشرده در نیم فصل اول

پس از تعطیلی‌های مکرر تیم‌ها با یک برنامه نسبتاً فشرده تا پایان نیم فصل اول روبرو خواهند بود. هفته سیزدهم در تاریخ‌های 13 و 14 آذر برگزار می‌شود و 4 روز بعد و در روزهای هجدهم و نوزدهم هفته چهاردهم و بیست و دوم و بیست و سوم هفته چهاردهم لیگ برتر هستند و در نهایت روز بیست و هشتم هفته پانزدهم را شاهد خواهیم بود. بدین ترتیب تیم‌ها در فاصله‌ای حداکثر 15 روزه 4 دیدار برگزار می‌کنند یعنی کمتر از هر 4 روز یک بازی که تیم‌های ایرانی عادت به چنین رقابت فشرده‌ای ندارند و احتمالاً با موجی اعتراضی در آن مقطع مواجه خواهیم شد.

 

نیم فصل پس از هفته هفدهم

در حالیکه طبق روال عادی باید پس از پایان هفته پانزدهم و به نیمه رسیدن مسابقات تعطیلات نیم فصل قرار بگیرد ولی سازمان لیگ به دلیل فشردگی رقابت‌ها مجبور شده دو هفته دیرتر تعطیلات نیم فصل را برگزار کند و تیم‌ها پس از 17 بازی به تعطیلات خواهند رفت. روز 6 دی ماه هفته هفدهم به پایان رسیده و تعطیلات زمستانی آغاز می‌شود و روز 11 بهمن هفته هجدهم و نیم فصل دوم شروع خواهند شد. یعنی استراحتی 35 روزه برای تیم‌ها در نظر گرفته شده است.

 

دربی روز پنجشنبه

باشگاه استقلال اعلام کرده بود به دلیل قرار گرفتن دربی رفت به میزبانی این تیم در روز یکشنبه، دربی برگشت هم باید در روزی میانِ هفته باشد تا عدالت برقرار شود ولی با برنامه ارائه شده مشخص شد که این چنین نیست و دربی برگشت روز پنجشنبه 17 بهمن برگزار خواهد شد. باید دید واکنش استقلالی‌ها به این اتفاق چیست.

 

نوروز بدون بازی

برخلاف سال قبل که در تعطیلات نوروز شاهد برگزاری انواع و اقسام دیدارهای مهم از جمله دربی پایتخت و دربی اصفهان بودیم، در نوروز 99 به لطف دو دیدار تیم ملی مقابل هنگ‌کنگ و کامبوج لیگ تعطیل است و بازی برگزار نمی‌شود. آخرین دیدارهای سال 98 هفته بیست و چهارم و روزهای 26 و 28 اسفند است و هفته بیست و پنجم روز 14 فروردین آغاز می‌شود. تیم ملی هفت فروردین به مصاف هنگ‌کنگ و 12 فروردین به مصاف کامبوج می‌رود.

 

سه هفته پایانی همزمان نیست

معمولاً رسم بر این است که حساسیت‌های هفته پایانی باعث همزمان شدن دیدارها می‌شود و حداقل 3 هفته پایانی رقابت‌ها به این صورت برگزار می‌شود ولی امسال چنین قراری وجود ندارد و تنها 2 هفته پایانی رقابت‌ها همزمان خواهد بود و دیدارهای هفته بیست و هشتم در دو روز جمعه 5 و شنبه 6 اردیبهشت برگزار می‌شود. دیدارهای سپاهان، پرسپولیس، استقلال و شهر خودرو که روی کاغذ مدعی قهرمانی محسوب می‌شوند همزمان و در 6 اردیبهشت است ولی تراکتور یک روز قبل از سایر مدعیان در بوشهر به مصاف شاهین خواهد رفت. ضمن اینکه هنوز فاصله زیادی تا پایان لیگ مانده و مشخص نیست تیم‌های مدعی همان تیم‌های قابل پیش بینی باشند. چه بسا تیم‌هایی مثل فولاد، ذوب آهن و... بتوانند خود را مدعی قهرمانی قرار دهند. به هر جهت هفته بیست و هشتم لیگ می‌تواند جنجال ساز شود.

 

سازمان لیگ لیگ برتر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر