کد خبر: 808671 A

شهریار در دسترس سی آر سون

ستاره پرتغالی با گل زنی مقابل سوئد شانس بیشتری از همیشه برای رسیدن به رکورد علی دایی دارد.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، یکی از افتخارات فوتبال ایران در عرصه جهانی، عنوان برترین گلزن ملی تاریخ فوتبال است که علی دایی، مهاجم سابق کشورمان با 109 گل زده سال‌هاست آن را در اختیار دارد و در شرایطی که در سال‌های قبل به نظر می‌رسید رسیدن به آن کار سخت و تقریباً غیر ممکنی باشد ولی ماشین گلزنی پرتغالی نسبت به شکستن این رکورد نزدیک‌تر از هر زمان دیگری است.

photo_۲۰۲۰-۰۹-۰۹_۰۹-۵۹-۳۱

رونالدو که این روزها در مسابقات لیگ ملت‌های اروپا در ترکیب پرتغال خوش می‌درخشد، پیش از این هم در رقابت‌هایی مثل مقدماتی یورو و جام جهانی 2018 و مقدماتی آن و یورو 2016 عملکرد خوبی از لحاظ گلزنی برای پرتغال ایفا کرد و قدم به قدم خودش را به علی دایی نزدیک کرد و حالا تنها 8 گل تا رسیدن به این افتخار ملی ما دارد.

ستاره پرتغالی شب گذشته با زدن 2 گل برابر سوئد درخشید و بعد از دایی دومین بازیکنی است که از مرز 100 گل زده ملی عبور می‌کند و حالا با 101 گل در انتظار ادامه رقابت‌ها برای رسیدن به جایگاه اول است.

photo_۲۰۱۹-۰۹-۱۱_۰۱-۳۶-۵۹

دایی به مدت 13 سال و از سال‌های 72 تا 85 عضو تیم ملی ایران بود و آخرین حضورش در ترکیب تیم ملی در رقابت‌های جام جهانی 2006 بود.

اولین گل ملی دایی در مرحله مقدماتی جام جهانی 1994 و در دیدار برابر تایوان به ثمر رسید و آخرین گل ملی او هم در دیدار دوستانه با کاستاریکا پیش از شروع جام جهانی به ثمر رسید. او در مجموع 149 بازی ملی دارد که 109 گل ملی در آن به ثمر رسانده است.

آخرین بازی ملی دایی مقابل آنگولا در جام جهانی 2006 بود که موفق نشد در آن گلی به ثمر برساند. دایی در 37 سالگی از تیم ملی خداحافظی کرد.

رونالدوی پرتغالی شب گذشته در دیدار با سوئد موفق شد هر دو گل تیمش را به ثمر برساند تا تعداد گل‌های ملی اش از 99 به 101 گل افزایش یابد و حالا تنها 8 گل با رسیدن به علی دایی فاصله دارد. او هم اکنون 34 سال دارد و اینطور که خودش می‌گوید به این زودی‌ها قصد ندارد فوتبال را بیخیال شود و به عنوان یک تهدید جدی برای رکورد دایی شناخته می‌شود.

photo_۲۰۲۰-۰۹-۰۹_۰۹-۵۴-۴۴

رونالدو این 101 گل را به 40 تیم مختلف زده است و یک بار هم موفق شده در جریان دیدار با ایران در جام جهانی 2006 از روی نقطه پنالتی گلزنی کند. او در جام جهانی 2018 هم فرصت این را داشت که دروازه تیم ملی را باز کند و ضربه پنالتی  به دست آورد ولی علیرضا بیرانوند آن را مهار کرد و اجازه بالاتر رفتن آمار ستاره پرتغالی را نداد.

 

علی دایی

cover_0_720

دایی در طول دوران بازی و تا امروز به این متهم است که گل‌هایش را به تیم‌های ضعیف و درجه چندم آسیایی به ثمر رسانده و به دلیل اختلاف سطح زیاد بین تیم‌های قدرتمند و ضعیف آسیا توانسته گل‌های زیادی به ثمر برساند و چنین شرایطی برای بازیکنان شاغل در اروپا و آمریکا وجود ندارد.

این ادعای منتقدان رکوردهای دایی از چند جهت قابل بررسی است که می‌تواند در اثبات یا رد آن کمک کند. دایی بازی در تیم ملی و گلزنی برای تیم ملی را خیلی دیر شروع کرد. به دلیل هم نسل بودن با مهاجمانی مثل فرشاد پیوس فرصت حضور در تیم ملی را پیدا نمی‌کرد و اولین بازی ملی او در 24 سالگی مقابل پاکستان انجام شد و اولین گل ملی او هم در همان سال به تایوان زده شد.

او در مقدماتی جام ملت‌های 96 آسیا به نپال 4 گل زد و در همان دوره 5 بار دروازه سری‌لانکا را باز کرد. او در جریان برد 19-0 ایران مقابل گوام 4 بار گلزنی کرد در برتری 7-0 مقابل لائوس 4 گل به ثمر رساند. او به مالدیو هم 8 گل زده است. البته تمام گلزنی‌های دایی به تیم‌های ضعیف آسیا نبوده است وی در پیروزی تاریخی 6-2 ایران مقابل کره جنوبی 4 گل به ثمر رساند.

فهرست گل‌های دایی به تفکیف حریفان:

photo_۲۰۱۹-۰۹-۱۱_۱۰-۱۸-۰۳

 


رونالدو

موردی که دایی به آن متهم شده را در مورد رونالدو هم می‌گویند. اینکه او همیشه در برابر حریفان ضعیف پرتغال در رقابت‌های اروپایی عملکرد درخشانی دارد ولی در دیدارهای بزرگ و حساس پرتغال عملکردش معمولاً ضعیف بوده است.

رونالدو خیلی زودتر از دایی کارش را شروع کرد و اولین گل ملی او در 19 سالگی برابر یونان در یورو 2004 به ثمر رسید و این یعنی گلزنی رونالدو در شرایط سنی 5 سال زودتر از دایی شروع شده است.

رونالدو مقابل تیم‌هایی از جمله ایرلند شمالی، سوئد، ارمنستان و جزایر فارو موفق شده هتریک کند و تنها دو بار موفق به پوکر (زدن 4 گل در یک بازی) در دیدارهای ملی شده است که یکی از آنها در مقدماتی جام جهانی 2018 مقابل آندورا بوده و دیگری هم همین دیدار اخیر با لیتوانی.

رونالدو هم مثل دایی بیشتر گل‌هایش را به تیم‌های درجه 2 و 3 اروپا به ثمر رسانده ولی او هم سابقه گلزنی‌های متعدد به تیم‌های بزرگ را دارد. اوج کار او در جام جهانی 2018 و در دیدار با اسپانیا بود که توانست هتریک کند و به تنهایی پرتغال را در بازی نگه داشته و نقش اصلی را در تساوی 3-3 مقابل مدعی قهرمانی جام ایفا کرد.

رونالدو بیشترین تعداد گل را به ارمنستان، آندورا، لیتوانی و سوئد به ثمر رسانده است.

photo_۲۰۲۰-۰۹-۰۹_۰۹-۵۴-۴۴

پرتغال بازی‌هایی در پیش دارد که دشوار هستند ولی فرصت خوبی برای رونالدو در راه رسیدن به رکورد دایی خواهند بود. 2 بازی با فرانسه و بازی برگشت با کرواسی و سوئد در پیش هستند و این 4 دیدار فرصتی حیاتی برای رونالدو خواهد بود که خودش را تا حد ممکن به دایی نزدیک کند. البته خیلی بعید است او بتواند این 8 گل را در 4 دیدار پیش رو به ثمر برساند ولی احتمالا تا حد خیلی زیادی نزدیک خواهد شد. پس از این رقابت‌ها ادامه مسابقات را در سال 2021 خواهیم داشت.

اگر بدشانسی‌هایی مثل مصدومیت گیر رونالدو نیافتد به نظر می‌رسد تبدیل شدنش به بزرگترین گلزن بازی‌های ملی تاریخ فوتبال برایش دور از دسترس نیست.

پیج رسمی فیفا هم به این منظور پستی قرار داد و نزدیک شدن رونالدو به دایی را پوشش داد:

photo_۲۰۲۰-۰۹-۰۹_۱۰-۱۱-۵۸

 

علی دایی کریستیانو رونالدو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر